Vypouštění vody z přehrady Slapy (3. června 2013) | foto: Radek Cihla

Kaskáda upouští víc vody než před povodní, hájí se krizovým režimem

  • 481
Najednou to jde, může napadnout leckoho při pohledu na webové stránky Povodí Vltavy. Podle nich totiž zejména Orlík, ale také Slapy nyní upustily výrazně více vody než před nedávno vrcholící povodní. Vodohospodáři se hájí tím, že nyní pracují v krizovém režimu, který před povodní neměli.

Prvního června, den před začátkem největší povodně v České republice za jedenáct let, dosahovala hladina Orlíku 348,69 metru nad úroveň moře. Odtok z přehrady činil jen o málo víc, než je průměrný roční průtok Vltavy Prahou.

O devět dní později, během nichž vodohospodáři čelili kritice, že přehrady před povodní upouštěli nedostatečně, sahá Orlík ke kótě 346,52. V přehradě je tedy o více než dva metry nižší hladina než minimum, jehož dosáhla před povodní. A přehrada upouští vodu třikrát rychleji (aktuální data z Povodí Vltavy najdete zde).

Situace na velkých přehradách 1. června v 7:00 a dnes v 11:00
Lipno IOrlíkSlapy
1. 6.10. 6.1. 6.10. 6.1. 6.10. 6.
Úroveň hladiny (m)724,6724,7348,7346,5270,0268,0
Odtok (m³/s)30,1108,0214,9648,0197,7670,8

Vodu upustily i níže položené Slapy, které mají oproti prvnímu červnu o rovné dva metry vody méně. Slapská přehrada se sice k pondělní jedenácté hodině plní, ale jen pomalu, o 166 kubíků za sekundu. Pomalé zvyšování hladiny není pro přehradu o objemu 270 milionů m³ žádný problém, kdykoliv může upouštět víc.

Proč to nyní jde a proč to dříve nešlo?

Vysvětlení nabídl profesor Vojtěch Broža z ČVUT, který se ještě jako student techniky účastnil stavby Orlické přehrady. "Nyní je to situace, která je krizová. V sobotu, kdy začalo pršet (1. června před začátkem povodní, pozn. red.), ta situace krizová nebyla," řekl na tiskové konferenci ministerstva zemědělství. Krizovou situací mínil Broža pokračující silné deště, stále zvýšené hladiny řek a řadu zatopených míst.

Povodně 2013 ve fotografiích

Podobně to zdůvodnil i generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. "Jsme v rámci krizového řízení a v situaci, která před 1. červnem nebyla," komentoval vypouštění přehrad. Dodal, že vodohospodáři dokázali před začátkem povodní zvýšit volný objem vody ve vltavské kaskádě zhruba z 95 na téměř 180 milionů kubíků.

"Manipulace probíhaly v úzké komunikaci s Českým hydrometeorologickým ústavem a s tím, jak byly postupně vydávány jednotlivé stupně výstrah, jsme manipulace a průtoky uzpůsobovali, aby se dala udělat protipovodňová opatření na dolním toku Vltavy," doplnil Kubala další vysvětlení toho, proč nyní lze vodu přehradami pouštět rychleji. Protipovodňová opatření totiž ještě stojí a není tak potřeba čas k jejich budování.

Pohled na to, jak přehrady upouštějí vodu, nicméně vrhá nelichotivé světlo na ministra zemědělství Petra Bendla. Ten minulý týden tvrdil, že přehrady nemohly vypouštět více vody, protože k tomu nejsou konstrukčně uzpůsobené, a že velká množství vody lze upouštět jen bezpečnostními přelivy. Jak se nyní ukázalo, přehrady lze upouštět rychleji i s nižší hladinou.

Slapy a Vrané. Letecké záběry přehrad na Vltavě při povodních 6. 6. 2013

6. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video