Petr Nečas (ODS) během tiskové konference po jednání vlády, která odsouhlasila

Petr Nečas (ODS) během tiskové konference po jednání vlády, která odsouhlasila církevní restituce (Praha, 11. ledna, 2012) | foto: Petr Topič, MAFRA

Premiér je proti zákazu tělesných trestů dětí. Bití mají hlídat úřady

  • 664
Rodiče ani premiér Petr Nečas si nepřejí, aby stát zakázal možnost dát dítěti pohlavek nebo rákoskou. Zákaz tělesných trestů naopak požaduje Rada Evropy a podporuje ho i vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

"Takový zákaz si dovedu velmi obtížně představit. Evropa požaduje hromadu věcí, to neznamená, že jsou automaticky rozumné a správné," řekl Nečas. Aby nedocházelo k nepřiměřenému bití dětí, podle něj ohlídají sociální úřady.

Šimůnková MF DNES před pár dny řekla, že chce pro zákaz tělesných trestů hledat politickou podporu. Představuje si ho jako symbolický zákaz trestů u dětí do čtyř let. Za jeho porušení by rodičům nehrozila sankce.

V pondělí se ukázalo, že nemá podporu svého šéfa Nečase. "Jsem si vědoma, že ani společenská atmosféra, ani politická situace přísnější zákonné úpravě v tomto směru nejsou nakloněny, a proto zákon nepřipravuji," uvedla.

Podle průzkumu, který vypracovala agentura Median, používá fyzické tresty (od naplácání až po výprask rákoskou) 88 procent rodičů. Část psychologů připouští výjimečné plácnutí přes hýždě, pohlavky si podle nich mají rodiče odpustit vždy.

Děti v anketě MF DNES většinou prozradily, že nejspolehlivěji poslechnou, když jim doma zakážou internet a mobil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video