Premiér Petr Nečas.

Premiér Petr Nečas. | foto: Dan Materna, MAFRA

Premiér Nečas ve Vídni: Bezpečnost jaderných elektráren je naší prioritou

  • 20
Premiér Petr Nečas při návštěvě Vídně zdůraznil, že bezpečnost jaderných elektráren je pro českou vládu prioritou. Jak Česká republika, tak Rakousko musí respektovat své vzájemně odlišné postoje k jaderné energii, vzkázal předseda vlády po dopoledním jednání s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem.

"My to respektujeme, ale očekáváme, že se stejným respektem bude přistoupeno i k názoru České republiky," zdůraznil Nečas.

Dění v Japonsku sledujte zde

Odpoledne jej čeká setkání s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem, který se proti jádru vyslovuje velmi vyhraněně. Vídeňská protijaderná rétorika se přiostřila po nedávné havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima 1, kterou po silném zemětřesení zasáhla přívalová vlna tsunami.

Dnes o jaderné energetice mimořádně jedná rakouský parlament. Před jeho budovou proti atomové energii protestovalo několik desítek lidí. Na transparentech v němčině, v angličtině i v češtině žádali "Stop Temelínu" a rovněž požadovali odstavení jaderné elektrárny v Dukovanech.

Premiéra protesty v Rakousku nezaskočily

"Všiml jsem si jich a docela jsem to očekával. Nejsem překvapený ani zaskočený," komentoval protestní akci Nečas, jehož kolona demonstraci míjela cestou na setkání s rakouským ministrem zahraničí Michaelem Spindeleggerem.

Nečas po setkání s oběma politiky podotkl, že čeští i rakouští reprezentanti by měli vystupovat zodpovědně a jako zástupci zemí, které mají zájem o přátelské vztahy. Rakouského prezidenta prý informoval, že česká vláda situaci analyzuje ve spolupráci s českým Státním úřadem pro jadernou bezpečnost a elektrárenskou společností ČEZ, která české jaderné elektrárny provozuje.

Práce v Rakousku pro Čechy

Druhým tématem Nečasovy návštěvy je otevření rakouského pracovního trhu od května letošního roku. "Shodli jsme se v tom, že v květnu se ukáže, že Česká republika nikdy nepředstavovala hrozbu pro rakouský pracovní trh," podotkl český premiér po schůzce s prezidentem Fischerem. Je přesvědčen, že Češi, kteří chtěli v Rakousku pracovat, už v zemi pracují.

Rakousko v roce 2004 po rozšíření EU nechalo svůj pracovní trh uzavřený pro tehdejší nové členské země. Alpská republika spolu s Německem toto omezení nechala v platnosti po maximální možnou dobu, tedy do letošního 1. května.

Ostatní staré členské země unie už svůj pracovní trh uvolnily.

"Poté, co bude v klidu a racionálně zanalyzována jaderná havárie v Japonsku, jsme připraveni vzít v potaz všechna případná poučení," poznamenal Nečas.

"Není možné si ani na jednu sekundu představit situaci, že by česká vláda připustila stav, že by čeští občané byli provozem jaderných elektráren ohroženi," pokračoval.

Zátěžové testy nevylučuje

Praha je podle něj také připravena na evropské úrovni debatovat o zátěžových testech, které by EU chtěla uskutečnit do konce letošního roku.

"Na málokteré jaderné elektrárny byla koneckonců v uplynulých dvaceti letech upřena taková pozornost jako na ty české. My zátěžové testy svým způsobem absolvovali už v minulých letech, takže se jich nemusíme bát," poznamenal předseda české vlády.

Zároveň ale dnes rakouské straně zdůraznil, že se česká ekonomika neobejde bez rozvoje jaderného programu a že by bez jaderné energetiky zkolabovala.

"I o tom jsem informoval rakouské představitele včetně toho, že o této otázce je široký konsensus na české politické scéně," zdůraznil Nečas.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video