Lukas Papadimos

Lukas Papadimos | foto: Reuters

Premiérem bude Papadimos, zní z Řecka a dosluhující ministři rezignují

  • 5
Novým řeckým premiérem bude někdejší viceprezident Evropské centrální banky Lukas Papadimos, uniklo z tvrdých politických jednání o nové vládě. Měl by vést přechodný kabinet, který má dotáhnout do konce úsporná opatření a zajistit finanční pomoc ze zahraničí. Ministři dosluhující vlády mezitím podávají demise.

Jméno nového premiéra není v politických kuloárech žádným překvapením a skloňuje se už několik dní. Teď ho agentuře Reuters potvrdil i zdroj blízký jednáním o novém kabinetu, oficiálně ho ale zatím nikdo nevyslovil. Zkušený ekonom Papadimos se zamlouvá i Bruselu.

V přechodném koaličním kabinetu zasednou kromě socialistů i opoziční konzervativci. Při jednáních se nevedou vážné disputace pouze o křeslu premiéra, ale také o vedení ministerstva financí, které bude pod dohledem eurozóny a Mezinárodního měnového fondu zavádět citlivá úsporná opatření.

Ministři mají nachystané demise

To, že se maraton horečných jednání blíží do cílové rovinky, naznačil řecký premiér Jorgos Papandreu i na mimořádném zasedání vlády, když vyzval členy kabinetu, aby mu do večera podali své demise. Poté je společně s tou svou předá prezidentovi Karolosovi Papuliasovi.

Ekonomické problémy Řecka

Řekové se v minulých letech neúnosně zadlužili a loni v květnu dostali od MMF a eurozóny příslib balíku finanční pomoci v celkové výši 110 miliard eur. Ten je uvolňován postupně a věřitelé přitom kontrolují, zda Řecko plní dohodnuté podmínky. Poslední díl pomoci ve výši osmi miliard eur měli Řekové dostat už před měsícem. Eurozóna její vyplacení ale zdržuje, dokud nedostane záruky, že Řecko bude svou část dohody dál plnit. Druhý záchranný program ve výši 130 miliard eur z letošního července předpokládá účast soukromých věřitelů, kteří Řecku budou muset část dluhové zátěže odpustit.

Papandreova vláda se minulý týden ocitla na pokraji zániku, když ministerský předseda přišel s návrhem uspořádat referendum o tom, zda Řecko chce pomoc od eurozóny. To u předních unijních i řeckých politiků vyvolalo zděšení a obdobně reagovaly také trhy v Evropě i v zámoří.

Papandreu musel návrh na referendum pod silným vnitropolitickým i mezinárodním tlakem stáhnout a v neděli se na mimořádné schůzce s prezidentem a s šéfem opozičních konzervativců Antonisem Samarasem dohodl na přechodné vládě. Od pondělí se dohadují na jejím složení.

EU Řekům nevěří a pod podmínky chce podpisy

Hlavním úkolem přechodné vlády bude zajistit splnění podmínek pro přijetí záchranného balíku EU a dovést zemi k předčasným volbám, které by se měly konat 19. února. Eurozóna dala ovšem najevo, že po politických turbulencích už Řekům nevěří a chce od nich písemné záruky již nyní.

Podle serveru deníku Ta Nea se mají pod závazek dodržení původně dohodnutých podmínek podepsat odstupující premiér Papandreu, vůdce konzervativců Samaras, nový premiér, nový ministr financí a šéf Řecké banky Jorgos Provopulos.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video