Izolovali bychom se od Evropy, kdybychom odmítli, tvrdí Topolánek. Ilustrační foto

Izolovali bychom se od Evropy, kdybychom odmítli, tvrdí Topolánek. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Premiér vysvětloval straně, proč nesmetl smlouvu o EU

  • 54
Těžké chvíle kvůli Evropské unii prožil na kongresu ODS premiér a šéf této nejsilnější vládní strany Mirek Topolánek. Straníkům musel vysvětlit, proč vláda smlouvu nesmetla a dopustila, aby Brusel získal nové pravomoci.

Topolánek na kongresu přiznal, že vláda neměla sílu zabránit přijetí reformní smlouvy. Šéfovi ODS se tak nepodařilo naplnit usnesení loňského kongresu, které zakázalo politikům ODS předávat další kompetence České republiky na úroveň Unie.

Podle vicepremiéra Alexandra Vondry vznikla dohoda na základě krvavého kompromisu a původní text doznal významných změn. "Dokument už není ústavou," konstatoval.

Když to shodíte, tak vláda padne
Topolánek varoval delegáty před případným návrhem usnesení, v němž by kongres reformní smlouvu odmítl. Hrozil demisí vlády, která by v tom případě podle něj následovala.

Uvedl, že s usnesením loňského kongresu filozoficky souhlasí, je podle něj ale věcně nesprávné. Premiér požádá o jeho rozšíření. Chce, aby ústavní soud posoudil, zda dokument odpovídá českému ústavnímu pořádku. Už v pátek se na rozšíření usnesení domluvilo širší vedení ODS.

Premiér delegátům v sále pražského Žofína řekl, že žádné jiné východisko než na dokument kývnout neměl, protože nenašel v Evropě spojence. Uvedl, že mohl kvůli negativnímu postoji ODS k evropské ústavě jednání vetovat, ale neměl na to vládní mandát a dostal by tím ODS a hlavně Českou republiku do mezinárodní izolace.

"Kdybych to přesto udělal, důsledky by byly jasné: Dnes už by zde nebyla tato vláda, ale vláda jiná, bez účasti ODS," konstatoval.

Je tam plyn i pojistky, tvrdí Vondra
Vondra má za to, že dohadování v rámci unie bylo těžší než hledání kompromisu mezi českými vládními stranami. Výsledný dokument je podle něj přijatelný.

"Vedle plynového pedálu má nyní i pojistky," popisoval změny dokumentu a použil přirovnání, podle něhož mohou členské země na společném kole nyní nejen šlapat, ale i přibrzdit ho či vyměnit za jiný dopravní prostředek.

Reformní smlouva EU má nahradit euroústavu, jejíž přijímání ztroskotalo poté, co ji v referendech odmítly Francie a Nizozemsko.

Proto se v Česku ani v jiných evropských zemích moc nepočítá s tím, že by i novou smlouvu měli lidé schvalovat v plebiscitu. Pokud by byť pouze jeden ze států smlouvu odmítl, znamenalo by to nejspíš její definitivní konec.

Největší změnou, kterou reformní smlouva přináší, je vznik některých nových funkcí. Nejdůležitější je zrod stálého představitele Evropské rady. Někteří o něm hovoří dokonce jako o prezidentovi Evropské unie.

Podle české vlády by tyto nové instituce neměly ohrozit plnohodnotné české předsednictví EU v první polovině roku 2009.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video