Petr Bendl je opět v sedle. Premiér ho vybral do čela ministerstva zemědělství.

Petr Bendl je opět v sedle. Premiér ho vybral do čela ministerstva zemědělství. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Přelétavý zbrojnoš a muzikant Bendl je zpět ve vládním sedle

  • 81
Kritici v ODS vtipkují na účet jeho přelétavosti mezi partajními frakcemi, David Rath na něm nenechá nit suchou kvůli privatizaci středočeských nemocnic. On sám, Petr Bendl, miluje koně, hraje na kytaru a občas se vydá na prkna ochotnického divadla. Premiér Petr Nečas mu teď dal roli ministra zemědělství.

Bylo by s podivem, kdyby nepřišly narážky na absenci Bendlovy zemědělské kvalifikace. Farmářům by mohl, řeknou kritici, vyrobit nanejvýš nějaký ten obráběcí stroj nebo uhasit pole kukuřice, protože Bendl je vystudovaný konstruktér a v minulosti pracoval jako hasič.

Kontroverze kolem nemocnic

Hospodářské noviny uvedly, že policie prověřuje prodej 10 středočeských nemocnic z roku 2007. Nynější hejtman David Rath viní svého předchůdce Bendla, že zařízení prodal výrazně pod cenou a nemocnicím vznikla škoda ve výši tři čtvrtě miliardy korun. Podle Bendla to ale byla jedna z nejtransparentnějších privatizací vůbec.

Bendl možná odvětí, že nesvázanost s oborem je jeho výhoda, protože nastupuje s čistým štítem. Stejně svůj nástup do ministerské funkce hájili třeba Vít Bárta či Tomáš Chalupa.

Někdejšího kladenského úředníka a dlouholetého středočeského hejtmana do vládního křesla vynesl dobrý vztah s předsedou ODS Petrem Nečasem, respektive jejich společný vnitrostranický rival Petr Tluchoř. Ten šlape Nečasovi na paty kvůli vládě s Věcmi veřejnými a Bendla by rád vystřídal v čele středočeské ODS. Nečas z ministerské funkce sesadil Tluchořovi blízkého Ivana Fuksu.

Není bez zajímavosti, že Bendl dříve patřil k topolánkovskému křídlu ODS - tedy frakci, jejíchž exponentů se nyní předseda strany a premiér zbavuje. Ale ani blízkost k Mirku Topolánkovi nebyla u Bendla původní rys, ještě předtím stál za Topolánkovým kritikem Pavlem Bémem. "Nejrychleji utíkají peníze a hned potom Petr Bendl," glosuje to interní vtip občanských demokratů.

Ještě nejsem mrtvola

Návrat pětačtyřicetiletého Petra Bendla do nejvyšších pater politiky předznamenal jeho únorový výrok v rozhovoru pro MF DNES. "Nikdy neříkej nikdy a z politiky jsem ještě neodešel. Nejsem mrtvý muž," prohlásil tehdy.

Rodinný život

Petr Bendl se stihl už třikrát oženit. Z prvního manželství má syny Tomáše a Daniela. Bulvár letos v lednu zaznamenal, že politik už nežije se svou manželkou Tamarou. "Odstěhoval se mimo Prahu, věnuje hodně času koním a žije velmi jednoduše v souladu s přírodou. Stáhnul se z pražské vyšší společnosti," řekla Tamara Bendlová Blesku.

Bylo to v době, kdy se zdálo, že už má vrcholnou kariéru za sebou. Osm let stál v čele středočeského hejtmanství, než i jeho smetla oranžová tsunami a kraje ovládla ČSSD (Bendl tehdy byl "nejúspěšnějším poraženým", z hejtmanů ODS prohrál nejtěsněji).

Pak přišla jeho první vládní zkušenost. Dopravu vedl po kritizovaném Aleši Řebíčkovi jen čtyři měsíce, když padla Topolánkova vláda a s ní i Bendl. V roce 2010 přestal po osmi letech být místopředsedou ODS. A skončil jako předseda sněmovního podvýboru pro dopravu.

...když život patří katům

Do vlády se vrací muž, který ve volném čase ministra rozhodně příliš nepřipomíná. Kdykoliv může, sáhne po kytaře. Zasněně vypráví o tom, že se ke svým koním chystá pořídit hříbata. Pokud sdílíte názor, že nejkrásněji svět vypadá z koňského sedla, asi byste si s ním rozuměli. Ostatně Bendlovým snem je víkend strávený v přírodě a na koni.

Stihl si také zahrát zbrojnoše v Noci na Karlštejně či člena správní rady pivovaru v Postřižinách, když se těchto kusů chopili řevničtí ochotníci. Obdivuje Jana Wericha, s nímž ho pojí znamení zvěrokruhu - oba se narodili jako Vodnáři.

"Pane, měj duši mou, když život patří katům," zazpíval si kytarista Bendl po boku kapely Rangers v předvolební kampani v roce 2008. Teď ovšem - minimálně prozatím - žádný kat Bendlova politického života na obzoru není.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video