Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Předvolební sliby: konec anonymních akcií a veřejné zakázky na internetu

  • 726
Více policistů v ulicích nebo konec státních zakázek firmám s nejasnou majetkovou strukturou. Takové změny by nás mohly čekat po květnových volbách. Vyplývá to z volebních programů stran, jejichž kandidáti mají podle průzkumů šanci usednout do poslaneckých křesel.

"Kdo chce po státu peníze, musí se svléknout do naha," zní dokonce jedno z hesel, se kterým chce bojovat proti korupci ODS. Sociální demokraté, lidovci a Zelení požadují zrušení akcií na majitele či doručitele, které v současnosti znemožňují rozkrýt majetkovou strukturu firmy ucházející se o veřejnou zakázku.

V boji proti korupci se strany prakticky shodují i na tom, že by celý průběh výběrových řízení, včetně výsledků měl být volně dostupný na internetu.

"Dostupná by měla být zadávací dokumentace i smlouvy s vítězem včetně dodatků. Uchazeč o veřejnou zakázku se nebude moci odvolávat na obchodní tajemství," popsala pro iDNES.cz jeden ze svých plánů pro boj s korupcí TOP 09. Věci veřejné se spolu s TOP 09 navíc přiklání k internetovým aukcím u všech zakázek všude tam, kde je to možné.

KSČM mimo slibu, že s korupcí bude bojovat všemi dostupnými prostředky, volá po zpřísnění trestů. Vzniknout by podle ní měl i parlamentní výbor pro boj s korupcí.

Velmi důrazné řešení přináší Miloš Zeman. SPO Zemanovci podle něj chtějí "přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku, včetně zabavení nelegálně získaného majetku".

Chceme finanční policii, žádají lidovci, zemanovci, ČSSD i TOP 09

S bojem proti korupci souvisí i změny u policie. "Požadujeme, aby složité ekonomické případu korupce a klientelismu byly vyšetřovány specialisty. I soudní proces by měl být v rukou specializovaných senátů," uvedla TOP 09.

"Za velkou chybu považujeme zrušení finanční policie," tvrdí ČSSD. Samostatný útvar finanční policie požaduje i KDU-ČSL. Podle ní přispěje k zásadnímu zvýšení objasněnosti případů finanční a hospodářské kriminality.

ODS chce naproti tomu pokračovat v reformách, se kterými přišel na ministerstvo vnitra Ivan Langer. Ty jsou podle ní ohroženy nekompetentními zásahy současného ministra Martiny Peciny.

Mimo to chtějí občanští demokraté zřídit Generální inspekci všech bezpečnostních sborů. S tím souhlasí i TOP 09. Inspekce ale musí podle ní být nezávislá i na ministerstvu vnitra.

Strana zelených prosazuje, aby vznikl nový samostatný úřad, který bude trestně stíhat policisty, strážníky a dozorce vězeňské služby. Nebude svazován profesní solidaritou ani politickými vlivy ministra.

ČSSD chce zřídit Národní kriminální úřad, který by spojil dosud roztříštěné složky policie. Chystá se také na audit na policejním prezidiu, díky kterému bude možné zrušit vzájemně se překrývající pozice.

Zvýšení počtu aktivních policistů, na úkor policejních úředníků, plánuje Miloš Zeman.

Co nabízí strany na boj s korupcí

ČSSD (kandidát na ministra vnitra František Bublan)
- v boji proti korupci plánuje větší průhlednost státních zakázek například elektronickým výběrový řízením, chce zrušit akcie na majitele, chce zefektivnit práci speciálních útvarů policie a státního zastupitelství
- policie podle sociálních demokratů potřebuje stabilizaci policejního sboru, tedy zamezení odchodů zkušených mužů i žen. Největším problémem policie je politika bývalého ministra Ivana Langera.

ODS (kandidát na ministra vnitra Ivan Langer)
- v boji proti korupci plánuje například méně přerozdělování dotací, centrální nákupy a tím méně veřejných zakázek, životopis veřejných zakázek, odpovědnost úředníků za způsobené škody, Národní kontrolní úřad by měl kontrolovat i obce a kraje
- policie podle občanských demokratů potřebuje Generální inspekci a dokončit reformy započaté Ivanem Langerem. Největším problém policie jsou zásahy Martina Peciny.

KSČM (kandidát na ministra vnitra Zdeněk Maršíček)
- v boji proti korupci chce snížit korupční rizika spojená s činností volených zástupců na všech úrovních státních a zastupitelských orgánů, ale i vyšších úředníků státní a veřejné správy, posílit pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu, zřídit parlamentního výboru pro boj s korupcí
- policie podle komunistů musí být například důsledně nadstranická, více policistů musí vyrazit do ulic, KSČM plánuje obnovení okresního systému. Největším problémem policie jsou odchody spojen se zbrklou reformou Ivana Langera.

TOP 09 (konkrétní jméno kandidáta na ministra neuvedla)
- v boji proti korupci navrhuje aby veškerá dokumentace veřejných zakázek včetně smluv na internetu, elektronické aukce, losování členů hodnotících komisí, otevřená výběrová řízení na místa ve státní správě i státem ovládaných firmách
- chce, aby složité ekonomické kauzy, případy korupce a klientelismu byli vyšetřovány specialisty, problémy policie by pomohla vyřešit kvalitní a nezávislá inspekce

SPO Zemanovci (zatím neuvažují o postu ministra)
- chtějí přijetí zákona o prokázání původu příjmů a majetku, včetně zabavení nelegálně získaného majetku
- více policistů v ulicích, největším problémem policie je přebujelý administrativní aparát

Věci veřejné (nedodali)
- v boji proti korupci navrhují speciální soudní senát pro korupční kauzy, doživotní zákaz výkonu činnosti v právnických profesích a policejních složkách po prokázané korupci, zřízení samostatného účtu politické strany pro přijímání finančních darů přístupného veřejnosti, každoroční audit hospodaření stran náhodně vylosovaným auditorem,

KDU-ČSL (nedodali)
- chce obnovit samostatný útvar finanční policie, staví se proti anonymním formám vlastnictví, především anonymním akciím

Strana zelených (jméno kandidáta zatím nezveřejní)
- v boji proti korupci navrhují vznik centrálního registru prověřených dodavatelů a naopak černé listiny těch, kteří porušili zákon, depolitizaci a širší pravomoci NKÚ, kontrolu všech státní zakázek bez ohledu na jejich výši, přesná pravidla pro lobování, internetové aukce, veškeré informace o zakázkách na internetu

- policie podle zelených potřebuje na ministerstvu vnitra nezávislou generální inspekci všech bezpečnostních složek, celkovou revizi práce cizinecké policie, jejím současným největším probléme je liknavost, která se projevuje i v závažných případech, jako je například kauza nákupu Pandurů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video