Letiště Ruzyně přejmenované podle návrhu Fera Feniče

Letiště Ruzyně přejmenované podle návrhu Fera Feniče | foto: Fero Fenič

Přejmenování letiště po Havlovi by státní kasu stálo miliony korun

  • 754
Zvažované přejmenování pražského letiště vyjde stát na několik milionů korun. Pokud se po Václavu Havlovi pojmenují stávající ulice a náměstí, bude to pro obyvatele znamenat výrobu nových občanských průkazů. Naopak zanedbatelné náklady vzniknou přejmenováním například malého městského divadla.

Vůbec prvními náklady spojenými s možným přejmenováním letiště byla registrace pěti ochranných známek, stála celkem 25 tisíc korun. Mezi nimi je mimo jiné i pojmenování Vaclav Havel Prague International Airport.

"Zaregistrovali jsme si je, aby nám někdo, kdo s těmito záležitostmi spekuluje, nechtěl jména prodat za přehnanou částku," popsala mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Podle ní je to jediný krok, který v této chvíli mohlo letiště udělat. Ty další přijdou až s případným souhlasem vlády s přejmenováním. Vláda do věci vstupuje, protože vlastníkem Letiště Praha je stát.

Pošta přijde i do přejmenované ulice

Lidé v přejmenovaných ulicích a náměstích nemusí mít strach o doručovanou poštu. Ta jim bude chodit, i když na ní budou původní názvy. "Pošta doručí třeba i to, když se v adrese místo Sokolova objeví historické Falkenau," říká mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Lidé by ale neměli nic podceňovat a změnu nahlásit třeba v bance nebo zdravotní pojišťovně. "Doporučil bych při návštěvě pobočky zmínit, že došlo ke změně v adrese," řekl mluvčí VZP Jiří Rod.

"Dá se odhadnout, že náklady spojené s přejmenováním by byly v řádu jednotek milionů korun. Týkaly by se především označení Letiště Praha, všech věcí vizuálního charakteru, které by byly přímo na Letišti Praha, hlášení v rozhlasech a zvláštních autobusech," dodala Krejčí.

Ministr Miroslav Kalousek Hospodářským novinám řekl, že se náklady na přejmenování letiště pohybují mezi deseti a patnácti miliony korun. "Odkaz Václava Havla opravdu nestojí a nepadá s tím, jak se bude jmenovat letiště. Opravdu na to nemám žádný silný názor. Bude-li si většina politické reprezentace a větší část společnosti, což ovšem není 80 tisíc podpisů pod peticí, přát, mohu hrdě říci, že jsme jako majoritní akcionář připraveni," komentoval situaci Kalousek.

Právě miliony za smazání stop po názvu Letiště Praha by byly jediným vyšším nákladem v této souvislosti. "Náklady leteckých dopravců by v takovém případě byly zanedbatelné," uvedla mluvčí Českých aerolinií a Holidays Czech Airlines Hana Hejsková. "Náklady by mohly vzniknout jedině v případě, že cestovní kancelář má například vítací cedule ´Vítáme vás na letišti v Praze´ a chtěla by udělat cedule ´Vítáme vás na Letišti Václava Havla´," řekl iDNES.cz mluvčí Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

Občanky zaplatí stát, změny v obchodním rejstříku nikoliv

Náklady v řádech nejméně tisíců korun přináší varianta, kdy by se po zesnulém Václavu Havlovi pojmenovávaly již existující ulice či náměstí. Právě o takovém kroku uvažuje Bílina na Teplicku. Tamější rada vzala na vědomí návrh, aby se Mírové náměstí v centru města přejmenovalo na náměstí Václava Havla. Městský úřad ale už řeší také návrhy, aby jeho jméno neslo muzeum či místní divadlo.

"Můj soukromý názor je, že by se měla přejmenovat některá z institucí. Třeba divadlo. Pokud by to bylo náměstí, tak tam je strašně moc nebytových prostor, kde by museli všichni podnikatelé všechno změnit. Zároveň je tam hodně bytů a finanční zátěž by se týkala i občanů," řekl iDNES.cz starosta Bíliny Josef Horáček.

Úvahy o přejmenování

v polském Gdaňsku už pojmenovali po Havlovi tamější třídu

nová budova europarlamentu nebo část jejích prostor

ruzyňské letiště

některé z pražských divadel

Fučíkova ulice v Kadani

základní škola v Poděbradech

základní škola ve Žďárci

Moskevská ulice v Karlových Varech

nové divadlo v Plzni

Mírové náměstí v Bílině

některá z hlavních ulic v Litoměřicích

nová knihovna v Děčíně

most v Mělníku

park nebo centrum kultury v Jihlavě

"Pokud dojde ke změně názvu ulice, dotčený obecní úřad rozhodne o skončení platnosti občanských průkazů a vyzve obyvatele k jejich výměně," popsala Denisa Čermáková z tiskového odboru ministerstva vnitra.

V takovém případě by ale lidé za nové doklady neplatili nic. "Výdaje jdou ze státní pokladny," řekla Čermáková. Výroba jednoho občanského průkazu se strojově čitelnými údaji stojí stát 60 až 130 korun. Občanské průkazy s čipem jsou dražší a stát za ně platí 200 až 600 korun.

Lidé z přejmenovaných ulic či náměstí si nemusí měnit cestovní pasy. "U nich není uvedena adresa trvalého bydliště," vysvětlila Čermáková.

Pro podnikatele by však nová adresa znamenala povinnost změnit zápis v obchodním rejstříku a vyměnit razítka či tištěné materiály - například vizitky nebo letáky. "Náklady spojené s přejmenováním náměstí v Bílině by se mohly pohybovat v řádu tisíců korun," odhaduje Jiří Cívka, mluvčí Pojišťovny Generali, která má na Mírovém náměstí pobočku.

Přejmenování bílinského Městského divadla by nestálo téměř nic. "Žádné výrazné finanční náklady by s tím nebyly, pouze bychom změnili písmena, která máme nad vchodem divadla," řekla ředitelka Kulturního centra Kaskáda v Bílině Jana Soukupová Michálková.

Nic navíc nebude stát to, pokud jméno Václava Havla ponese nová ulice, jako to plánují v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Tam vyroste nový rezidenční komplex s byty, kancelářemi i obchodním centrem. "Na pozemku v centru města se v březnu začne stavět projekt Nová Karolina a tam jsou pojmenovány teprve 4 ze 13 ulic. Názvy zatím chybí i dvěma náměstíčkům," popsala mluvčí radnice Jana Pondělíčková. (o ostravských plánech čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video