Premiér Bohuslav Sobotka a nově zvolený předseda Českomoravské konfederace...

Premiér Bohuslav Sobotka a nově zvolený předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula | foto: ČTK

Sobotka: Minimální mzdu chceme zvýšit o 500 korun a pak každý rok

  • 808
Vláda připravuje zvýšení minimální mzdy od ledna příštího roku o 500 korun, řekl premiér Bohuslav Sobotka na sjezdu odborové centrály ČMKOS. Předseda vlády prohlásil, že by se minimální mzda měla zvyšovat každý rok. Její momentální výše je 8500 korun.

Minimální mzda se naposledy o pětistovku zvedla za minulé vlády Jiřího Rusnoka. Předchozí pravicové vlády minimální mzdu zvyšovat nechtěly. Navýšení o 500 korun od ledna navrhuje ministryně práce Michaela Marksová Tominová uz ČSSD.

Jak mzda poroste v příštích letech, se bude podle premiéra vždy řešit v tripartitě. Cílem je dostat na výši minimální mzdy, která by odpovídala 40 procentům průměrného platu v zemi.

"Chtěli bychom vyšší růst minimální mzdy, než jen o pětistovku," řekl nový šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. (o jeho zvolení najdete více zde) Dal premiérovi doporučení, ať se při zahraničních cestách vždy zeptá, jaká je minimální mzda v dané zemi.

Podle expertky ODS na sociální oblast Lenky Kohoutové ale není zvýšení minimální mzdy dobrý krok. "Pravidelné zvyšování minimální mzdy povede k propouštění těch nejméně kvalifikovaných zaměstnanců, stejně tak za minimální mzdu pracuje velká část osob se zdravotním postižením," uvedla Kohoutová. "Sociálnědemokratická vláda tímto slibuje zvýšení nezaměstnanosti," dodala.

Stejně jako minimální mzdu chce podle Sobotky vláda každoročně navýšit platby zdravotním pojišťovnám za státní pojištěnce. Premiér také řekl, že je rád, že se podařilo do koaliční smlouvy a programového prohlášení dát elektronickou evidenci tržeb. Po zavedení registračních pokladen volaly v minulosti odbory i ČSSD. "Jsem rád, že ministerstvo financí už na elektronické evidenci tržeb pracuje," řekl premiér.

Potvrdil jim, že platí cíl vlády zrušit důchodovou reformu prosazenou vládou Petra Nečase. Cílem vlády je podle něj rozvíjet dlouhodobé spoření na penzi, které však nenaruší příjmy průběžného důchodového systému. Ten musí podle Sobotky zůstat základem pro vyplácení penzí. Premiér, který je v sobotu ve funkci přesně sto dnů, odborářům řekl, že jedním z prvních kroků vlády bylo rozhodnutí, že důchody se znovu budou zvyšovat o celou inflaci jako dříve, a že příští rok penze stoupnou mimořádně více - v průměru o 205 korun.

K rozhodnutí vlády nedat garanci společnosti ČEZ na dostavbu Temelína, což vedlo k zastavení tendru na výstavbu dvou dalších bloků, Sobotka řekl, že to neznamená, že vláda odstupuje do rozvoje jaderné energetiky v zemi. "Odmítli jsme ale riskovat budoucí zadlužení státu," uvedl premiér.

Společně jsme bojovali proti chybné politice, řekl premiér

Sobotka se těší na spolupráci s novým vedením odborů v čele se Středulou. "V minulých letech jsme společně bojovali proti chybné politice. Máme šanci dát zemi do pořádku," řekl Sobotka na sjezdu odborové centrály ČMKOS. "Nabídl jsem odborům podanou ruku," dodal k tomu později.

V pátek odboráři zvolili do svého čela dosavadního šéfa svazu Kovo Josefa Středulu. Šéfem odborové centrály se stal po odchodu bývalého předsedy Jaroslava Zavadila do vrcholové politiky. Zavadil je teď poslancem za ČSSD.

"Jsem rád, že jste si našel čas a přišel mezi nás. Sami jste si na sebe ušili bič a my jsme tomu rádi," řekl Středula k vládním programu. Podle něj budou odboráři pečlivě sledovat, zda ho vláda splní. "Pokud se vám to podaří, bude v této zemi líp," prohlásil nový šéf odborové centrály.

"Neodpustím křivdy na zaměstnancích. Umím být hodně tvrdý," charakterizoval sám sebe už v pátek Středula a poslal vzkaz vládě i zaměstnavatelům. (více o volbě šéfa odborů zde) V sobotu nový šéf odborů dodal, že ČMKOS bude slušná a korektní, ale když to bude třeba, také důrazná a ostrá. "Držím vám pěsti," řekl premiérovi. Věří, že odbory nebudou mít důvody k protestům.

Odborová centrála ČMKOS zastřešuje 29 svazů s 370 tisíci členy. Kromě Sobotky zavítá mezi odboráře také prezident Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video