Kandidáti na post slovenského prezidenta - nahoře zleva: Ivan Gašparovič, Iveta Radičová, Dagmar Bollová, František Mikloško. Dole zleva: Zuzana Martináková, Milan Melník, Milan Sidor

Kandidáti na post slovenského prezidenta - nahoře zleva: Ivan Gašparovič, Iveta Radičová, Dagmar Bollová, František Mikloško. Dole zleva: Zuzana Martináková, Milan Melník, Milan Sidor | foto: iDNES.cz

Předvolební boj na Slovensku vrcholí. V průzkumech vede Gašparovič

  • 4
Na Slovensku končí kampaň před prezidentskými volbami. Slováci dnes mají poslední možnost vidět sedm kandidátů v televizi či v ulicích. V sobotu vyrazí k urnám. Favoritem zůstává současná hlava státu Ivan Gašparovič, největší soupeřkou Iveta Radičová. Analytici ale upozorňují, že Gašparovič nemá nejvyšší úřad jistý.

Slováci volí prezidenta přímo, kandidáti se o jejich přízeň ucházeli v kampani poslední dva týdny. Dva dny před volbami se už nesmí objevit v médiích ani na mítincích. Který ze zájemců o prezidentský úřad byl nejúspěšnější, se ukáže už v sobotu, kdy zemi čeká první kolo voleb.

Poslední průzkumy dávají nejvíce šancí současné hlavě státu Ivanu Gašparovičovi. Podle Ústavu pro výzkum veřejného mínění (ÚVVM) by ho volilo 52,6 procenta lidí. Ivetu Radičovou chce jako prezidentku 30,4 procenta Slováků.

Průzkum ÚVVM

Gašparovič - 52,6 %
Radičová - 30,4 %
Mikloško - 7,1 %
Martináková - 4,4%
Melník - 2,3 %
Bollová 1,9 %
Sidor 1,3 %

Další kandidáti by nezískali ani deset procent. Ústav ale neuvedl, kolik Slováků vlastně k volbám vůbec chce jít. A to může být velmi důležité, upozornil deník SME.

Z prvního kola vzejde vítěz pouze v případě, že mu dá hlas nadpoloviční většina všech oprávněných voličů, tedy i těch, kteří se voleb nezúčastní.

Pokud se tak nestane, budou Slováci volit znovu - ve druhém kole. Konalo by se 4. dubna a postoupili by do něj dva nejúspěšnější kandidáti z kola prvního. V rozhodujícím kole stačí získat nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů.

Průzkum agentury Polis také staví na první místo Gašparoviče, ale vyznívá o něco lépe pro Ivetu Radičovou. Současného prezidenta by podle něj volilo 50,2 procenta zúčastněných voličů, Radičovou 39,1 procenta hlasujících. Další kandidáti dopadli podobně jako v průzkumu ÚVVM.

Velké procento lidí zatím zůstává nerozhodnutých. Podle ÚVVM přes sedm procent Slováků neví, koho volit. Podle Polisu zatím váhá dokonce 16 procent lidí, kteří k volbám jít chtějí.

Ivan Gašparovič ještě vyhráno nemá

Navzdory poměrně velkému náskoku před Ivetou Radičovou však Ivan Gašparovič ještě vyhráno nemá, napsal deník Pravda. "Radičová má šanci získat více hlasů, než ukazují průzkumy. Gašparovič si už více hlasů nepřipíše," citoval deník politologa Pavola Marchevského.

Průzkum Polis

Gašparovič 50,2 %
Radičová 39,1 %
Mikloško 4,4 %
Martináková 4,0 %
Melník 1,2 %
Bollová 0,9 %
Sidor 0,2 %

Volič slovenské socioložky se podle něj totiž chová jinak než ten Gašparovičův. "Je to poměrně nestálý volič. V průzkumu říká, že volit půjde, ale nemusí tak udělat," upřesnil. Radičová by podle něj mohla také těžit z velké skupiny zatím nerozhodnutých Slováků.

V každém případě slovenští analytici nepochybují, že se bude konat druhé kolo voleb - kde se rozhodne mezi Radičovou a Gašparovičem.

Nebylo by to poprvé. Slováci volí hlavu státu přímo už od roku 1999 a v obojích volbách šli voliči k urnám dvakrát. Nejprve Rudolf Schuster porazil Vladimíra Mečiara, v roce 2004 Mečiar prohrál s Gašparovičem.

Teprve druhé kolo bude dramatické. Důležité bude už to, s jakým rozdílem kandidáti postoupí z kola prvního. "Velký rozdíl v prvním kole by mohl zmobilizovat voliče Ivety Radičové," míní analytik Pavel Haulík. Voliče favorita by mohl velký náskok "ukolébat" , takže by ve druhém kole už nemuseli přijít hlasovat.

kdo může být slovenský prezident

Slovenský prezident Ivan GašparovičIvan Gašparovič - současný slovenský prezident. Podporuje ho Směr - sociální demokracie premiéra Roberta Fica - a koaliční nacionálně populistická Slovenská národní strana Jána Sloty.

Iveta Radičová - socioložka a kandidátka opozice. Poslankyně Iveta RadičováSlovenské demokratické a křesťanské unie - Demokratické strany, která může ohrozit Gašparoviče. Kandidaturu Radičové loni v červenci při návštěvě trenčínského hudebního festivalu Pohoda podpořil také bývalý český prezident Václav Havel.

Dagmar BollováDagmar Bollová - známá obhájkyně praktik bývalého režimu, která byla v letech 2002-2006 poslankyní parlamentu. Tam se nechala oslovovat soudružka.

František MikloškoFrantišek Mikloško - po odchodu z KDH se stal spoluzakladatelem nové strany Konzervativní demokrati Slovenska. Přestože je Mikloško známou postavou listopadové revoluce, podle analytiků velké naděje na vítězství nemá.

Zuzana MartinákováZuzana Martináková - bývalá novinářka, předsedkyně strany Svobodné fórum. Svoji kampaň v médiích odstartovala placenou inzercí už loni před Vánocemi.

Milan MelníkMilan Melník - bude kandidovat jako nezávislý, do souboje ho vyslala Mečiarova HZDS, která uvažovala i o kandidatuře šéfa strany.

Milan SidorMilan Sidor - bývalý univerzitní pedagog bude kandidovat za Komunistickou stranu Slovenska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video