Předseda vlády Bohuslav Sobotka vypovídá jako svědek před soudem, který řeší...

Předseda vlády Bohuslav Sobotka vypovídá jako svědek před soudem, který řeší trestní kauzu spojenou s privatizací těžební společnosti OKD. Obžalovaní jsou dva někdejší úředníci Fondu národního majetku a znalec, který firmu ocenil. (1. září 2017) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Sobotka hájil prodej OKD. Před soudem by měl stát i Bakala, naznačil

  • 826
Stát prodal svůj zbývající podíl v OKD za tržní cenu, uvedl v premiér Bohuslav Sobotka jako svědek před soudem, který řeší trestní kauzu spojenou s privatizací těžební společnosti. Obžalovaní jsou dva někdejší úředníci Fondu národního majetku a znalec, který firmu ocenil. Sobotka si však myslí, že stíháni by měli být i ti, kdo z firmy „vytahali“ peníze.

Prodej akcií, které držel zmíněný úřad, posvětil v roce 2004 kabinet Stanislava Grosse, v němž spravoval Sobotka resort financí. Podíl v OKD získala skupina Karbon Invest za 4,1 miliardy, podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy.

Sobotka před soudem řekl, že vláda jednala o prodeji exkluzivně se společností Karbon Invest, jelikož tato skupina už držela v OKD majoritu. Podle Sobotky se tím měla udržet sociální stabilita v regionu. „Preferovali ho nejen představitelé odborů, ale i představitelé samospráv,“ řekl.

Sobotka dál uvedl, že konečná cena za státní podíl byla vyšší než ta uvedená ve znaleckém posudku, tedy kolem dvou miliard. „Ta cena byla nad hodnotou posudku, který obstaral Fond národního majetku,“ sdělil premiér. K ceně se podle něj vyjádřil i antimonopolní úřad, který podíl ocenil na zhruba 3,5 miliardy. Doplnil, že dvě nevyžádané nabídky podala i Penta. Obě byly podle Sobotky nižší, než částka, jíž zaplatil Karbon Invest.

Premiér vypovídal necelé dvě hodiny. Během svého vystoupení několikrát řekl, že si po 13 letech nevybavuje všechny kroky, které při privatizaci proběhly. Sobotka mimo jiné připomněl, že se privatizací zabývala i Evropská komise. Ta konstatovala, že nedošlo k nepovolené veřejné podpoře soukromého subjektu.

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí znalec Rudolf Doucha, jenž vypracoval posudek o ceně státního podílu, a dva někdejší místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek, kteří měli privatizaci na starosti.

Obžalovaní vinu popírají mimo jiné s argumentem, že fond byl pouhým administrátorem privatizace a odpovědnost za cenu prodávaného státního podílu nesla ministerstva financí a průmyslu.

Před soudem by měl stát podle Sobotky někdo jiný

Premiér si myslí, že kvůli OKD by u soudu v roli obžalovaných měl stát někdo jiný než obžalovaní úředníci, kteří se podle něj podíleli na standardní privatizaci. Konkrétní jména říct nechtěl, ale naznačil, že chyba se stala za Klausovy vlády a kritizoval placení vysokých dividend v dobách, kdy důlní společnost spoluvlastnil Zdeněk Bakala.

„Mrzí mě, že před soudem jsou úředníci z Fondu národního majetku a znalec. Před soudem není ten, kdo v roce 1996 rozhodl o tom, že stát přišel o majoritu. A před soudem nejsou ani ti, kteří z OKD od roku 2004 vytahali obrovské finanční prostředky,“ ukázal po svém výslechu Sobotka nepřímo i na Bakalu.

„Tímhle by se podle mě měla zabývat policie a soudy, protože to taky zřejmě nebylo v pořádku,“ doplnil. „Naprosto bez jakéhokoliv důvodu Fond národního majetku snížil podíl státu v OKD z více než 50 procent na 46 procent, a nic se nestalo. Stát přišel o majoritu, znehodnotil se ten minoritní podíl a nic se nestalo. Aspoň nevím o tom, že by se něco stalo,“ komentoval Sobotka krok úřadu z roku 1996.

Sobotka prý nevěděl, že posudek nezahrnuje úplnou cenu

Během minulého soudního jednání autor revizního posudku Luboš Kluz uvedl, že Doucha tehdy neměl na svůj posudek dostatek času, a posudek proto nemohl být kvalitní (psali jsme zde). Kluz tvrdí, že jediným správným postupem bylo ocenit podnik OKD jako takový a z toho odvodit cenu předmětného balíku akcií. Doucha však postupoval jinak: ocenil přímo akcie. Mimo jiné nezapočítal majetek dceřiných společností OKD.

Po červencové výpovědi znalce Kluze se předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 2 rozhodla předvolat jako svědka Sobotku. Premiér v pátek soudu řekl, že nevěděl o tom, že by na posudek měl znalec málo času. Rovněž údajně netušil, že posudek k privatizaci OKD nezahrnuje cenu za celý podnik. „Pokud to tak bylo, tak jsem o tom nevěděl,“ vypověděl Sobotka.

Současný předseda vlády je kvůli prodeji OKD často terčem kritiky politické konkurence. Sobotka ale výtky dlouhodobě odmítá. Před soudem uvedl, že řadu úkonů neřešil osobně, na stůl mu přišla až finální podoba dokumentů.

Na ministerstvu financí se věci věnoval úsek, který vedl náměstek Zdeněk Hrubý. Za privatizaci podle něj odpovídal Fond národního majetku. „Neměl jsem důvod pochybovat o profesionální práci, kterou odvedl,“ řekl Sobotka. Posudek i odhad antimonopolního úřadu podle něj Grossova vláda brala jako spodní hranici, pod níž by podíl prodávat neměla. „Pokládám za správné, že jsme si chtěli ověřit hodnotu podílu,“ argumentoval Sobotka. Současný předseda vlády rovněž podotkl, že tehdejší vláda pokračovala v privatizacích, jak je nastavil kabinet MIloše Zemana.

Těžební společnost se nakonec po pouhých dvou měsících, kdy patřila Karbon Investu Viktora Koláčka a Petra Otavy, dostala do rukou Zdeňka Bakaly a jeho skupiny RPG Industries. V květnu 2016 vyvrcholily finanční problémy OKD a společnost skončila v insolvenci zatížená dluhy. Životaschopnou část firmy nazvanou OKD Nástupnická by měl získat státní podnik Prisko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video