Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vydírání neustoupíme, reforma bude ještě letos, vzkázali Nečas s Hegerem

  • 359
Premiér Petr Nečas podpořil reformu zdravotnictví, kterou připravuje ministr Leoš Heger. Její klíčové zákony mají být přijaty ještě letos, uvedl Nečas. Schůzka předsedy vlády a ministra ale zároveň nepřinesla odpověď na to, jak bude stát řešit hrozbu odchodů části nemocničních lékařů.

Heger (TOP 09) zopakoval, že lékaři určitě nedostanou přidáno letos, jak žádají odbory. "Otevřenému vydírání nelze ustupovat," uvedl. Zdůraznil, že případné změny se musí týkat všech zaměstnanců ve zdravotnictví.

"České zdravotnictví musí přestat být černou dírou, do které se lijí finanční prostředky," řekl premiér Nečas (ODS) po schůzce s tím, že klíčové zákony musí vláda a parlament schválit ještě letos.

Mezi základy reformy patří například novela zákona o vzdělávání zdravotnických pracovníků, zákon o záchranné službě nebo o specifických zdravotních službách. Heger v nich chce definovat správný lékařský postup, regulovat nákup drahých přístrojů, dát zdravotním sestrám větší pravomoce nebo zavést příplatky za nadstandard (jaké kroky plánuje ministr čtěte tady).

"Není naším cílem takzvaně vytahovat lidem peníze z kapsy," komentoval po schůzce plánované navýšení spoluúčasti pacientů na nadstandardní léčbě Heger.

Řešení zatím neexistuje

Kromě reformy zdravotnictví Nečas s Hegerem a jeho náměstky řešili možné reakce na výzvu lékařských odborů s názvem "Děkujeme, odcházíme". V rámci ní podalo na konci loňského roku výpověď zhruba 3 800 nemocničních lékařů. Premiér a ministr se dohodli na konkrétních úkolech, ani jeden je ale zatím nechtěl komentovat.

Podle informací iDNES.cz se debata točila kolem toho, jakou zvolit strategii, aby platy lékařů nemusely být navýšeny. "Bavili jsme se o tom, zda je prostor pro jednání o něčem jiném, než je jen navýšení platů. Zatím se ale takový prostor nejeví," řekl iDNES.cz náměstek ministra Petr Nosek.

Ministr později před novináři připustil, že hlavní řešení problému zatím neexistuje a stát stále počítá s variantou, že bude muset zvládnout nemocniční péči bez téměř čtyř tisíc lékařů. Podle odborů a lékařské komory to ale není možné.

K vyhrocené situaci přispěl také Svaz pacientů ČR. Žádá zdravotní pojišťovny a stát o více peněz pro nemocnice. Nedostanou-li je, vyzve pacienty, aby využili dražší léčby v zahraničí.

"Pokud nebude situace vyřešena do 15. února, vyzveme pacienty, aby se přeobjednávali do nemocnic v sousedních zemích Evropské unie," uvedl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Záchranná služba by podle něj po odchodu lékařů musela vozit lidi do Rakouska, Polska a na Slovensko.

K situaci se vyjádřily poprvé také nelékařské odbory. Místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Radka Sokolová vyzvala vládu, aby situaci ve zdravotnictví nebagatelizovala.

Ministerstvo zdravotnictví, lékařské odbory i komora lékařů zasednou k jednacímu stolu opět v pondělí. Do té doby má ministerstvo protistraně předložit konkrétní návrh řešení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue