PŘEHLEDNĚ: Jak skončilo licitování o kraje a kdo jsou noví hejtmani

  • 37
Hned v devíti krajích se z volebního vítězství radovalo hnutí ANO, v některých se ale záhy vytvořily protibabišovské koalice. Během týdnů vyjednávání ANO přetavilo voličskou přízeň do pěti hejtmanských postů, pět jich po volebním propadáku drží i ČSSD, po jednom mají lidovci, STAN a KSČM.
Noví hejtmani

Kdo bude kraji vládnout (počet míst v zastupitelstvu)

Karlovarský kraj
ANO, Piráti, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí, ODS, SPO (24 ze 45 míst v zastupitelstvu)

Plzeňský kraj
ČSSD, ODS, Starostové a Patrioti, Koalice pro Plzeňský kraj (23 ze 45)

Jihočeský kraj
ČSSD, ANO, Jihočeši (31 z 55)

Středočeský kraj
ANO, STAN, ODS, tři „přeběhlíci“ z TOP 09 (44 ze 65)

Ústecký kraj
KSČM, ČSSD, SPD-SPO (28 z 55)

Liberecký kraj
Starostové pro Liberecký kraj, ANO, ČSSD, ODS (35 ze 45)

Královéhradecký kraj
ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši, TOP 09 (24 ze 45)

Pardubický kraj
ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj, ODS, STAN (28 ze 45)

Kraj Vysočina
ČSSD, ANO, ODS, Starostové pro Vysočinu (29 ze 45)

Jihomoravský kraj
ANO, ČSSD, TOP 09 s Žít Brno, Starostové pro Jižní Moravu (34 ze 65)

Zlínský kraj
KDU-ČSL, ANO, STAN, ODS (29 ze 45)

Olomoucký kraj
ANO, ČSSD, ODS (30 z 55)

Moravskoslezský kraj
ANO, KDU-ČSL, ODS (36 ze 65)

Křišťálová Lupa 2016
Jana Vildumetzová, lídryně hnutí ANO.

Karlovarský kraj / hejtmanka Jana Vildumetzová

Na sestavení koalice se předběžně dohodla čtyři politická uskupení - ANO, které volby vyhrálo s téměř 23 procenty hlasů, Piráti, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj města obcí (HNHRM) a ODS. Nakonec přizvala ještě SPO - koaliční dohodu podepsali zástupci všech pěti uskupení 6. listopadu. Doposud kraji vládla koalice ČSSD, ODS, HNHRM a TOP 09 + STAN.

Počet křesel v zastupitelstvu: 45. Dohodnutá koalice má: 24 mandátů.

Hejmankou bude Jana Vildumetzová (43 let). V roce 2006 se stala starostkou Horního Slavkova, post pak obhájila i v následujících volbách, v roce 2013 na něj však rezignovala a odešla do Prahy, protože byla na Sokolovsku několik let terčem stalkingu. Nyní působí jako náměstkyně ministra vnitra pro veřejnou správu. Mezi lety 2008 a 2014 byla členkou ODS, do hnutí ANO vstoupila v roce 2015. Před vstupem do politiky pracovala jako učitelka na základní škole a ředitelka domu dětí a mládeže a městského kulturního střediska.

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Plzeňský kraj / hejtman Josef Bernard

Dohodu o budoucí koaliční spolupráci podepsali ČSSD, ODS, Starostové a Patrioti a Koalice pro Plzeňský kraj. Vznik této koalice znamená, že ČSSD v kraji podruhé za sebou získá díky vyjednávání post hejtmana, aniž by vyhrála volby. Vítězné ANO, které volilo 21,5 procenta voličů, skončí v opozici.

Počet křesel v zastupitelstvu: 45. Dohodnutá koalice má: 23 mandátů. V krajské radě bude mít ČSSD čtyři zástupce, ODS tři a Koalice pro Plzeňský kraj a Starostové a Patrioti po jednom.

Hejtmanem bude Josef Bernard (51 let) z ČSSD. Doposud nebyl profesionálním politikem. V letech 2010 až 2015 vedl společnost Škoda Transportation, kde po vyučení na Středním odborném učilišti Škoda začínal jako dělník. V podniku pracoval přes 35 let.

Hejtman Jiří Zimola a jeho náměstci Ivana Stráská a Jaromír Slíva nechyběli na...

Jihočeský kraj / hejtman Jiří Zimola

Na jihu Čech se vítězná ČSSD domluvila na koalici s ANO a Jihočechy 2012, smlouvu zatím nepodepsali. Cesta k dohodě nebyla snadná. Hejtman Jiří Zimola odmítal koalici s ODS, kterou chtělo za partnera ANO. V zákulisí se pak začalo mluvit o tom, že by ANO mohlo sestavit koalici bez vítěze. Zimola se následně bez vědomí vyjednávacího týmu ANO sešel s lídrem hnutí Andrejem Babišem. A ten údajně nařídil, aby vznikla koalice s ČSSD.

Počet křesel v zastupitelstvu: 55. Dohodnutá koalice má: 31 mandátů. Rada má 11 členů, návrh na rozdělení placených křesel: ČSSD - 5, ANO - 5, Jihočeši - 1.

Jiří Zimola (45 let) usedne do křesla hejtmana již potřetí. V roce 2013 byl zvolen poslancem, mandátu se však ke konci března 2014 vzdal. Do ČSSD vstoupil v roce 2000. Od roku 1998 byl dvě volební období starostou Nové Bystřice. Před vstupem do politiky působil jako učitel na ZŠ v Nové Bystřici.

Jaroslava Jermanová (ANO)

Středočeský kraj / hejtmanka Jaroslava Jermanová

Koalici uzavřeli vítězné hnutí ANO (získalo necelých 21 procent hlasů), STAN, ODS a tři zastupitelé zvolení za TOP 09 v neděli 16. října. Po levicové vládě ČSSD a KSČM tak kraj povede středopravá koalice.

Vyjednávání narušil rozkol v krajské TOP 09, kdy se její lídr Petr Tiso rozhodl z vyjednávacího týmu odejít s tím, že nesouhlasí s podmínkami koalice. Vadilo mu hlavně to, že lídryně ANO Jaroslava Jermanová porušila exkluzivitu, když přizvala ODS, která ji následně podpořila jako hejtmanku, zatímco TOP 09 chtěla Víta Rakušana ze STAN. Z rozštěpené TOP 09 koaliční dohodu podepsali Michaela Vojtová, Milan Schweigstill a Daniel Marek.

Počet křesel v zastupitelstvu: 65. Dohodnutá koalice má: 44 mandátů. ANO má v krajské radě čtyři zástupce, STAN také čtyři, ODS dva a TOP 09 jednoho.

Jaroslava Jermanová (46 let) potvrdila, že po zvolení hejtmankou rezignuje na funkci místopředsedkyně Sněmovny, jíž je od podzimu 2013. V letech 2002 až 2006 byla jako nezávislá starostkou Krhanic. V roce 2010 neúspěšně kandidovala za ODS do Sněmovny. O dva roky později vstoupila do hnutí ANO. Před vstupem do politiky pracovala v řadě firem, mimo jiné jako manažerka řídila síť pěti prodejen s nábytkem.

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček

Ústecký kraj / hejtman Oldřich Bubeníček

V kraji bude dál vládnout KSČM spolu s ČSSD a SPD-SPO. Krajský výkonný výbor komunistů se na tom dohodl 7. listopadu. O podobě a rozdělení míst v krajské radě by mohlo být jasno po ustavujícím zasedání 21. listopadu. Koalici s těsnou většinou v zastupitelstvu dali komunisté přednost před spoluprací s vítězným hnutím ANO. Mimo dosavadního partnerství rozhodla podle Oldřicha Bubeníčka hlavně větší důvěra i to, že nabídka spolupráce ze strany nynějších koaličních partnerů byla dlouhodobá a nijak se neměnila. Hnutí ANO tak míří do opozice, přestože bylo ochotné KSČM přenechat post hejtmana.

Dne 8. listopadu navíc ústecký krajský soud zamítl poslední stížnost na volby v kraji. Stěžovali si vyškrtnutí kandidáti hnutí Severočeši.cz. Dožadovali se opakování voleb, v nichž nemohli kandidovat. Jejich vyškrtnutím z kandidátky vyvrcholil spor dvou frakcí v hnutí (více zde).

Počet křesel v zastupitelstvu: 55. Dohodnutá koalice má: 28 mandátů.

Oldřich Bubeníček (63 let) je hejtmanem od listopadu 2012. Od ledna 2015 působí rovněž jako neuvolněný starosta Bíliny na Teplicku, kde byl od roku 1990 zastupitelem. V letech 1974 až 1990 byl členem KSČ, od roku 1995 přes deset let psal pro Haló noviny. Loni se média rozsáhle věnovala úmrtí Bubeníčkovy nevlastní dcery, kterou v hádce zavraždil její přítel. Letos v červenci ho soud poslal na 12 let do vězení.

Post hejtmana obhájil Martin Půta (Starostové).

Liberecký kraj / hejtman Martin Půta

Starostové pro Liberecký kraj, kteří dokázali znovu vyhrát volby a stali se tak napříč „zmodralými“ kraji v podstatě unikátem, uzavřeli v Libereckém kraji koalici s ANO, ČSSD a ODS. Dohodu podepsali 17. října. Nová vláda ale musí počkat, co řekne krajský soud na stížnost voličky z Českolipska. Žena tvrdí, že do urny vhodila prázdnou obálku, tudíž by její hlas měl být neplatný, ovšem na stránkách statistického úřadu bylo v tomto okrsku platných sto procent hlasů.

Počet křesel v zastupitelstvu: 45. Dohodnutá koalice má: 35 mandátů. Starostové, kteří získali přes dvaatřicet procent hlasů, budou mít v devítičlenné radě pět svých zástupců, ANO dva, ODS a ČSSD po jednom.

Libereckým hejtmanem zůstane Martin Půta (45 let) za STAN. V letech 2002 až 2012 starostoval v Hrádku nad Nisou. Od března 2014 do prosince 2015 byl předsedou hnutí STAN, rezignoval kvůli obvinění z korupce. Rozhovor si můžete přečíst zde.

Jiří Štěpán vedl sociální demokraty do krajských voleb v Královéhradeckém kraji...

Královéhradecký kraj / hejtman Jiří Štěpán

Strany tu hned po volbách začaly domlouvat koalici v podobě všichni proti ANO, které zvítězilo s více než pětadvaceti procenty hlasů. Pět subjektů - ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09 - podepsalo koaliční dohodu 24. října. ČSSD uhájilo funkci hejtmana, kterým se po Lubomíru Francovi, který vládl kraji s komunisty a rozhodl se letos již nekandidovat, nově stane Jiří Štěpán.

Počet křesel v zastupitelstvu: 45. Dohodnutá koalice má: 24 mandátů. ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj i Východočeši a Starostové budou mít v radě po dvou zástupcích, TOP 09 jednoho.

Nový hejtman Jiří Štěpán (37 let) je historikem a proděkanem Filozofické fakulty Univerzity v Hradci Králové. Členem ČSSD je od svých 23 let. Od roku 2008 byl čtyři roky členem krajského zastupitelstva, od roku 2014 je i v hradeckém městském zastupitelstvu, když ze 16. místa kandidátky díky preferenčním hlasům vystoupal až na třetí. Ve městě je rovněž radním a předsedou komise pro rozvoj cestovního ruchu. Rozhovor čtěte zde.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Pardubický kraj / hejtman Martin Netolický

Krajskou vládu složila ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj, ODS a STAN. Hnutí ANO, které s menším náskokem zvítězilo nad sociálními demokraty, skončí v opozici. S ČSSD se lídr hnutí snažil vyjednávat, dostal však podle svých slov nedůstojnou nabídku, kterou nemohl přijmout. Funkci hejtmana uhájil Martin Netolický z ČSSD, podle kterého bylo sice několik variant koalice, avšak ta dohodnutá je složená z lidí, kteří se „velmi dobře znají a vědí, co od sebe mohou očekávat“. Koaliční smlouvu podepsali 14. října.

Počet křesel v zastupitelstvu: 45. Dohodnutá koalice má: 28 mandátů. V devítičlenné radě připadnou tři křesla ČSSD a tři Koalici pro Pardubický kraj, ODS dvě a STAN jedno.

Martin Netolický (34 let) bude hejtmanem podruhé. Od roku 2006 je zastupitelem v České Třebové, v roce 2014 post obhájil díky preferenčním hlasům, kterého ho vynesly z devátého místa kandidátky ČSSD na první. Ještě předtím působil jako poslanecký asistent, později poradce ministra a předchozího hejtmana Radko Martínka. Na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci se několik let věnoval pedagogické činnosti na katedrách správního a finančního práva. Rozhovor čtěte zde.

V jihlavském sídle ČSSD se decentně slavilo. Strana vyhrála na Vysočině krajské...

Kraj Vysočina / hejtman Jiří Běhounek

Budoucí krajskou koalici vytvoří ČSSD, ANO, ODS a Starostové pro Vysočinu. Svou vůli spolupracovat stvrdili podpisem dohody 18. října. Hejtmanem bude nadále nestraník Jiří Běhounek, kandidát vítězné sociální demokracie, které dalo hlas 19,3 procenta voličů. Původně se rýsovalo spojenectví na platformě dosavadní vlády - ČSSD, KSČM a další partner, ANO však vládu s tichou podporou komunistů odmítlo. Komunisté proto zamíří do opozice.

Počet křesel v zastupitelstvu: 45. Dohodnutá koalice má: 29 mandátů. V krajské radě budou mít sociální demokraté pět zástupců, dva hnutí ANO, ODS a Starostové po jednom.

Jiří Běhounek (64 let) je hejtmanem od roku 2008, letos podruhé obhájil. V roce 2013 byl zvolen také poslancem a přestože mu vnitrostranické usnesení zakazuje souběh funkcí, ponechal si obě. Zdůvodnil, že Vysočinu nepovažuje za tak silný kraj, aby nezvládl jeho řízení s prací ve Sněmovně. V letech 1976 až 2008 pracoval jako lékař pelhřimovské nemocnice, kde působil i ve funkci primáře a náměstka. V letech 1985 až 1989 byl v KSČ. Rozhovor čtěte zde.

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek

Jihomoravský kraj / hejtman Bohumil Šimek

ANO sestavilo koalici s ČSSD, TOP 09 s Žít Brno a Starosty pro Jižní Moravu. Smlouvu podepsali 26. října. ANO, které v kraji zvítězilo s téměř jednadvaceti procenty hlasů, jednalo původně i s lidovci, kteří získali stejný počet mandátů jako ČSSD. Nakonec dalo přednost spolupráci se sociálními demokraty, s nimiž prý má hnutí větší programový průnik, i když se před volbami vymezilo vůči jejich lídrovi a dosavadnímu hejtmanovi Michalu Haškovi. Hašek prohlásil, že chce ČSSD uvolnit ruce v jednání o koalici a žádnou placenou funkci nepožaduje, po osmi letech v čele kraje tak bude řadovým zastupitelem.

Počet křesel v zastupitelstvu: 65. Dohodnutá koalice má: 34 mandátů. V jedenáctičlenné radě zaujme ANO pět míst, ČSSD čtyři, zbylí dva partneři - Starostové pro Jižní Moravu i TOP 09 s Žít Brno - budou mít po jednom.

Hejtmanem bude Bohumil Šimek (57 let) za ANO, ředitel brněnské městské policie. Uvedl, že na tuto funkci rezignuje. Od roku 2009 čtyři roky šéfoval sekretariátu hejtmana Michala Haška. Patnáct let řídil Okresní ředitelství policie v Brně-venkově, předtím působil i jako vyšetřovatel. Dvacet let pracoval ve Státním projektovém ústavu Brno. Rozhovor čtěte zde.

Jiří Čunek.

Zlínský kraj / hejtman Jiří Čunek

Vítězná KDU-ČSL uzavřela koalici s ANO, STAN a ODS. Smlouvu podepsali 24. října. Hejtmanem bude lidovec Jiří Čunek, který dostal v krajských volbách nejvíc preferenčních hlasů v zemi. Do koalice se sociálními demokraty jít nechtěl, protože levicové strany, které kraji doposud vládly, získaly jen pětinu hlasů. „Tudíž si 80 procent voličů myslí, že to dělaly špatně,“ řekl. Dosavadní hejtman Stanislav Mišák z ČSSD končí ve funkci po osmi letech.

Počet křesel v zastupitelstvu: 45. Dohodnutá koalice má: 29 mandátů. V radě bude mít KDU-ČSL mít čtyři zástupce, hnutí ANO a STAN dva, ODS jednoho.

Jiří Čunek (57 let) je bývalým ministrem pro místní rozvoj a místopředsedou vlády. Od roku 2014 je opět ve funkci starosty Vsetína, kterou zastával už v letech 1998 až 2007. Deset let uplynulo od doby, kdy v části Poschla za městem nechal postavit kontejnerové bydlení pro Romy, kteří bydleli v chátrajícím domě v centru a neplatili nájemné - nyní jsou objekty známé jako „čunkodomky“. V pořadu iDNES.tv Rozstřel nevyloučil, že bude usilovat o post předsedy lidovců. Rozhovor s ním můžete číst zde.

Oto Košta (ANO 2011).

Olomoucký kraj / Oto Košta

Kraji bude čtyři roky vládnout koalice ANO, ČSSD a ODS. Koaliční smlouvu podepsaly 17. října, programové prohlášení má být hotové do konce ledna 2017. Dvojblok vítězného Babišova hnutí a sociálních demokratů, který vznikl hned večer po skončení voleb, jednal zprvu i s lidovci, ti ale chtěli víc náměstků, než na kolik bylo hnutí ANO ochotné kývnout. Sociální demokraté neuhájili funkci hejtmana, Jiří Rozbořil po čtyřech letech končí.

Počet křesel v zastupitelstvu: 55. Dohodnutá koalice má: 30 mandátů. V jedenáctičlenné radě připadne ANO šest míst, tři obsadí druhá ČSSD a dvě ODS.

Hejtmanem bude regionální lídr ANO, lékař Oto Košta (49 let). Pracoval v nemocnicích, jako sportovní lékař fotbalistů Sigmy a vedl i soukromou praxi. V roce 2000 neúspěšně kandidoval jako nestraník do Senátu, s hnutím ANO spolupracuje od roku 2015 zejména v otázkách zdravotnictví a vědeckého výzkumu, na počátku roku 2016 do hnutí vstoupil. Rozhovor čtěte zde.

Lídr ANO Ivo Vondrák chce přestoupit z univerzity na hejtmanství a za neúspěch...

Moravskoslezský kraj / hejtman Ivo Vondrák

Koalici uzavřely ANO, KDU-ČSL a ODS. Smlouvu podepsaly 17. října. Vítězné hnutí ANO, kterému dalo hlas skoro 26 procent voličů, si s lidovci pláclo v podstatě hned poté, co skončily volby. Složení nové koalice znamená pro kraj po osmileté vládě levicových stran (ČSSD a KSČM) obrat.

Počet křesel v zastupitelstvu: 65. Dohodnutá koalice má: 36 mandátů. Vítězné hnutí ANO obsadilo šest míst z jedenáctičlenné krajské rady, lidovci tři posty a ODS dvě pozice.

Kandidátem na hejtmana je Ivo Vondrák (57 let) za ANO, který je od roku 2010 rektorem Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, kde v roce 1990 spoluzakládal katedru informatiky. Je profesorem v oboru inženýrská informatika, v minulosti působil také jako pedagog a výzkumník v Rakousku či USA. Prohlásil, že pokud se stane hejtmanem, na funkci rektora rezignuje. Předvolební rozhovor čtěte zde.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video