Do školy 3. září nastoupí 809 tisíc žáků ZŠ a 428 tisíc středoškoláků (ilustrační foto).

Do školy 3. září nastoupí 809 tisíc žáků ZŠ a 428 tisíc středoškoláků (ilustrační foto). | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Změny ve školách: končí pastelkovné a některé přestávky budou kratší

  • 84
Prázdniny končí a pro zhruba 1,2 milionu žáků v pondělí začíná nový školní rok. Do lavic oproti loňsku usedne víc dětí ze základních škol, naopak klesá počet středoškoláků. K novinkám patří zrušení příspěvku na pomůcky pro prvňáky nebo možnost zkrátit přestávky mezi hodinami.
1.
Ředitelé můžou zkrátit přestávky

Školy můžou ve výjimečných případech zkrátit desetiminutové přestávky na nejméně 5 minut a pauzu mezi dopoledním a odpoledním vyučováním na minimálně půl hodiny. "Škole se tak poskytuje větší prostor pro sestavení rozvrhu školy, zejména s ohledem na žáky dojíždějící z okolí," uvádí ministerstvo školství. Zkrácení přestávek ale musí odsouhlasit školská rada.

Ředitelé také mohou na 1. stupni základních škol prodloužit dopolední vyučování z pěti na šest hodin, aby děti nemusely mít "odpoledku". Pokud ale zůstane, školy musí v přestávce po dopoledním vyučování zajistit dozor nad zejména nejmladšími žáky (více o novince zde).

2.
Stát už nebude přispívat prvňákům na pomůcky

Základní školy nedostanou od státu peníze na pomůcky pro prvňáky - takzvané pastelkovné. Činilo osm set korun na dítě a celkem ministerstvo školství loni vyplatilo 85 milionů korun. Školy z příspěvku hradily písanky, pracovní sešity, kreslicí a rýsovací potřeby či desky s písmeny. Ředitelé nyní musejí peníze najít jinde, víc si zřejmě připlatí i rodiče dětí. O zrušení pastelkovného rozhodl předchozí ministr Josef Dobeš při projednávání rozpočtu na letošní rok.

3.
Žáci 5. a 9. tříd si opět vyzkouší plošné testování

Páťáky a deváťáky čeká na jaře 2013 druhá generálka k plošnému testování znalostí z češtiny, cizího jazyka a matematiky. První zkouška systému proběhla letos v květnu, naostro začne Česká školní inspekce testovat zřejmě v roce 2014. Testování má ukázat, jestli mají děti požadované minimum znalostí.

4.
Středoškoláky zřejmě čekají změny v maturitách

Středoškoláci budou příští rok na jaře velmi pravděpodobně maturovat za jiných podmínek než jejich předchůdci. Slohové práce z češtiny nebudou opravovat nezávislí hodnotitelé, ale opět učitelé maturantů. Místo dvou úrovní obtížnosti zkoušek bude jen jedna. Změny ještě musí schválit zákonodárci. Podzimní maturity, které startují 3. září, proběhnou ve stejné podobě jako letos v květnu a červnu.

5.
Školy nemusejí deváťákům dávat výstupní hodnocení

Učitelé základních škol nemusejí vydávat žákům výstupní hodnocení na konci 9. ročníku. Pokud jsou děti hodnocené na vysvědčení slovně, může je kantor hodnotit na konci 1. pololetí souhrnně za všechny předměty a ne za každý předmět zvlášť. 

6.
Snadnější studium českých dětí v zahraničí

Malí Češi chodící v zahraničí do škol, které mají dohodu s českým ministerstvem školství, už nebudou muset dělat rozdílové zkoušky v Česku. Jedná se například o žáky České školy bez hranic, v jejíž síti škol se učí děti z českých a smíšených manželství češtinu či historii a zeměpis Česka.

Na základních školách přibude 12 tisíc dětí

Do prvních tříd nastupuje 104,5 tisíc prvňáků. Celkem usedne do lavic na základních školách téměř 809 tisíc dětí, což je o 12 tisíc víc než loni. Na víceletá gymnázia a konzervatoře zamířil zhruba každý desátý žák základních škol. Navzdory rostoucímu počtu školáků ale klesají prostředky, které mají ředitelé k dispozici. V řadě škol se proto slučují třídy a hrozí zhoršení kvality výuky (více zde).

Střední školy dál hlásí úbytek žáků

Naopak střední školy se nadále potýkají s nástupem slabých populačních ročníků. Zatímco v září 2011 nastoupilo do prvních ročníků 117 tisíc žáků, letos jich bude už jen 105 tisíc. Celkový počet středoškoláků poklesl z loňska o 26 tisíc na 428 tisíc studentů. Úbytek zaznamenají gymnázia, odborné školy s maturitou i učňáky. Kvůli klesajícímu množství středoškoláků dochází k rušení a slučování škol, což vyvolává protesty studentů i jejich rodičů a učitelů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video