Předstíráme, že bojujeme s korupcí, a někteří novináři předstírají, že nám to věří, řekl poslanec za ODS Pavel Blažek při projednávání zákona o registru smluv v ústavně-právním výboru.

Předstíráme, že bojujeme s korupcí, a někteří novináři předstírají, že nám to věří, řekl poslanec za ODS Pavel Blažek při projednávání zákona o registru smluv v ústavně-právním výboru. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Předstíráme, že bojujeme s korupcí, řekl poslancům exministr Blažek

  • 138
Nad zákonem o registru smluv, v němž mají být zveřejňovány smlouvy státu, krajů, obcí a jimi ovládaných firem, se stahují těžká mračna. Znát to bylo i při jednání ústavně-právního výboru sněmovny. "Předstíráme, že bojujeme s korupcí, a někteří novináři předstírají, že nám to věří," řekl Pavel Blažek z ODS.

Exministr spravedlnosti Blažek se při hlasováních o změnách v zákonu, který politici před volbami slíbili aktivistům občanských sdružení spojených v uskupení Rekonstrukce státu, důsledně vždy zdržel hlasování. "Buď je tu jasná vůle ten zákon, jak byl předložen, přijmout, nebo není. Vadí mi, že se z toho tady dělá taková bramboračka," řekl iDNES.cz ke své pohnutce Blažek. Při jednání výboru se podivoval tomu, jaký je o jednání zájem. V místnosti sněmovny, kde se zákon řešil, nebylo v pátek k hnutí.

Hlavní změny do zákona, který po volbách spolu předložilo více než sedmdesát vládních i opozičních politiků, ale prosazoval sociální demokrat Jan Chvojka. Na jeho návrh třeba ústavně-právní výbor odhlasoval, že by se povinné zveřejňování smluv, protože bez toho by nezačaly platit, netýkalo menších obcí a žádných objednávek a faktur pod 50 tisíc korun. "Malé obce nejsou připraveny na tento zákon," řekl Chvojka.

Firmy, kde má podíl nejen stát, nenuťme, prosazoval Chvojka

Chvojka také prosazoval, aby smlouvy musely zveřejňovat pouze firmy stoprocentně vlastněné státem, kraji a obcemi. Tedy nikoli například ČEZ, kde má stát majoritu, ale jsou tam i menšinoví akcionáři. To ale většina členů výboru odmítla, protože by fakticky stačila v jakékoli takové firmě prodat jednu akcii soukromému vlastníkovi, a už by smlouvy veřejné být nemusely.

"Když se hospodaří s veřejnými prostředky, má se s nimi hospodařit veřejně," hájil ideu zákona o registru smluv jeden z předkladatelů návrhu Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí. Zabránit tomu, aby poslanci začali osekávat, kdo všechno by smlouvy veřejnosti ukazovat nemusel, ale nedokázal.

Ve skutečnosti to má ale zákon, označovaný občanskými sdruženími za klíčovou normu pro omezení korupce, nahnuté ještě více. Zatímco ústavně-právní výbor normu "jen" přepisoval, poslanec za ANO Ivan Pilný v hospodářském výboru prosadil, že projednávání zákona by mělo být přerušeno a čekat by se mělo na to, až vláda předloží jiný návrh. (více zde) Zákon prosazovaný Rekonstrukcí státu by tak šel zatím "k ledu". Šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD očekává, že výborů, které budou mít k zákonu výhrady, bude víc.

Do své koaliční smlouvy před vznikem vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL napsaly: "Předložíme zákon o centrálním registru všech smluv uzavřených veřejnou správou nad určitý minimální finanční limit, zveřejnění se nebude týkat citlivých dat (osobní údaje, obchodní tajemství apod.). Tento registr bude dostupný na internetu." Zákon byl skutečně předložen, ale zda projde, je krajně nejisté.

Když třeba při jednání výboru poslanec Martin Komárek za hnutí ANO mluvil o tom, že v této zemi je poměrně velká míra korupce, a proto je dobré, aby byl zákon přijat, exministr spravedlnosti Blažek mu opáčil, že to je přesně to předstírání, o kterém mluvil. "Když to říká, hned to vypadá, že je na straně lidu, zatímco kdokoli si dovolí říci něco jiného, je proti lidu," glosoval Blažek projednávání zákona o registru smluv.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video