Premiér to musí dobře vědět

  • 2
V posledních několika týdnech se mluví o nových platových podmínkách pro policisty. Chtěl bych reagovat na některá tvrzení premiéra. Podle něj by při odmítnutí zákona došlo k masovému odchodu policistů a státní pokladnu by to vyšlo ještě dráž. To je lež.

A premiér to musí dobře vědět stejně tak, jako to ví všichni, kteří pracují či pracovali u vyšších organizačních součástí u policie (a já pracoval řadu let na Policejním prezídiu ČR). Analogicky toto nepochybně platí pro Vězeňskou službu, celníky i hasiče.

1/
Premiér tvrdí, že když tento zákon neprojde, odejde od policie řada lidí, kterým se bude muset vyplácet odchodné a bude to dražší. Skutečnost je taková, že v současné době je také vyplácen příspěvek za službu a to po odpracování 10 let. Jeho maximální výše dnes činí kolem 10.250,- Kč (tento údaj se dá snadno dohledat), bez ohledu na to kolik policista odsloužil, v jaké funkci a na jaké úrovni.

Toto je nepřekročitelné maximum. Navíc, tento příspěvek se vyplácí pouze do doby, kdy člověk, který ho pobírá odchází do důchodu. Při odchodu do důchodu už tento příspěvek vyplácen není. Rovněž  jeho výše není zahrnována do výpočtové základny pro vypočtení důchodu samotného.

Dalšími vyplácenými financemi při odchodu policisty dnes jsou platy v maximální výši 6-ti násobku měsíční mzdy. Jejich počet je dán odslouženými léty u policie a konkrétního zařazení dle výkonu služby. Jejich výše není nijak omezena,  odráží výši platu policisty, je limitována pouze jejich počtem.

Tedy jak je to v současné době s odchody od Policie ČR ?
Odchází především mladí lidé, kteří odsloužili 10 let, získají příspěvek (odhadoval bych to v průměru kolem 7.000,- Kč – možná i méně), kteří mají šanci se uplatnit v jiném sektoru. Dále pak policisté, kteří se dostali do problémové situace (např. střed se zákonem) a chtějí mít svoji jistotu v podobě výsluhového příspěvku (opět zdůrazňuji, limit je dnes něco málo přes 10.000,- Kč/měs, dále viz výše)
Odchodné platy jsou dnes na druhou stranu výhodné pro policisty, kteří slouží u policie velmi dlouho, kteří vědí, že by uplatnění v jiném sektoru hledali marně (hodně z nich nemá odpovídající vzdělání) a kteří od policie odchází rovnou do důchodu.

Ti sice dostanou jednorázově hodně platů odstupného (max. šest), ale není jim vyplácen žádný příspěvek za službu, pouze důchod. Pokud ještě nemají na důchod nárok, je jim příspěvek vyplácen, ale po poměrně krátkou dobu. V kategorii mladých lidí, to stát platí řadu desetiletí.

2/
Navrhovaný zákon hovoří mimo jiné o tomto: Policisté získají nárok na příspěvek za službu až po 15-ti letech. To je pravda. Jeho výše však oproti dnešnímu maximu 10.250,- Kč bude moci být několikanásobek (i toto lze bez problémů zjistit - v každém případě bude v průměru daleko vyšší nežli příspěvky dnešní), bude se valorizovat jako příspěvky současné a bude vyplácen až do smrti policisty, případně započten do základny pro výpočet důchodu, podle toho, co by pro bývalého policistu bylo výhodnější.

Navíc ve stejném režimu jako nyní bude vypláceno až  8 platů. Povinnost odsloužit 300 hodin (oproti současným 150) navíc zdarma je poněkud zavádějící. Nejen u policie, ale ve všech odvětvích je, bohužel, běžnou praxí, že přesčasové hodiny se vykazují velice často uměle a nadsazeně.

Komu se poté vyplatí odejít ?
Komukoli, kdo odsloužil 15 let a kdykoliv. Vždy bude mít tak velký příspěvek za službu, který odhadem bude v čistém vyjádření vyšší nežli průměrný hrubý plat v ČR, takže tento člověk, pokud je schopen normálně hospodařit nemusí již nikdy pracovat (za dnešního stavu mu na tento způsob života peníze nestačí, takže musí buď zůstat, nebo se uplatnit jinde), což je přeci jen neskutečný a těžko odůvodnitelný luxus. Při předpokládaném zvýšení platů po novém roce jde o celkové částky opravdu obrovské.

Situace v policii (i v jiných složkách státu, které se tímto zákonem řídí) je taková, že zde čeká skutečně velké množství osob, která mají již důchodový věk (a měli tedy už odejít do důchodu), mají věk těsně před důchodový (chybí jim odsloužit pouze pár let) či takoví, kteří nemají dobré pracovní výsledky a existuje nepsaná dohoda (falešná solidarita, že jednou bych se do stejné situace mohl dostat sám, tak ať každý vidí, že to podporuji a ono se mi to jednou stejně tak vrátí), že se tito lidé nechají dosloužit do okamžiku, kdy začne platit nový zákon a oni okamžitě se všemi výše uvedenými výhodami odejdou !!! O tomto samozřejmě ví i vedení policie a další orgánů, kterých se tento zákon týká a samozřejmě to musí vědět i premiér.

A na víc, Konstatování ministra financí, že se zákon bude muset znovelizovat neznamená nic jiného, než že se zcela řízeným způsobem umožní odchod těchto lidí a samozřejmě se to dotkne i špiček, přičemž jejich výsluhy budou v částkách desítek tisíc čistého měsíčně, o odchodných platech nemluvě. To nastane okamžitě, pokud zákon vstoupí v platnost. Následná novela, která by toto upravovala (předpokládám, že snižovala), by však s ohledem na existující právní řád (který je naprosto neměnný, což je vidět mimo jiné i na kauzách s bývalými příslušníky Stb, komunisty apod.) však neumožňuje měnit právo se zpětnou platností a všichni tito lidé (můj poměrně kvalifikovaný odhad je v řádu tisíců) by odešli se všemi výhodami, které by pro ně platili až do smrti, či jak jsem uvedl výše.

Připadá mi to naprosto nemorální, lépe řečeno skandální a finančně extrémně nákladné, tím spíš, že to není jednorázová záležitost, ale v podstatě na věky a my všichni to budeme muset platit !!!


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video