Přímo na fakultě se dozvíte nejspolehlivější informace k přihláškám. Ilustrační foto

Přímo na fakultě se dozvíte nejspolehlivější informace k přihláškám. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

PŘEHLEDNĚ: Seznam všech vysokých škol. Na výběr je nejvyšší čas

  • 3
Přihlášky se sice podávají až do konce února, ale na výběr vysoké školy je nejvyšší čas. Zvolit si můžete neomezené množství škol a zkusit štěstí na více místech. Musíte jenom dávat pozor, aby se vám nepřekrývaly termíny přijímaček a počítat se zvýšenými náklady. Za každou přihlášku totiž školy vybírají poplatek okolo pěti set korun.

Za každou přihlášku platíte i v případě, že se jedná o jednu fakultu, kam se hlásíte na více oborů.

Seznam vysokých škol

Podrobný seznam VŠ i se všemi nabízenými obory studia

"Když jsem si loni vybírala školu, mínila jsem využít všechny univerzity, které nabízejí sociologii, a ještě pro jistotu jsem vybrala nějaké jazyky. To se ale příliš nelíbilo rodičům, protože by je moje přihlášky stály přes čtyři tisíce korun, nakonec jsem se uskromnila, zůstala u dvou fakult a byla úspěšná na obou," vzpomíná na loňské rozhodování studentka sociologie na UK Veronika.

Nejlepší informace získáte tam, kde chcete studovat

Při výběru školy myslete na to, jakou máte šanci na přijetí. Pokud se hlásíte na nějakou hodně žádanou fakultu, pojistěte se a přihlášku dejte ještě raději jinam.

"Na webových stránkách škol najdou zájemci o studium údaje o počtech přihlášených a přijatých studentů. Z toho mohou snadno usoudit, jak složité bude se na vybranou školu dostat," radí Jiří Kadlec, provozovatel informačního studentského serveru www.kampomaturite.cz.

Když se například podíváte na srovnání loňské úspěšnosti uchazečů u lékařských fakult, zjistíte, že největší šance byla na 1. lékařské fakultě v Praze (přijali 40,2 %). Přibližně stejně na tom byli zájemci o medicínu v Brně (29,9 %) a na 3. lékařské fakultě UK (30,6 %). S největší konkurencí se museli potýkat zájemci o 2. lékařskou fakultu v Praze. Tam přijali necelých 20 procent lidí.

Čekají vás přijímačky na VŠ?

Prověřte si své znalosti v testech na iDNES.cz

Na práva se nejsnadněji dostávalo v Olomouci (26,3 %) a nejhůře v Brně (16,9 %). Největší šanci na přijetí máte, pokud zvolíte technicky zaměřenou školu. Například fakulta strojní v Praze přijala 100 procent uchazečů, liberecká 99 a plzeňská 95 procent přihlášených.

S elektronickou přihláškou na poštu

Přímo na fakultě se dozvíte i nejspolehlivější informace k přihláškám. Dokdy je třeba je podat a jakým způsobem. Školy dnes nabízejí na svých webech elektronickou přihlášku i s návodem na vyplnění. Většinou pak ještě musíte formulář vytisknout, podepsat a poslat i s potvrzením platby korespondenčně. Takže na poštu stejně půjdete.

"Pokud se hlásíte na Masarykovu univerzitu, nemusíte však už nic tisknout, nic posílat. Vše může proběhnout elektronicky. Letos nově zavádíme i platbu bankovními kartami," říká Tereza Fojtová, mluvčí univerzity.

Jak se kde studuje, jaké jsou přijímačky, jací profesoři, kolik vás bude stát měsíc studentského života na jednotlivých fakultách, zjistíte i na novém studentském informačním webu www.navigatorka.cz. Podrobné informace z průzkumu mezi studenty veřejných vysokých škol budete mít k dispozici po registraci a zaplacení poplatku od 190 do 600 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video