Předvolební jogging v USA

W a s h i n g t o n (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - - Běžci v probouzejícím se Washingtonu se říká jogger. Cestou od bělostné kupole Kongresu kolem Washingtonova obelisku až k Lincolnově svatyni potká jogger desítky běžících kolegů: turistů při těle, vystříhaných mariňáků, vládních úředníků a šviháckých právníků. V těchto dnech vychází nad Washingtonem slunce před tři čtvrtě na sedm. Pomalu zalije ještě zelené stromy ostrým podzimním světlem, píše zvláštní zpravodaj MF Dnes Tomáš Klvaňa z Washingtonu.

Z WASHINGTONU

ZVLÁŠTNÍ
zpravodaj
MF DNES
Tomáš
KLVAŇA

Politikům, kteří proplouvají zástupy obdivovatelů, tisknou ruce a oslňují světlem profesionálních úsměvů, se v americkém politickém slangu také říká joggeři. Joggují davem a doufají, že příští úterý slunce vyjde nad jejich kariérami.

Dva nejsledovanější joggeři, Al Gore a George W. Bush, se v pozdní fázi kampaně vracejí k základům. Už nejde tolik o nerozhodnuté voliče, kteří jsou v takovém stadiu zvažování, jež stejně štáby neumějí racionálně ovlivnit. Joggerům a jejich trenérům jde teď o to, jak dostat k volebním urnám co největší množství stoupenců. Hraje se o maximalizaci volební účasti.

Boj o voliče
O prezidentovi rozhodnou těsné většiny ve vyrovnaných státech jako Florida, Michigan, Pensylvánie, Wisconsin, a nově také Minnesota, kde republikán nevyhrál desítky let. Tam, stejně jako v Oregonu, Goreovi ubírá voliče kandidát zelených Ralph Nader.

Dostat do volebních místností co nejvíc příznivců víc umí demokrati. Tradičně spoléhají na fungující mašinérie odborů a lokálních aktivistů. Tato výhoda je však letos omezena dvěma faktory. Především je to malé nadšení samotných demokratů z Gorea. Viceprezidentova podpora je míli široká, ale jenom palec hluboká. Stoupence neumí elektrizovat tak jako před osmi lety Clinton.

Druhý důvod je hlad republikánů po vítězství. Po osmi letech bloudění politickou pouští jsou nadržení na Bílý dům, vůle k vítězství z nich sálá na dálku. Odložili vnitrostranické spory a umožnili Bushovi vyhnout se kontroverzním tématům jako zákaz potratů a zvýhodnění menšin.

Hodný Bush versus bojovný Gore
Bush, obecně považovaný za sympaťáka, se vrací k imagi "soucítícího konzervativce" a sjednotitele. Tím šikovně zvýrazňuje Goreovu levicovou agresivitu. Bushova slunečná tvář je kardinální investicí do zbývajících dnů. Kampaň rámuje bezprecedentní prosperita, Američané bohatnou a také zločinnost se snížila. Jak mi řekl přední konzervativní analytik, autor Almanachu americké politiky Michael Barone, spokojenost občanů nahrává politikům s jemnějšími způsoby a měkčím přístupem k politickému poselství, tedy spíš "hodnému" Bushovi než "bojovnému" Goreovi.

Žádný pozorovatel místní politiky si ovšem teď netroufne s rozhodností předvídat, který z obou joggerů doběhne v úterý jako první v nejsledovanějším maratonu planety.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video