Premiér chce vyměnit řadu ministrů

  • 207
Moje vláda nebude udržovací, bude mít elán a chuť řešit problémy země, slibuje nový premiér. Kdo v ní bude, zatím neřekl. Stanislav Gross chce splnit zadání prezidenta Klause: sestavit tým, který bude mít odvahu riskovat, nebude se bát změn a bude zemi spravovat s mladistvým elánem.

"Nechystám kosmetické změny. Až se s tím seznámí veřejnost, zjistí, že mám pravdu," řekl Gross o své nové vládě.

Kromě třicátníků Grosse, ministra financí Bohuslava Sobotky a šéfa Unie svobody Pavla Němce (kteří ve vládě zaručeně zůstanou) pravděpodobně "mladý a energický tým" doplní i čtyřiatřicetiletý šéf agentury CzechInvest Martin Jahn. "Je nepochybně schopný," říká o něm Gross. Jahn má vystřídat ministra průmyslu Milana Urbana.

Už v pondělí začal nový premiér jednat s koaličními partnery o tom, jak si rozdělí ministerstva a kdo bude v novém kabinetu sedět. Večer se v kavárně pražského hotelu Paříž sešel s šéfy lidovců a unionistů Miroslavem Kalouskem a Pavlem Němcem.

Konkrétní nová jména však před dnešním klíčovým jednáním vedení všech tří vládních stran odmítala prozradit. "Z nynějších deseti ministrů ČSSD mají zůstat jen čtyři: Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach, Petra Buzková a Pavel Dostál," prozradil člen vedení sociální demokracie. "To jsou naše ikony," vysvětlil.

V případě Petry Buzkové se mluví o přesunu ze školství na jiné místo, ostatní by měli zůstat v čele dosavadních resortů. Jistým překvapením je, že má zůstat Dostál. "Gross je mu vděčný, vždyť právě on ho dostal do vysoké politiky," připomíná jeden ze sociálnědemokratických poslanců příhodu z roku 1992.

Tehdy totiž nebyl Gross zvolen do parlamentu, ale podle volebního zákona si strany mohly přerozdělit dva až tři mandáty těch uskupení, která nepřekročila pětiprocentní hranici. Dostál coby člen předsednictva ČSSD tehdy hlasoval, aby "volné poslanecké místo" obsadil právě Stanislav Gross.

Unionisté chtějí do kabinetu kromě předsedy Němce prosadit buď šéfa svých poslanců Karla Kühnla (spekuluje se o školství), nebo senátorku Helenu Rögnerovou (zdravotnictví). "Existuje několik variant, jak by měly být jednotlivé strany zastoupeny ve vládě. Zatím však není jasné, kolik bude mít vláda členů, natož kolik získají jednotlivé strany křesel," řekl předseda unionistů Pavel Němec.

Lidovci šli na jednání stále s tímtéž: ze svých tří ministrů (Cyril Svoboda na zahraničí, Libor Ambrozek na životní prostředí a Milan Šimonovský v čele dopravy) nechtějí měnit ani jednoho. Znovu se objevily spekulace, jestli do vlády vstoupí Miroslav Kalousek a šéf KDU-ČSL je znovu popřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video