Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, vystupující v předvolební kampani jako Agent 009, hovoří na předvolební studentské debatě, naslouchá mu Martin Kuba z ODS a Marcel Chládek z ČSSD (1. října 2013). | foto: Michal Šula, MAFRA

Schwarzenberga vítali studenti aplausem, v diskusi je přesvědčil pirát

  • 501
Na podobné úkoly není úřadující šéf ODS v běžných politických diskusích moc zvyklý. "Pane Kubo, definujte, co je levice a pravice!" vyzval ho nekompromisně student Daniel. Ten si s dalšími středoškoláky v úterý vyzkoušel debatovat s politiky. Nejvíce teenagery přesvědčil předseda Pirátské strany.

Martin Kuba při úterní debatě nazvané Naše předvolební otázky jako zkušený politický praktik poděkoval za otázku a pak spustil. Na stoupence levice a pravice se lidé podle něj dělí zejména v ekonomických tématech.

Účastníci diskuse

Martin Kuba (ODS)

Karel Schwarzenberg (TOP 09)

Helena Válková (ANO)

Marcel Chládek (ČSSD)

Milan Šarapatka (Úsvit)

Ivan Bartoš (Piráti)

Ani další studenti politické předáky vůbec nešetřili. Když například stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek vykládal, že člověk nemůže znát všech 200 poslanců, hned se o mikrofon přihlásila energická Veronika.

"Ty poslance za svou stranu byste ale mohl znát, ne?" zeptala se zostra. - "Já jsem ze Senátu," bránil se středočeský politik. Jakub Železný z České televize, který diskusi moderoval, ale hned opáčil: "To je, pane Chládku, přes ulici!"

Studenty například zajímalo, jak to bude se státní maturitou i školným na vysokých školách. Zatímco předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg školné hájil se slovy, že "když je něco zdarma, člověk si toho méně chválí", lídr Pirátů Ivan Bartoš byl rezolutně proti.

"Stejně studium něco stojí. V prváku a druháku budete pracovat někde v Makru a potom spát na přednáškách," "navnadil" studenty.

Řeč přišla i na přijetí eura, příspěvky politickým stranám či legitimitu bývalé vlády Petra Nečase. "Kdo jste nezažili, jaké je to s Vítem Bártou sedět ve vládě, tak je to nesdělitelné," rozesmál studenty Kuba (byť i on sám se s předsedou VV ve vládě minul zhruba o půlrok).

Politici se před mladým publikem snažili moc nehádat, i když si sem tam nějaký vzájemný šťouchanec neodpustili. Železný je navíc většinou pohotově usadil.

Číro bylo super. Agent 009? To už je přehnané

Ne vždy navíc političtí debatéři přizpůsobili svou mluvu studentům. A tak se mladé mozky v sále musely občas soustředit, aby v nánosu klišé a cizích slov pochopily sdělení. "Bylo fajn slyšet naživo jejich názory, ale občas mluvili dlouho o ničem," shrnula svůj názor Lucie Coufalová z Gymnázia Nad Alejí.

Studentská debata

Diskusi uspořádala společnost Člověk v tísni v rámci svého vzdělávacího programu Jeden svět na školách. O výběru politických stran v debatě rozhodli v anketě sami studenti. "Snad podobné akce pomůžou k tomu, že si politici uvědomí, že musí více myslet na mladé. A že se oni nebudou na politiku dívat tak odmítavě a budou mít zájem se jí účastnit," řekl iDNES.cz ředitel programu Karel Strachota. Ve středu a ve čtvrtek proběhnou v režii stejné organizace na některých školách i Studentské volby, během kterých si studenti vyzkouší volit do Sněmovny.

I tak ale studenty debata vesměs zaujala. Do sálu v Domě ABF na pražském Václavském náměstí jich dorazilo zhruba 250. Na některé z nich ani nezbyly židle. "Smysl to mělo, pro prvovoliče je to důležité. O nových stranách, jako je ANO a Úsvit, jsem se toho moc nedozvěděl, naopak mě mile překvapil pan Kuba," řekl iDNES.cz osmnáctiletý Kryštof Studihrad z Gymnázia Jana Palacha, který ve volbách váhá právě mezi ODS a TOP 09.

Největším aplausem středoškoláci - zřejmě i pod dojmem nedávných prezidentských voleb - přivítali Schwarzenberga. Na konci se s ním i fotografovali a on jim ochotně pózoval.

"Je to starý politik pro mladý," glosovala to skupinka studentek. Punkové číro na politikově šedovlasé hlavě při bitvě o Hrad podle nich bylo "super", zatímco současná předvolební stylizace do "agenta 009" je už přehnaná.

Při samotném debatování ale exministra zahraničí podle názoru studentů předčil šéf Pirátů Bartoš. Při odchodu ze sálu totiž školáci měli určit, kdo je nejvíce zaujal, a pro necelou polovinu to byl právě předseda Pirátské strany.

"Má vlastní názory, je přímočarý a srozumitelný. Působí, že je 'No stress'," zhodnotil pro iDNES.cz lídra Pirátů druhák Jan Městka z Gymnázia Nad Alejí. Druhý skončil Schwarzenberg, jako třetí Kuba.

Závěr se proměnil v drobnou předvolební agitku. Politici totiž měli krátce formulovat, proč by je studenti (někteří již plnoletí) měli volit. Středoškoláci od zavedených stran uslyšeli chválu kontinuity a zkušeností, naopak od nových hnutí varování před vlivem partajních sekretariátů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video