Lídři stran v Praze se shodli na nutnosti schválení zákona o státní službě (ilustrační snímek).

Lídři stran v Praze se shodli na nutnosti schválení zákona o státní službě (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Musíme ochránit úředníky před politiky, shodli se pražští lídři stran

  • 173
Česko akutně potřebuje zákon o státních službě, který odpolitizuje úřady. V předvolební debatě České televize se na tom shodli lídři stran kandidující v Praze. O konkrétní podobě zákona, který má úředníky chránit před politickými tlaky a zabránit jejich častému střídání, ale mají různou představu.

Na nutnosti schválení zákona se shodlo všech devět lídrů. Podle Zdeňka Žáka z SPOZ je nejprve potřeba do veřejné správy vrátit odborníky a až poté úředníkům dát větší ochranu. "Odborníky jste vypudili a nasadili jste škodnou," kritizoval ostatní aktéry debaty. Úředníci by se podle něj také měli řídit mravním kodexem.

V Praze se lidé nejvíce přiklánějí k TOP 09

Nejvíce pražských voličů zvažuje dát hlas TOP 09, je jich 31 procent. Vyplývá to z průzkumu takzvaného volebního potenciálu, který pro Českou televizi zpracovaly agentury Median a STEM/MARK. ČT dosud zveřejnila volební potenciály v 11 krajích, Praha je prvním regionem, kde neskončila na prvním místě ČSSD. V hlavním městě získala v průzkumu 26 procent hlasů, následuje ANO (19,5 procenta) a ODS (17 procenty).

Volební potenciál ukazuje, kolik procent hlasů by mohla strana hypoteticky získat, pokud by se k ní připojili všichni, kteří její volbu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb. Pokud se dotázaný rozhoduje například mezi dvěma stranami, vstupuje do volebního potenciálu obou stran. Součet volebních potenciálů stran je tak více než 100 %.

Na základě těchto průzkumů ČT také v krajích určuje, kdo se debaty účastní.

"Nejdříve ale ta pravidla začněte uplatňovat sami u sebe," vyzval Žáka předseda Strany zelených Ondřej Liška s poukazem na to, že krajští lídři Zemanovců Vratislav Mynář a Radek Augustin zastávají posty hradního kancléře, respektive vedoucího Úřadu vlády. "Zneužívají veřejných úřadů pro politickou kampaň," míní Liška.

Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg upozornil, že slova o expertech na úřadech jsou ošidná. "Každá strana považuje svoje lidi za odborníky. Ochrana úředníků před politiky je bezpochyby důležitá," uvedl.

"Řeší se to jedenáct let. Je to ostuda a divadlo," komentoval to předseda hnutí ANO Andrej Babiš.  "Státní instituce nefungují, dochází k politizaci státní správy. Čím dříve začne účinnost zákona tím lépe," uvedl Daniel Herman z KDU-ČSL. 

O úřednících by rozhodla výběrová řízení, míní Zavadil

Zákon o státní službě schválila už v roce 2002 vláda Miloše Zemana, jeho účinnost ale byla již několikrát odložena. Kabinet Petra Nečase letos v červnu odsouhlasil vlastní zákon o státních úřednících, Sněmovna jej však před svým rozpuštěním nestačila projednat (více o zákonu čtěte zde).

Účastníci debaty

  • Miroslava Němcová (ODS)
  • Jaroslav Zavadil (ČSSD)
  • Karel Schwarzenberg (TOP 09)
  • Ondřej Liška (SZ)
  • Andrej Babiš (ANO)
  • Ivan Bartoš (Piráti)
  • Daniel Herman (KDU-ČSL)
  • Zdeněk Žák (SPOZ)
  • Marta Semelová (KSČM)

Průzkum volebního potenciálu politických stran v Praze zpracovaný agenturami STEM/MARK a Median pro Českou televizi.

Návrh Nečasovy vlády počítal se vznikem postu státního tajemníka, který by měl na úřadě na starosti zejména personální oblast. "Při koncipování zákona můžou jako vzor fungování posloužit obce a kraje, kde ochrana úředníků dobře funguje," podotkla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

Podle šéfa České pirátské strany Ivana Bartoše zákon nesmí být bezzubým paskvilem a neměl by na místech zakonzervovat špatné úředníky. "Nutná jsou výběrová řízení, aby nikdo neměl jisté, že na svém místě zůstane," doplnil lídr ČSSD Jaroslav Zavadil.

Marta Semelová z KSČM upozornila, že by norma měla nejen chránit úředníky, ale i občany - aby Česko například kvůli častému střídání úředníků nepřicházelo o dotace z Bruselu.

Politici také debatovali o nepravomocném odsouzení exmanažerů Mostecké uhelné a elektronizaci veřejné správy. Každý z nich dostal na závěr 50 sekund na krátký projev k voličům. Nejméně disciplinovaným účastníkem diskuse byl ministr dopravy Žák, kterého moderátor Jakub Železný několikrát káral za to, že skáče do řeči ostatním.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue