Hejtman Michal Hašek se s premiérem Petrem Nečasem dohodl na společné inventuře lůžkové péče. Jejím výsledkem může být přeměna některých akutních lůžek na lůžka následné péče a restrukturalizace nemocnic.

Hejtman Michal Hašek se s premiérem Petrem Nečasem dohodl na společné inventuře lůžkové péče. Jejím výsledkem může být přeměna některých akutních lůžek na lůžka následné péče a restrukturalizace nemocnic. | foto: Radek Miča, MAFRA

Překvapení. Hašek přitakal Nečasovi na nutnost šetřit u akutních lůžek

  • 263
Úspory ve zdravotnictví jsou nutné a je možné, že restrukturalizaci v nemocnicích nemusí přežít všechna dosavadní lůžka akutní péče. Takový je hlavní výsledek schůzky premiéra Petra Nečase se zástupci hejtmanů. "Je možné, že některá akutní lůžka se mohou změnit na lůžka následné péče," řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek po schůzce s Nečasem.

"V každé nemocnici nemusejí být zachována všechna oddělení, všechny obory, všechna lůžková péče, ale nemocnice by se podle našeho názoru rušit neměly," potvrdil jeho slova i hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Výsledek schůzky je překvapivý. Setkání obou politiků ČSSD s předsedou vlády a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem ukázalo, že i v sociální demokracii jsou lidé, kteří připouštějí, že současná struktura nemocnic je těžko udržitelná.

Hejtmani se s předsedou vlády dohodli na společné komisi ministerstva zdravotnictví a zástupců krajů, která připraví inventuru lůžkové péče. Ta má prokázat, jak se vynakládají veřejné finance ve fakultních, státem zřizovaných nemocnicích a v nemocnicích krajských, které společně tvoří páteř českého zdravotnictví.

Když se ukáže, že pojišťovny vyberou víc, dostanou to lékaři na platy

"Provedeme také společně analýzu příjmů zdravotního pojištění. Pokud se prokáže, že je jeho výběr větší, než očekávaný, půjdou tyto peníze na vyšší platy lékařů, stejně jako když se podaří ušetřit peníze v lůžkových zařízeních," uvedl po schůzce s hejtmany předseda vlády.

Na zvýšení platů tlačí lékaři z nemocnic. Více než čtyři tisíce z nich podepsalo výzvu Děkujeme, odcházíme a hrozí, že podají výpovědi, když se jejich platy výrazně nezvýší.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.Hejtman Hašek si po schůzce s Nečasem pochvaloval, že získal příslib od něj i od ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že nebudou administrativně, tlakem z centra rušeny regionální nemocnice, ale že se chystané úspory rovnoměrně dotknou fakultních i krajských nemocnic.

"V souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme chceme, aby do března existovaly jasné záruky pro lékaře, jak bude postupovat reforma českého zdravotnictví a společná příprava koncepce lůžkové péče," řekl Hašek.

Více peněz za státní pojištěnce vláda platit nechce

Hejtmani naopak neuspěli s výzvou Nečasovi a Hegerovi, aby stát "nalil" více peněz do systému zdravotnictví tím, že zvýší platby pojišťovnám za takzvané státní pojištěnce (důchodce, děti či nezaměstnané).

"Naše zdravotnictví představuje v mnoha ohledech kbelík, který má mnoho otvorů. Jedinou správnou cestou je ucpat ty otvory, to znamená provést reformu zdravotnictví," řekl Nečas už v neděli v diskusi v ČT. Cílem reformy je definovat standard a nadstandard zdravotní péče.

Úspory ve zdravotnictví by podle Nečase mohla přinést například přeměna zařízení akutní péče na zařízení dlouhodobé péče či slučování některých menších nemocnic. Premiérovu plnou podporu má ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video