Premiér svolil k televizní bitvě

Němečtí voliči konečně zažijí něco, co už je v řadě zemí zcela běžné. Nudu předvolebních spotů, ve kterých se politici idealizují, zpestří neobvyklý televizní duel. Úřadující kancléř vůbec poprvé dovolil, že se utká se svým hlavním soupeřem. Diváci se tak před zářijovými volbami mohou těšit na souboj premiéra Gerharda Schrödera s konzervativcem Edmundem Stoiberem.

Před volbami vyhlášenými na 22. září nastoupí šéf vlády k televiznímu duelu se Stoiberem hned dvakrát - 25. srpna a pak 8. září. První debatu budou hostit komerční televize SAT-1 a RTL, druhou veřejnoprávní ARD a ZDF.

"Nechci být jako ostatní," oznámil průlom do dosavadní praxe Gerhard Schröder, jehož předchůdci se zuby nehty bránili přímé konfrontaci.

Ne všem se klání nejsilnějších kandidátů líbí. Nespokojeni jsou zejména liberálové (FDP), jejichž šéf Guido Westerwelle marně protestuje proti duelu dvou největších, zatímco "malí" se musejí spokojit s debatami v jiných relacích.

Televizní souboje žádný předpis nereguluje, a tak se méně populární politici musejí podřídit dohodě televizí a velkých formací SPD a CDU/CSU, které tvrdí: "Političtí trpaslíci beztak nemají šanci, aby z jejich řad vzešel budoucí kancléř."

Podrobnosti debat jsou skoro vyřešeny. Otevřené zůstávají čtvrthodinky před a po přenosu. Zvažuje se, že ve veřejnoprávních televizích se přečtou zprávy a soukromé ukážou to, co nebude během přenosu možné: reklamy.

Oba tábory se totiž obávají, aby po vystoupení politiků nenásledovala nějaká pádnější talkshow, kritický komentář k oblečení obou protagonistů módní veličinou či erotický film, který by přebil dojem z uchazečů o premiérské křeslo.

Útočným televizním přímým debatám se němečtí politici dosud vzpírali. Někdejší sociálnědemokratický kancléř Helmut Schmidt (šéf vlády v letech 1974 až 82) odmítání zdůvodnil tím, že televizní duel by "zhodnotil" soupeře.

Po šestnáct dalších let debaty nekompromisně odpíral i konzervativec Helmut Kohl. "Mí předchůdci to také nedělali," prohlašoval Kohl a nikdo s ním nehnul.

Ani mezi volbami není v Německu obvyklé, aby šéf vlády šel do televize a čelil argumentům politických oponentů. Před kamery obvykle usedá jen s jedním či dvěma moderátory, ovšem jiný politik do studia nesmí. Přímé souboje se tak odehrávají v parlamentu, kde se jim politici stěží mohou vyhnout.

Snad jen před volbami v roce 1980 mohla televizní debata připomínat to, co se v Německu teprve chystá. Exkancléř Helmut Schmidt připustil diskusi se svým tehdejším vyzývatelem z bavorské CSU Franzem Josefem Straussem. V debatě ovšem byli rovnocennými partnery také šéf tehdy koaličních liberálů (FDP) Hans-Dietrich Genscher a vůdce opoziční CDU Helmut Kohl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video