(Ilustrační foto)

(Ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

PŘEHLEDNĚ: Třicet novinek v občanském zákoníku. Dotknou se všech

  • 125
Podívejte se na 30 nejzásadnějších změn, které přinese nový občanský zákoník. Kodex, který prošel Sněmovnou, upravuje tři základní okruhy: rodinu, vlastnictví a smlouvy. Nahradí normu z roku 1964, která byla od pádu komunismu více než čtyřicetkrát novelizována. Zákon se na rozdíl od řady dalších norem dotýká života všech.

Adopce dětí odnošených náhradní matkou
Adopce dítěte odnošené náhradní matkou neplodnými páry nyní není nijak upravená. Nový občanský zákoník umožní biologickým rodičům osvojit si dítě odnošené jejich příbuznou, například sestrou nebo matkou.

Revoluční změny

Nový zákoník změní po 50 letech život od kolébky do hrobu

Popření otcovství
Otcové dětí narozených v manželství by v budoucnu mohli mít na popření svého otcovství lhůtu 6 let. V současnosti to mohou učinit pouze do doby, než je dětem půl roku. U dětí narozených nesezdaným rodičům bude nadále platit půlroční lhůta.

Děti musí poslouchat
Rodiče mají mít právo při výchově svých dětí používat přiměřená výchovná opatření a děti mají povinnost se jim podřídit. Norma je spíše deklaratorní, může ale ve výjimečných případech chránit rodiče před případnou šikanou ze strany skutečně problematických dětí (více čtěte zde).

Ilustrační snímek.

Děti v dětských domovech
Nepůjde umístit dítě do dětského domova na dobu neurčitou, ale maximálně na tři roky. Poté bude muset soud znovu rozhodnout. Změna souvisí se snahou vracet děti z dětských domovů zpět do rodinného prostředí nebo pěstounské péče.

Předčasná zletilost
Už v 16 letech může dítě požádat o přiznání zletilosti. Pokud mladý člověk přesvědčí soud, může se stát zcela svéprávným a uzavírat smlouvy i podnikat bez omezení. Změna ulehčí život hlavně velmi mladým podnikatelům, za které dnes musí dokumenty podepisovat rodiče.

Adopce dospělého
Zákon umožní adoptovat zletilou osobu. Umožňuje tak vyhnout se problémům, které vznikaly při osvojení sourozenců s většími věkovými rozdíly, kdy dospělí už osvojeni být nemohli. Přitom bylo v zájmu rodiny, aby vyrůstali společně.

Předběžné prohlášení v případě nemoci
Lidem trpícím nemocí, která postupně zhoršuje duševní schopnosti (například Alzheimerova choroba), umožní zákoník sepsat v předběžném prohlášení, jak chce, aby s ním okolí zacházelo. Může například zakázat, aby ho vystěhovali z jeho domu, nebo projevit přání, aby jeho opatrovníkem byla určitá osoba.

Svéprávnost
Ruší se možnost zcela zbavit člověka způsobilosti k právním úkonům a nadále je možné pouze omezení svéprávnosti. Omezit člověka ve svéprávnosti bude moci soud jen v přesně vymezeném rozsahu a jen na omezenou dobu. Pak bude soud muset rozhodovat znovu.

Rakev připravená u pece v pardubickém krematoriu.

Podmínka v dědickém právu
Zákoník posiluje vůli zůstavitele posílením institutu závěti a zavedením dědické smlouvy. Majetek se tak může odkazovat s podmínkou, třeba že potomek bude dědit až poté, co vystuduje vysokou školu (více čtěte zde).

Více dědiců
Okruh dědiců se rozšiřuje ze čtyř tříd na šest - nově budou moci dědit i prarodiče zemřelého nebo jeho sestřenice a bratranci. Dědicem bude moci být také stát. To vyřeší situace, kdy bez příbuzných a jiných dědiců zemře člověk s majetkem v zahraničí (více čtěte zde).

Konkrétní odkaz
Bude možné odkázat části majetku konkrétním lidem nebo institucím. Třeba muzeu obraz, peníze charitě a sbírku známek vnukovi. To dnes není možné.

Svěřenecký fond
Rodič bude moci převést část majetku do svěřeneckého fondu, o který se bude starat správce. Až bude dětem osmnáct, majetek si převezmou.

Dluhy zemřelého
Zatímco dnešní dědici musí platit dluhy zemřelého jen do výše zděděného majetku, podle nového zákoníku budou muset (v případě, že dědictví neodmítnou) zaplatit dluhy v plné výši.

Výměnek pro rodiče
Než starý člověk nechá svůj dům napsat na děti, bude si moci pojistit, aby ho v něm nechaly dál bydlet.

I psi si mohou procházky po Praze pěkně užít.

Zvíře už nebude jenom věc
Nový zákoník výslovně stanoví, že zvíře není věc. Člověk tak nebude muset zvažovat, zda kvůli záchraně života zvířete smí, nebo nesmí způsobit větší škodu na majetku. Dnes musí porovnávat hodnotu zvířete jakožto věci a jiné věci, kterou kvůli zvířeti poškodí. Například při vysvobození psa ze zavřeného auta (více zde).

Stop riskantnímu podnikání manželů
V případě, že manžel/ka použije majetek ze společného jmění ve výši, kterou nelze považovat za běžnou a druhý partner k tomuto použití nedal souhlas, může se obrátit na soud, aby vyslovil neplatnost takového jednání

Seznam manželských smluv
Vznikne veřejný seznam, kam si budou moci manželé zapisovat (pokud budou se zveřejněním smlouvy oba souhlasit), jak si dohodli majetkové poměry - zda mají společné vlastnictví, nebo zda si třeba dům, auto nebo jiný majetek ze společného jmění vyloučili.

Cena zvláštní obliby
Když vám někdo úmyslně zničí například rodinnou fotografii, která má pro vás obrovskou hodnotu, bude vám muset zaplatit takzvanou "cenu zvláštní obliby". Podle dnešního práva máte nárok maximálně na výrobní cenu fotografie. Cena zvláštní obliby přitom může být variabilní a záleží, jak ji soudu dokážete.

Nabytí kradené věci
V případě, že si někdo koupí v dobré víře kradenou věc, zůstane mu. Původnímu majiteli bude muset nahradit škodu člověk, který kradenou věc prodal. Budou ale výjimky, nelze se stát vlastníkem kradené věci koupené v obchodě, bazaru či zastavárně (více zde).

Hurghada, Egypt

Škoda za zážitky
Klient cestovní kanceláře, kterému nesplnění služeb uvedených ve smlouvě zkazí radost z dovolené, se bude moci domáhat odškodnění. Peníze za psychický otřes zase budou moci vysoudit například lidé, kterým někdo před očima brutálně utýrá psa.

Odškodnění za újmu na zdraví
Nový zákoník zcela ruší tabulky, které určují pevné částky, jež lidé dostanou za újmu na zdraví. Dnes je předepsáno, že pozůstalý člen rodiny zemřelého má nárok na odškodné 240 tisíc korun, za ochrnutí všech končetin dostane postižený 360 tisíc korun, při ztrátě obou varlat 144 tisíc. Nový zákoník soudům uvolní ruce a nechá jen na jejich úvaze, kolik postiženému dají (více čtěte zde).

Větší ohlašovací povinnosti nájemníků
Pronajímatel bude mít například právo požadovat, aby žil v bytě počet osob přiměřený velikosti bytu, nebo vyhradit si souhlas s přijetím další osoby. To se netýká partnerů, jejich dětí nebo dětí osvojených.

Majitel může do bytu
Pokud nájemník odjede na delší dobu pryč, musí to nahlásit vlastníkovi bytu a určit kontaktní osobu. Ta by majitele v nutných případech pustila do bytu. Pokud to nájemník neudělá, bude moci v krajních případech majitel do bytu i bez svolení (například při havárii vody).

Nové přístřeší
Novela nově nezná pojem náhradní ubytování. Majitel bytu už nemusí poskytovat nájemníkovi přístřeší (dočasné ubytování a prostor pro uskladnění nájemníkových věcí) v případě, že ho vystěhovává například kvůli hrubému porušení povinností.

Výpověď za trestný čin
Majitel bude moci dát výpověď nájemníkovi, který se vůči majiteli dopustí trestného činu. Tedy například napadne jeho nebo rodinu. Či se dopustí v domě třeba krádeže.

Ilustrační snímek

Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější
Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. Pokud se s pronajímatelem nedohodne na nové smlouvě, bude nově moci vnuk zůstat v bytě jen dva roky, pak mu nájem skončí (více čtěte zde).

Dům a pozemek s jiným majitelem
Občanský zákoník se snaží sjednotit vlastnictví pozemku a domů stojícím na něm. Do budoucna už nebude možné, aby dům a pozemek měly rozdílné vlastníky. Pro současné vztahy, kdy vlastník domu je odlišný od vlastníka pozemku se nic nemění, pouze se zřizuje zákonné předkupní právo vlastníka pozemku k domu a vlastníka domu k pozemku. Předejde se tak některým sousedským sporům. Opačné pravidlo u nás v roce 1950 zavedla komunistická strana, když se kolektivizovalo zemědělství a družstvo chtělo stavět kravíny na pozemcích soukromých zemědělců.

Služební byty
Nově bude možné uzavřít nájemné pouze po dobu pracovního poměru. Nyní může v některých případech zaměstnavatel nechat bydlet ve služebním bytě i bývalého zaměstnance.

Akciovka bez dozorčí rady
Akciová společnost už nebude muset mít dozorčí radu. Zavádí se možnost zvolit si mezi dosavadním způsobem vedení společnosti a pružnějším západním modelem, kdy akciovku řídí pouze správní rada.

Pokuta za nedodržený slib
Soud bude moci určit výši pokuty za nedodržení smlouvy. Například penále za pozdě dokončenou zakázku bude moci označit za nemravně vysoké a snížit jej.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video