Obrněný transportér Pandur české armády. Ilustrační foto

Obrněný transportér Pandur české armády. Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Co je v kauze pandury jasné a co ne

  • 45
Jak to celé bylo s kauzou Pandury, kterou MF DNES otevřela tento týden? Pro lepší orientaci přinášíme přehled základních otázek a odpovědí.

1. Co zatím dokazují známá fakta?

Tajná dohoda mezi firmou Steyr a českým lobbistou Janem Vlčkem, kterou obě strany podepsaly, dokazuje úmysl rakouské zbrojovky ovlivňovat rozhodnutí českých politických špiček (jejich jména jsou dokonce uvedena jako předmět smlouvy).

Rakouská firma byla ochotna "konzultantům", jako byl Vlček, vyplatit za jejich služby provizi ve výši sedmi procent ceny zakázky, tehdy zhruba jeden a půl miliardy korun.

Kdo je kdo

Mirek Topolánek, šéf ODS Jeho vláda se Steyrem uzavřela konečnou smlouvu. Projekt řídil Topolánkův muž Barták.

Martin Barták, ministr obrany Jako náměstek ministryně obrany osobně řídil jednání o nové smlouvě se Steyrem a vzápětí mu dal druhou šanci. Barták byl zároveň podle exmanažerů Steyru součástí zákulisních dohod.

Karel Kühnl, exministr obrany Už po prohraných volbách - v červnu 2006 - podepsal smlouvu se Steyrem na nákup transportérů. Byl údajně také součástí zákulisních dohod.

Potvrzuje to jednak Vlček a jednak bývalý vysoký manažer Steyru Wolfgang Habitzl. Habitzl tvrdil, že dvě až tři procenta z provizí byla určena pro obě velké politické strany v Česku. On a jeho kolega Herwig Jedlaucnik dokonce popsali způsob, jakým měli provize distribuovat. Tento způsob odpovídá i obsahu původní smlouvy.

Habitzl a Jedlaucnik na schůzkách zaznamenaných skrytou kamerou MF DNES zmiňují v souvislosti se zákulisními jednáními o pandurech jména vicepremiéra Martina Bartáka, expremiéra Stanislava Grosse a exministra obrany Karla Kühnla. Tvrdí, že provize byla do Česka skutečně vyplacena.

2. Co naopak není jasné?

Například to, proč jsou české pandury extrémně drahé (trojnásobně oproti těm, které dostala portugalská armáda). Otazníky zůstávají i kolem toho, kdo přesně na české straně provize obdržel. Není tedy jasné, jaká byla přesně úloha Bartáka, Grosse a Kühnla, ani proč se vysocí politici setkávali s manažery Steyru v průběhu výběrového řízení na pandury a o čem spolu jednali.

Další nejasnost je ohledně přesné výše provizí a důvodu jejich vyplácení v zakázce, o jejímž výsledku mělo rozhodnout férové výběrové řízení.

3. Jaké věci jsou nejvíce podezřelé?

Podezřelá je v první řadě cena, za kterou Česko nakoupilo pandury. Podivná je samozřejmě i existence zákulisních dohod a náhlé změny v obsahu kontraktu, které si vyžádala česká vláda. Exministr Kühnl kontrakt podepsal narychlo, když už byl v demisi.

V nové vládě klíčovou zakázku nepodepsala ministryně obrany Vlasta Parkanová, ale náměstek za ODS Barták, kterému věc dokonce původně vůbec nepříslušela.

Zarážející jsou i reakce politiků: šéf ČSSD Jiří Paroubek se první den po zveřejnění kauzy zabarikádoval před novináři a nechtěl odpovídat na otázky. Místo toho vydal osm tiskových prohlášení. Šéf ODS Mirek Topolánek se zase snažil hodit veškerou odpovědnost na Parkanovou.

4. Proč se v případu mluví o ČSSD?

Zakázka byla vypsána a první kontrakt uzavřen za vlády socialistických premiérů. Klíčovým "konzultantem" společnosti Steyr byl Pavel Musela, blízký přítel dalšího sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse.

Dalším důvodem je, že politici ČSSD, tehdejší předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek a exposlanec Radim Turek, se k jednání se Steyrem přiznali. Jedlaucnik tvrdil, že osobně jednal i s předsedou Paroubkem. Ten si to prý nepamatuje.

Paroubkova reakce na kauzu je navíc ze všech politiků nejhlasitější. Podává trestní oznámení, schází se s premiérem a dává termíny, dokdy má být věc vyšetřena.

5. Proč se v případu mluví o ODS?

Byla to ODS, která nejprve obchod kritizovala, pak zrušila a nakonec znovu uzavřela. Každý jeden obrněnec přitom podražil o třetinu. Martin Barták byl na ministerstvu obrany náměstkem dosazeným ODS. Strana loni Bartákovi zařídila "povýšení" na ministra obrany a vicepremiéra.

Podle svědectví exministryně Vlasty Parkanové premiér Topolánek silně tlačil na to, aby zakázku vyjednával a v rychlosti uzavřel Barták. Jedlaucnik Bartáka označil za součást zákulisních dohod. (více o výpovědi Parkanové čtěte zde)

6. Mohly peníze skončit jen u lobbistů a ne u politiků?

Není jisté, že se politici nechali zkorumpovat. Faktem je, že v mnoha věcech postupovali velmi nestandardně. Rakouští manažeři navíc popsali systém, který by zkorumpované politiky i zbrojovku chránil před trestním stíháním. Peníze oficiálně platí jen "konzultantům". Ti je pak mají s tichým souhlasem Steyru přeposlat dál.

Obrněný transportér Pandur II

Proč máme pandury

107 obrněných transportérů Pandur nahradí v české armádě čtyřicet let stará vozidla OT 64. Za pandury český stát nakonec zaplatí 14,4 miliardy korun. Jedno vozidlo tak přijde na závratných 132 milionů korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video