Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rodič I, rodič II. Litevští školáci mají náhradu za otce a matku

  • 413
Školáci v Litvě si patrně brzy začnou zvykat na to, že rodiči už nemusí být pouze otec a matka. Rozruch vzbudilo, když se v nových elektronických žákovských knížkách objevily názvy rodič I a rodič II. Evropská unie takový krok vítá, zatímco veřejnosti se to příliš nelíbí.

Zažité samozřejmosti se pomalu mění, a to i tak základní, jako jsou názvy pro oba rodiče. Elektronické žákovské, které právě zavedly litevské školy, místo dřívějšího označení "otec" a "matka" používají raději neutrální výrazy "rodič I" a "rodič II".

Přesně tak, jak doporučuje Evropská komise, která staré dělení na otce a matku považuje za sexistické. Ve stále poměrně konzervativní Litvě to však vzbudilo bouřlivé ohlasy, někteří lidé v drobné změně formuláře cítí útok na tradiční rodinu.

"Manželství mezi mužem a ženou je pro nás mnohem přirozenější," řekl člen Litevského rodičovského fóra Renaldas Janciauskas pro rt.com. "Neviníme z toho páry stejného pohlaví, jimž se to může zdát normální. Otázkou je, jestli mohou homosexuálové vnutit své vnímání také celé společnosti."

Už jednou přitom stejná debata v Litvě proběhla. Nedávno zavedla pojmy rodič I a II kancelář starosty Vilniusu, která v této podobě vydala formuláře pro registraci dítěte do školky. Kvůli veřejnému pobouření je pak musela stáhnout.

"Prostě jsem nemohla rozeznat, do které kolonky vlastně patřím. Jestli jsem rodič I, anebo rodič II," citoval jednu z matek portál Delfi.

Přes mediální pozdvižení se ovšem stejné téma znovu vrátilo na přetřes. Nové žákovské knížky začalo používat kolem 500 škol. A ačkoliv šéf firmy, která software vyvinula, tvrdí, že verze programu ještě nemusí být konečná, trend je poměrně jednoznačný.

Už v roce 2010 doporučila Evropské unie členským státům, aby vynechaly výrazy otec a matka z oficiálních dokumentů. Podle ní podněcují sexismus. Nyní se výzvou začínají řídit i úřady v Litvě, a to i přesto, že parlament se před pár dny ohradil proti dalšímu usnesení EU, které jde proti duchu konzervatismu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video