Premiér navštíví vojáky v Afgánistánu

Praha - Premiér Vladimír Špidla a ministr obrany Jaroslav Tvrdík navštíví počátkem října české vojáky z 6. polní nemocnice v Afghánistánu. Ministr Tvrdík měl původně do Afgánistánu k českému kontingentu odletět již počátkem června, z bezpečnostních důvodů však ministerstvo cestu na poslední chvíli zrušilo. Armáda plánuje, že koncem roku část polní nemocnice stáhne zpět do České republiky kvůli finančním úsporám.

O stažení části kontingentu z Afgánistánu rozhodla minulou středu vláda. Kabinet odsouhlasil i další působení českých vojenských chemiků v Kuvajtu a v operaci Trvalá svoboda a dalších vojáků v operacích KFOR v Kosovu. Konečné slovo však bude mít ještě parlament.

"Za rozhodnutím vlady o stažení části našich jednotek z Afgánistánu lze vidět především snahu o úsporu finančních prostředků, kterých se armádě nedostává v jiných oblastech. Stažení vojáků jako reakce na povodně je možné vyložit jako gesto vůči české veřejnosti, že prostředky státního rozpočtu jsou vynakládány na potřeby místního obyvatelstva, nikoliv v zahraničí," řekl pro natoaktual.cz politolog Břetislav Dančák z Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně.

Na programu jednodenní návštěvy premiéra Špidly a ministra Tvrdíka je rovněž setkání s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím a některým z ministrů.

Tvrdík měl do Afghánistánu za českými lékaři z polní nemocnice odletět již počátkem června. Cesta ale byla na poslední chvíli z bezpečnostních důvodů zrušena. Stejné bezpečnostní riziko hrozí podle představitelů ministerstva obrany i u plánované cesty.

Ministerstvo obrany plánuje, že ke konci letošního roku stáhne z Afghánistánu podstatnou část české polní nemocnice.

Původně mělo do Afgánistánu odletět další jednotka. Jednotce speciálních sil v Prostějově, s níž se počítalo s nasazením do mise ISAF, přijeli však počátkem září vládní činitelé vysvětlit, proč se tuto misi rozhodli odložit. "Máme své závazky vůči Alianci, ale po povodni má země právo požádat NATO, aby jednotku z ekonomických důvodů do Afgánistánu nevyslala," informoval ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

O posílení vojenské mise Českou republiku požádaly Spojené státy. "Jednotka 6. skupiny speciálních sil z Prostějova zůstane ale připravena," dodal ministr Tvrdík.

Jak upřesnil, Američané požádali o vyslání třetí jednotky, která byla v původní nabídce jednotky speciálních sil. Vojáci měli přitom odletět v říjnu.

"Bude to znamenat úsporu oproti nynějšímu stavu. Dá se mluvit asi o půl miliardě korun, která bude tímto způsobem uspořena," prohlásil po zasedání vlády ministr vnitra Stanislav Gross.

Uspořené peníze chce vláda použít na obnovu země po srpnových povodních.
Do konce letošního roku bude v polní nemocnici v Afghánistánu pracovat 200 lidí. V lednu příštího roku zůstane v Afgánistánu již jen likvidační jednotka, která bude mít 50 členů. Vláda souhlasila i s vysláním lékařského týmu, složeného z 20 osob, do mnohonárodního zdravotnického zařízení v Afghánistánu. Lékaři by měli v zemi zůstat rok, vystřídají se po půl roce.

V operaci Trvalá svoboda v Kuvajtu by nadále mělo od října do konce příštího roku působit nejvíce 300 vojenských chemiků. Na Balkáně zůstanou čeští vojáci v misi KFOR zatím do konce příštího roku. Původně se měli vrátit koncem roku. I nadále tedy budou českým vojákům, nejvýše 500, velet přímo orgnány NATO.


Video