Preference unionistů zamířily ke dnu

  • 280
Je ve vládě, a přesto, nebo právě proto, ztrácí. Unie svobody-DEU se podle posledních dvou dubnových průzkumů potácí kolem dvou procent preferencí. Proč? "Myslím si, že Unie svobody má svůj nejlepší zenit za sebou," říká politolog Tomáš Lebeda. "Strana nabízela naději na změnu politického stylu. Naděje se nenaplnily."

Vzpruhou pro nové vedení byl únorový průzkum agentury STEM, podle něhož získala US-DEU 4,9 procenta hlasů. Nyní se ale obliba unionistů znovu propadla pod tři procenta.

Straně nepomohla ani změna vedení na lednovém sjezdu. Šéfem US-DEU se stal místopředseda vlády Petr Mareš.

Strana však podle politologa nemá silnou základnu. "Její vnitrostranická politika prakticky nikoho nezajímá," říká Lebeda.

Kühnl: Příčina je v celé vládě
Podle dubnových průzkumů TNS Factum a STEM kolísají preference US-DEU kolem dvou procent, ke vstupu do sněmovny je přitom třeba překonat pětiprocentní hranici.

"Vím, že to moc dobře nevypadá," reagoval na výsledky průzkumů předseda poslanců US-DEU Karel Kühnl. Podle něj strana doplácí na liknavost celé vlády.

"Hlavní příčina propadu našich preferencí je v tom, že se vláda nechová stabilně. Naším problémem je slabost vlády jako takové. Paradoxně na ni nejvíc doplácí nejmenší strana," tvrdí šéf poslanců US-DEU.

Poliotolog: Malá strana musí být vidět
Podle Lebedy ale pravicová US-DEU doplácí na to, že ve vládě, v níž dominuje levicová ČSSD, vůbec je.

"Je to malá strana, která má potenciál především mezi nerozhodnutými voliči. Musí být proto vidět a to se jí ve vládě s ČSSD nedaří."

Podle Lebedy by stranickým prefrencím prospělo, kdyby US-DEU po vstupu Česka do Evropské unie z vlády vystoupila. "Postavení v opozici by straně mohlo pomoci," dodal.

Pomohl by útěk z vlády?
Právě vystoupení z vlády po vstupu do EU navrhovali na sjezdu US-DEU někteří její představitelé.

Návrh neprošel. "Je to nesmysl," říká Kühnl. "Nejde přece po několika týdnech bez jediného důvodu z vlády odejít."

Podle politologa Tomáše Lebedy nemůže strana logicky předem vykřikovat, že z vlády odejde. "Vždy se dá najít nějaký chytrý důvod proč to udělat, vyvolat nějakou kauzu."

To uznává i místopředseda ČSSD a ministr Zdeněk Škromach. "Že by US-DEU odešla z vlády? Stát se to může. Velká diskuse se dá například očekávat při schvalování rozpočtu," předpokládá.

Podle Škromacha by mohly na druhé straně nízké preference US-DEU celé vládní koalici pomoci.

"Další vývoj Unie svobody bude při takto nízké voličské podpoře komplikovaný. Měla by proto víc podporovat tuto vládu a méně se v koalici snažit prosazovat svůj program," uzavřel Škromach.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video