Přehmaty policie při čínské návštěvě ČSSD ani ANO řešit nechtěly

  • 530
Při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března v Praze se policie podle pravicové opozice chovala nepatřičně. Dosáhnout toho, aby poslanci schválili program mimořádné schůze, ale ODS a TOP 09 nedokázaly. Podpořili je už jen lidovci a ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.

„Pokládám to od něj jen za formální gesto,“ řekl šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Pro program schůze hlasovalo jen 40 ze 125 přítomných. (hlasování zde)

21.dubna 2016 v 13:20, příspěvek archivován: 21.dubna 2016 v 13:36

ČSSD, ANO a KSČM neschválily program mimořád.schůze k zásahům PČR při návštěvě prezidenta ČLR. Asi secvičná pro novou vládu.To nepřipustíme.

Předcházela tomu dvouhodinová debata, v níž směli mluvit jen poslanci s přednostním právem. Za ČSSD hovořil pouze Chovanec, za ANO nikdo. A tak se střídali hlavně Kalousek a šéf klubu TOP 09 František Laudát, lídr ODS Petr Fiala a jeho kolegyně Jana Černochová. Komunisté se policistů zastali, naopak ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL podpořil názor opozice, že policie překročila to, jak se při zajištění bezpečnosti měla chovat.

„Šikanování pokojně se chovajících občanů, zabavování tibetských vlajek, perlustrování občanů, kteří se ani demonstrace neúčastnili,“ jmenoval Fiala některé, podle jeho názoru, přešlapy policie.

„Nebyla respektována rovná práva takzvaných čínských turistů a českých občanů. Je toho příliš mnoho, co se stalo a zasáhlo do svobod a práv českých občanů,“ řekl Kalousek.

„Hradčanské náměstí nebylo zavřeno ani při návštěvě Svatého otce, ani při návštěvě Baracka Obamy,“ kritizoval uzavření Hradčanského náměstí odpůrcům momentálního pročínského kursu zahraniční politiky vlády a prezidenta Miloše Zemana. Náměstí bylo podle něj uzavřené jen kvůli Zemanově ješitnosti.

„Jde o důvěru v českou policii, o to, zda postupovala v souladu se všemi pravidly, aby se příště neopakovaly jednotlivé problémy,“ uvedl Fiala. On i Kalousek mluvili i o dalších případech bezdůvodné šikany lidí, kteří dávali najevo nesouhlas s tím, že Zeman pozval do Česka Si Ťin-pchinga.

Chovanec: Policie to zvládla a nikomu nestranila

Ministr vnitra Kalouskovo tvrzení, že Hradčanské náměstí uzavřela Zemanova ješitnost, odmítl. „Bylo to technické opatření, které schvaloval magistrát hlavního města Prahy,“ řekl poslancům. Dal jim zprávu k zajištění bezpečnosti návštěvy Si Ťin-pchinga, podle níž policie neměla zadání komukoliv stranit či zasahovat proti konkrétním skupinám.

„Policie České republiky podle dosud uskutečněných vyhodnocení a kontrolních zjištění zvládla všechny úkoly, které vyplývaly z bezpečnostního opatření takového rozsahu, bez výraznějších pochybení, která by poukazovala na systémové nedostatky v rámci řízení policie,“ napsal Chovanec do zprávy. Policie podle něj postupovala zdrženlivě a nezasahovala do práv a svobod zaručených ústavním pořádkem České republiky „nad míru nezbytně nutnou“.

Mimořádnou schůzi opozice vyvolala, aby jí Chovanec vysvětlil třeba právě to, kdo nařídil uzavření náměstí před Hradem v době, kdy čínský prezident vůbec na tomto místě nebyl. Nebo proč a na čí pokyn dva příslušníci policie přišli na FAMU, aby fakulta odstranila vyvěšenou tibetskou vlajku. Za to se už policejní prezident Tomáš Tuhý fakultě písemně omluvil. (více zde) A za chybu to opakovaně ve čtvrtek označil i ministr vnitra.

Naopak prezident Zeman si před pár dny policisty pozval na Hrad, aby jim poděkoval a v rozhovoru pro iDNES.cz řekl, že on by se na místě Tuhého neomlouval. (více zde) Kalousek si podle něj našel náhradní téma, které ho před tím vůbec nezajímalo a které podle Zemana používá jen proto, aby byl „občas v těch šaškovských akcích s tibetskou vlajkou v ruce viděn na televizní obrazovce“.

Ještě před schůzí premiér Sobotka při odpovědích na písemné interpelace hájil politiku české vlády vůči Číně. „Rozhodli jsme se na rozdíl od minulé vlády neignorovat potenciál, který čínský trh má,“ řekl Sobotka. Vláda se podle něj rozhodla pomáhat českým podnikatelům, aby se dostali na čínský trh. „Nebudeme kádrovat investora,“ zastal se také premiér Číny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video