Mikuláš Dzurinda dostal od Miloše Zemana zlatou cihlu

Mikuláš Dzurinda dostal od Miloše Zemana čtrnáctikilogramovou zlatou cihlu, která je součástí zlata, jenž česká strana předala Slovensku minulý týden, 22. 5. 2000 | foto: Reuters

Premiéři udělali tečku za federací

- Předáním čtrnáctikilové cihly slovenského zlata do rukou předsedy bratislavské vlády Mikuláše Dzurindy udělal včera český premiér Miloš Zeman definitivní tečku za dělením společného státu. Oba předsedové vlád zároveň podepsali společné prohlášení, v němž konstatují, že Česká republika a Slovensko už vůči sobě nemají žádné nároky týkající se federálního majetku. "Tento problém mohl být vyřešen jen tak, jak nakonec vyřešen byl," prohlásil Dzurinda a Zemanův přístup označil za "moudrý a státnický".
Již minulou středu byly na Slovensko převezeny čtyři tuny zlata zadržovaného od rozdělení Českou národní bankou kvůli téměř šestadvacetimiliardovému dluhu Slovenska.
Bratislava však dluh nikdy neuznala.
Vydání slovenského zlata umožnil souhlas Dzurindovy vlády s výměnou akcií české Komerční banky, což byla podmínka pro její privatizaci. Na této transakci Praha vydělala asi dvě miliardy korun.
Včerejším prohlášením se Praha definitivně vzdala již zmíněné šestadvacetimiliardové pohledávky vůči Slovensku a také Bratislava odstoupila od všech svých majetkových požadavků, které vyčíslovala na více než deset miliard korun.
"Pohledávka je pohledávkou, pokud její oprávněnost uzná i druhá strana," ohradil se proti interpretaci včerejší dohody jako odpuštění slovenského dluhu vůči České republice Zeman. "Kdyby se Česká národní banka domáhala jeho uznání, bylo by podle právních expertiz soudem zamítnuto," dodal premiér, který uvedl, že daňové poplatníky dohoda stála jen symbolickou korunu. Mnozí experti však ztráty Prahy vyčíslují sumou vyšší než dvacet miliard korun.
"Dneškem skončila minulost, zítra začíná budoucnost," prohlásil za oba premiéry mluvčí vlády Libor Rouček.
Ti uvedli, že podobně jako se za rok dohodli o majetku, nyní chtějí do dvanácti měsíců výrazně zlepšit propustnost hranic.
Dzurinda oznámil, že pro Čechy a Slováky budou vytvořeny na přechodech speciální třetí pruhy, a Zeman k tomu dodal, že přibudou další dva přechody a zvýší se rychlost odbavování. "Lidé musí pocítit, že hranice je vzdušnější," prohlásil Dzurinda.
V souvislosti s uvolněním režimu na česko-slovenské hranici přislíbil Dzurinda, že Bratislava kromě již zavedeného vízového režimu pro postsovětské státy zvýší ostrahu své východní hranice s Ukrajinou tak, aby se omezila nelegální migrace, a jak uvedl slovenský premiér, i možnost "pohybu zločineckých mafií" z tohoto prostoru do České republiky.
Spolu se slovenským premiérem přijela do Prahy třetina ministrů slovenské vlády, kteří nejen povedou rozhovory se svými českými protějšky, ale podepíší dnes i důležité dohody: o zdravotnictví, o kulturní výměně a o ochraně utajovaných skutečností.
"Všechny dohody ukazují novou, opravdu nadstandardní kvalitu vztahů. Zdravotnická dohoda umožní, aby měli Češi na Slovensku a obráceně bezplatnou lékařskou péči, kulturní dohoda vytvoří podmínky pro společné financování česko-slovenských kulturních projektů," uvedl vysoký slovenský diplomat, který si nepřál být jmenován. Za možná ještě důležitější označil smlouvu o utajovaných skutečnostech, která po pauze způsobené nedůvěryhodnou politikou předchozích Mečiarových vlád dává šanci na spolupráci tajných služeb nebo ve zbrojním průmyslu.
Důležitým bodem jednání bude i celní unie, kterou se Praha nedávno při jednání s Bruselem zavázala po svém vstupu do unie zrušit. "Máme pro tento postoj pochopení," uvedl Dzurinda, jenž však současně prohlásil, že Bratislava má eminentní zájem na tom, aby do té doby celní unie fungovala.
"Dohodli jsme se také na tom, že by měla být odbourána stávající omezení vzájemného obchodu," dodal slovenský premiér. Zeman doplnil, že jak Praha, tak Bratislava chtějí docílit toho, aby stále se snižující obrat vzájemného obchodu začal opět stoupat. "Jedním ze způsobů, jak tomu napomoci, bude dohoda o vzájemném uznávání veterinárních zkoušek a zkušebních certifikátů výrobků," uvedl český premiér.
Z dobře informovaných zdrojů v této souvislosti pronikla informace, že Dzurinda se Zemanem by se mohli dnes dohodnout na uvolnění kvót pro dovoz českého piva na Slovensko "výměnou" za povolení většího importu na Slovensku vyráběných umělých sladidel do České republiky.
Naopak odloženo bylo podepsání klíčové nové dohody o ochraně investic, jejíž uzavření podmínila Bratislava uzavřením soudního sporu kolem pohledávek Československé obchodní banky, jenž se však už majetku bývalé federace netýká.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video