Premiér v památníku obětem holokaustu Jad Vašem patrně vzpomínal i na své příbuzné, kteří běsnění nacistů nepřežili.

Premiér v památníku obětem holokaustu Jad Vašem patrně vzpomínal i na své příbuzné, kteří běsnění nacistů nepřežili. | foto: Bernat Armangue, ČTK

Premiér Fischer v Izraeli: návrat a pohnutí

  • 434
Především české ekonomické zájmy přivedly do Izraele premiéra Jana Fischera. Člověk Jan Fischer našel v Jeruzalémě pozapomenuté emoce. Celoživotní statistik a zřejmě dočasný politik je židovského původu, k víře předků se navíc aktivně hlásí.

"Dnes jsem již podruhé navštívil památník hrdinů a obětí holokaustu Jad Vašem v Jeruzalémě. Byl jsem pohnutý, protože s ním mám spojené úzkosti z rodinné historie," uvedl pro MF DNES.

Fischer nedávno v médiích uvedl, že nacistické běsnění nepřežilo "patnáct dvacet" jeho příbuzných. Premiérův syn je nyní navíc pod policejní ochranou poté, co neonacisté z organizace Národní odpor vyhrožovali Fischerovi i jeho rodině.

Důvod návštěvy? Ekonomika

Již předevčírem se šéf české vlády modlil u jeruzalémské Zdi nářků, která je nejposvátnějším místem židů. Podle tradice jde o pozůstatek západní části vnější hradby, která obklopovala jeruzalémský chrám, tedy srdce židovského kultu.

Český premiér Jan Fischer u Zdi nářků

Premiér tzv. prázdninové vlády se v Izraeli nepouštěl do politických témat, byť se sešel s lídry země: prezidentem Šimonem Peresem a premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Podle premiéra se ani nebylo třeba v Jeruzalémě omlouvat za to, že se Česku během letošního předsednictví EU nepodařilo zorganizovat slibovaný summit mezi EU a Izraelem. "Myslím, že izraelská strana rozumí důvodům, proč se summit nepodařilo zrealizovat," říká premiér. Čeští diplomaté k tomu dodávají, že příčinou byly neshody členských států o účelnosti podobného setkání.

O čem tedy Fischer v Izraeli jednal? Návštěva prý měla hlavně posílit ekonomické vztahy. "Na místě jsou i úvahy o vzájemné spolupráci na třetích trzích," říká.

Český premiér Jan Fischer v památníku obětem holokaustu Jad Vašem

Jinak nekonfliktní návštěva je přesto poněkud specifická. "Stává se málokdy, že lídr některé ze zemí EU nespojí návštěvu Izraele s cestou do Palestiny," opatrně si postěžoval arabský diplomatický zdroj na program premiérovy návštěvy.

Jan Fischer však rozhodně odmítá, že by šlo o gesto: "Takto byla cesta naplánována a nic jiného v tom není."

Fischer: Izrael je krásný kus světa

Cestu do Izraele označuje český premiér Jan Fischer za "velmi emotivní". Byl tam podruhé v životě. "Vrací mě to do historie. Navštívil jsem památník holokaustu Jad Vašem. Ztvárnění tohoto památníku je nevídaně impresivní. Byl jsem pohnutý, mám s ním spojené úzkosti z rodinné historie," řekl MF DNES po telelefonu před setkáním se svým izraelským protějškem.

Byl jste i u Zdi nářků. Prozradíte, za co jste se tam modlil?

Je to natolik intimní záležitost, že si to samozřejmě nechám pro sebe. Modlitbu u Zdi navíc člověk spojuje s nějakým přáním a to už je potom superosobní.

Účastnil jste se v Izraeli nějaké bohoslužby?

Ne.

Proč jste nezavítal i k Palestincům? Je to proto, abyste jasně vyjádřil podporu Izraeli a nijak jej v souvislosti s Palestinou nepopudil?

Vůbec ne, tato cesta je orientovaná na posílení ekonomických vazeb. I proto se mnou do Izraele jela řada podnikatelů. Nic jiného v tom není.

O čem zde tedy budete mluvit?

Chceme posílit investiční činnost izraelských firem u nás a posoudit možnosti pro naše firmy v Izraeli. Připravuje se dohoda o vědecké a technické spolupráci.

Má Vaše cesta za cíl potvrdit dlouhodobě nadstandardní vztahy České republiky a Izraele? Omluvíte se Izraelcům za to, že se Českému předsednictví nepodařilo zorganizovat slibovaný summit EU-Izrael?

Já myslím, že není třeba se omlouvat, protože izraelská strana těm důvodům, proč se zmíněný summit nepodařilo v české agendě zrealizovat, rozumí. Je podstatné dívat se dopředu. Řekla jste správně, že naše vztahy jsou na velmi vysoké úrovni. V současné době hledáme cestu, jak vzájemně upevnit ekonomické vztahy v řadě oborů. Chceme posílit investiční činnost izraelských firem u nás, posoudit možnosti působení našich firem v Izraeli a na místě jsou i úvahy o vzájemné spolupráci na třetích trzích. Připravuje se dohoda o vědecko - technické spolupráci. Ta je již ve velmi vyspělém stadiu. Budeme také mluvit o spolupráci ve vědě a výzkumu, což je dnes velice nosné téma a Izrael představuje v tomto ohledu jednu z nejprogresivnějších ekonomik a společností na celém světě.

Můžeme očekávat návštěvu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Praze?

Samozřejmě ho pozveme. O datu budeme ještě vyjednávat.

Budete se svým protějškem probírat možnost budoucího přijetí Státu Izrael do Evropské unie?

Já myslím, že to je problematika ještě natolik vzdálená, že nemám důvod toto téma otevírat.

Budete s Netanjahuem hovořit o židovských osadách na palestinském Západním břehu Jordánu? Považujete je stejně jako představitelé USA a EU za překážku míru?

To není téma, které bych tu otevíral. Znám stanovisko USA i EU. Lze mu porozumět. Ale vyčkejme a dejme příležitost Izraeli, aby k tomu mohl zaujmout svůj postoj. Osobně bych chtěl vyjádřit víru, že jakkoliv je to extrémně obtížné a jakkoliv jsme vždy zklamáni, když to či to nevyjde, přál bych si, aby se tato oblast stala regionem klidu a míru.

Jak se vám líbí Izrael?

Je to krásný kus světa a je to příklad toho, jak se z kusu naprosto nehostinné pouště dá vyvzdorovat úrodná krajina.

Máte v plánu se do Izraele vrátit soukromě?

Samozřejmě, rád bych ho navštívil i s rodinou. Můj syn tu byl již několikrát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video