Blairova podpora invaze do Iráku je jedním z důvodů, které uspíšily jeho odchod z Downing street

Blairova podpora invaze do Iráku je jedním z důvodů, které uspíšily jeho odchod z Downing street | foto: Reuters

Premiér Blair navštívil Irák. Posedmé, zřejmě naposledy

Tony Blair nečekaně přiletěl do Bagdádu. Pravděpodobně jde o jeho poslední návštěvu Iráku ve funkci britského premiéra. S tamními představiteli jednal o větším zapojení radikálních skupin do politiky. Osobně se také mohl přesvědčit o kritické situaci v zemi čtyři roky od invaze.

Podle agentury AP je dnešní cesta Blairovou sedmou oficiální návštěvou Iráku.

Krátce po jeho příjezdu do ostře střežené Zelené zóny v centru Bagdádu se odsud ozvala exploze minometné střely. Blairův mluvčí to s mrazivou věcností komentoval slovy, že jde o běžnou záležitost a nic nesvědčí o opaku.

Tony Blair se mimo jiné setkal s prezidentem Džalálem Talabáním a premiérem Núrím Málikím. Ujistil je o tom, že jeho odchod z funkce nic nezmění na podpoře, kterou Londýn poskytuje Bagdádu.

Blair vyzval Iráčany, aby urychlili proces usmíření mezi iráckými komunitami vypsáním nových provinčních voleb a zvýšeným úsilím o přivedení kmenových vůdců i jiných osob spojených s násilím do politického procesu. Nicméně slibu o vypsání voleb se mu nedostalo.

"Irák byl osvobozen od Saddámovy strašné diktatury a teď se tu objevují pokusy potlačit to různými cestami terorismem a násilím," prohlásil Blair. Británie není nakloněna jednáním se zahraničními teroristy, ale podpoří všechny kroky, které by přivedly do politické sféry ty, kdo se uchylují k násilí kvůli obavám o postavení své komunity v Iráku, řekl Blair.

Navzdory násilí, které je v Iráku na každodenním pořádku, je podle něj znát pokrok. Premiér navíc poznamenal, že naprosto nelituje svržení někdejšího diktátora Saddáma Husajna. "Bezpečnostní situace je stále těžká, ale na druhou stranu se objevily jasné známky pokroku a změny," řekl.

Po tiskové konferenci odletěl do jihoirácké Basry, aby navštívil britské vojáky. Z 5500 britských vojáků v Iráku je jich většina rozmístěna právě v jižní části země.

Blair opustí Downing street 27. června. - více zde

Po celých deset let ve funkci ministerského předsedy stál pevně po boku amerického prezidenta George Bushe v jeho tažení proti terorismu. Aby nenechal nikoho na pochybách, při čtvrteční návštěvě Bílého domu ujistil, že rozhodnutí vyslat vojáky do Iráku nelituje.

Doma ale podporou iráckého tažení čím dál více ztrácel a tento postoj přispěl k jeho předčasnému odchodu. Podle čerstvého průzkumu pro list Observer se 58 procent Britů domnívá, že Irák je největší chybou Tonyho Blaira.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video