Premiér Buzek odmítl demisi ministrů

- Polský premiér Jerzy Buzek odmítl demisi pěti ministrů Unie svobody, která je důsledkem neshod mezi koaličními partnery. Polská vládní krize, která se táhne už více než týden, odstoupením ministrů však zdaleka neskončila. Svědčí o tom i prohlášení předsedy unie Leszeka Balcerowicze, který současně s ohlášením odchodu z koalice oznámil, že jeho strana bude vyjednávat o sestavení nové vlády stejných partnerů.

Premiérovo gesto, kterým odmítl přijmout demisi ministrů, rovněž vytváří další časový prostor pro jednání a vytvoření nového kabinetu stejných partnerů.

Tím, co přes značnou rozhádanost, drží Unii svobody (UW) a Volební akci Solidarita (AWS) nadále pohromadě, není jen hrozba přečasných voleb a jasné porážky od dnes opozičních postkomunistů. Dalším důvodem, i když nikoli hlavním, je možný krach rozhovorů o vstupu Polska do EU, který by delší bezvládí či předčasné volby mohly přinést. Varšava totiž už dnes má jako nejzaostalejší kandidát největší problémy.

Obraz Polska v Bruselu mohou zlepšit pouze radikální a rychlé reformy, jejichž uskutečnění se krizí či výměnou vlády značně pozdrží. To ohrožuje i Českou republiku, protože jak uvádí mnoho pozorovatelů, rozšíření EU nepřichází bez Polska prakticky v úvahu.

Demisi podalo pět klíčových ministrů - zahraničí Bronislaw Geremek, šéf resortu obrany Janusz Onyszkiewicz a místopředseda vlády či ministr financí Leszek Balcerowicz.

Varšavští i zahraniční pozorovatelé tvrdí, že šance na udržení koalice ještě žije. Upozorňují především na skutečnost, že šéf unie, dosavadní vicepremiér a ministr financí Leszek Balcerowicz o víkendu prakticky přijal návrh Solidarity na nového premiéra, kterým by se měl stát jedenačtyřicetilý Boguslaw Grabowski.

"Je to stoupenec ekonomických reforem, které Polsko potřebuje, prohlásil o tomto národohospodáři a dosavadním členu polské peněžní rady Balcerowicz. Agentura Reuters však označuje Grabowského za absolutního politického novice. To tvrdí i někteří politici unie. "Koalice si nyní nemůže dovolit experimenty, citovaly agentury generálního tajemníka UW Miroslawa Czecha.

Hlavním problémem však není osoba nového premiéra, ale jak tvrdí Unie svobody a s ní i velká část pozorovatelů, vnitřní disciplína ve Volební akci Solidarita. AWS je sama o sobě rozsáhlou koalicí, kterou tvoří různorodé strany a politická hnutí od křesťanských nacionalistů až po liberálně orientované proudy.

S klesající popularitou, AWS má nyní patnáctiprocentní preference oproti čtyřiceti procentům opozičních postkomunistů, se hroutí i jednota Volební akce Solidarita. To se projevilo v minulých týdnech, kdy nacionalistické křídlo z AWS několikrát hlasovalo s levicovou opozicí proti klíčovým liberálním reformám navrženým Balcerowiczem.

Případné předčasné volby by neznamenaly jen praktické několikaměsíční bezvládí, ale přinesly by pravděpodobně i vítězství postkomunistů, které by spolu s očekávaným jasným vítězstvím levicového prezidenta Aleksandera Kwasniewského v podzimních řádných volbách hlavy státu,  znamenalo obrovský triumf.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video