Letošní krajské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. října. (Ilustrační snímek)

Letošní krajské volby se uskuteční v pátek 12. a v sobotu 13. října. (Ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Průzkum ČT: V Ústeckém kraji by vyhrála KSČM, DSSS má čtyři procenta

  • 994
Ústecký kraj je druhým v Česku, ve kterém by podle předvolebních průzkumů mohli krajské volby vyhrát komunisté. Navíc tam má podle volebního modelu zpracovaného pro Českou televizi šanci usednout v krajském zastupitelstvu krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti.

Podle průzkumu agentur SC&C a STEM/MARK pro pořad Otázky Václava Moravce speciál, podporuje KSČM v Ústeckém kraji 22 procent voličů. To je o procento a půl víc, než kolik by volilo ČSSD.

"Výsledky komunistů, ale hlavně úspěch DSSS jasně odrážejí rozčarování lidí z politiky vlády a jsou výsledkem vnímání kroků, které činí v souvislosti s hospodářskou krizí. Úspěch DSSS je pak odrazem toho, jak lidé vnímají sociálně vyloučené lokality a zdejší obyvatele, a odrazem neřešení této situace," komentoval výsledek krajský lídr ODS Vladislav Raška.

Komunisté již sociální demokracii přeskočili v předvolebním průzkumu pro Český rozhlas v Libereckém kraji. Tam ale rozdíl ve volebním modelu činil jen statisticky nevýznamnou desetinu procenta (o průzkumu v Liberci zde).

Výsledky předvolebního průzkumu pro Českou televizi v Ústeckém kraji
Výsledky předvolebního průzkumu pro Českou televizi v Ústeckém kraji

Výsledky předvolebního průzkumu pro Českou televizi v Ústeckém kraji

Do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje by se podle průzkumu dostali také ODS se 14,5 procenta, Severočeši.cz s 11,5 procenta a TOP 09 s 5,5 procenta hlasů.

Vládněme spolu,

láká KSČM sociální demokracii

Komunistům s procenty roste i sebevědomí. Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že by jeho strana měla po volbách v krajích vládnout s ČSSD v pevných koalicích, protože dosavadní otevřená spolupráce strany nepoškodila, uvedla ČTK.

"Za sebe bych se spíše bál opakování příkladů koalic s ODS," reagoval na úvahy o vzniku levicových krajských vlád místopředseda Sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek.

Dělnická strana sociální spravedlnosti v průzkumu získala čtyři procenta hlasů. Autoři průzkumu však upozorňují, že statistická chyba se u jednotlivých politických stran pohybuje v rozpětí od 1,2 do 3,8 procenta.

"Máme tu příznivců mnohem víc, ale v průzkumu nás pokrátili, aby lidé v televizi neviděli, kolik procent nás doopravdy podporuje a jaká je skutečnost," není s výsledkem spokojený severočeský lídr DSSS Petr Kotáb, přestože i on spolu s představiteli úspěšnějších stran usedne ve čtvrtek poprvé k televizní diskusi.

Velké strany uplatňují moc přes Radu ČT, tvrdí Paroubek

Teprve na sedmém místě se třemi procenty skončili Národní socialisté - LEV 21, za které kandiduje bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek.

"Velké strany prostě uplatňují přes Radu pro rozhlasové a televizní vysílání moc. Mohu jim jen blahopřát. To ale podceňují voliče, kteří nechtějí, aby v Ústeckém kraji dál vládli pánové Houskové a Koudové," odmítl výsledky průzkumu Paroubek poukázáním na kontroverzního přítele hejtmanky ČSSD Jany Vaňhové Romana Housku (o něm čtěte více zde) a jejího zatčeného náměstka Pavla Koudu (o Koudově případu zde).

Ještě o  půl procentního bodu méně než Paroubkova partaj v průzkumu získali Hnutí PRO! Kraj, Občané městu, město občanům, Strana práv občanů Zemanovci, Nespokojení občané! a Svobodní.

Na dvouprocentní hranici skončila Česká pirátská strana a Strana soukromníků ČR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video