Předsedové výborů: zadrhl se kandidát ODS

Vztahy mezi poslanci ODS a zbytkem sněmovny jsou zase o něco horší. Vývoj posledních dní vyvrcholil při volbě předsedy klíčového branného a bezpečnostního výboru. Tím jeho členové nakonec zvolili kandidáta ODS Jana Vidíma. Jenže až na čtvrtý pokus a tím vůbec nejtěsnějším poměrem hlasů.

Obsazování čela žádného z dvanácti sněmovních výborů, které bylo předem rozdělené politickými dohodami, nepřineslo tolik komplikací jako právě Vidímova volba.

Zcela hladce a hned napoprvé byla zvolena například komunistka Zuzka Rujbrová do čela petičního výboru, který se mimo jiné zabývá i lidskými právy.

Stejně bezproblémově se předsedy "svých" výborů stali i tři další Vidímovi straničtí kolegové z ODS. Vidím však téměř doplatil na atmosféru, která se ve sněmovně vytvořila poté, co ODS odmítla v úterý podpořit do místopředsednického křesla Hanu Marvanovou z US.

"Teď je otázka, koho zvolíme my jim," nechal se už v úterý slyšet v kuloárech jeden z vysokých politiků nové vládní koalice.

Zejména někteří sociální demokraté se netajili svým odporem vůči Vidímovi, který v minulosti mnohokrát kritizoval oblíbeného ministra obrany Jaroslava Tvrdíka.

"Uznáváme, že ODS má na to místo nárok, ale Vidíma prostě nepodpoříme," tvrdil ještě před konečným výsledkem jeden z poslanců ČSSD. Nakonec se někteří sociální demokraté a komunisté finálové volby nezúčastnili a Vidímovi stačilo méně hlasů.

"Nebudou kádrovat naše kandidáty," prohlásil ještě před druhým kolem "Vidímovy" volby místopředseda ODS Petr Nečas. "Bylo dohodnuto, že si nebudeme navzájem své kandidáty vetovat."

To se ukáže až dnes: nové předsedy výborů musí ještě potvrdit celá sněmovna.

Právě Nečas by zřejmě měl na post předsedy bezpečnostního výboru větší šanci. Řídil ho minulých šest let a získal si respekt i svých politických protivníků včetně ministra Tvrdíka.

Letos dal Nečas přednost výboru pro evropskou integraci. "Dělal jsem předsedu dlouho a myslím, že by ještě delší čas ve funkci nebyl ku prospěchu věci," řekl Nečas. 

Elitní výbor povede Kalousek

Sami sebe považují za elitu sněmovny a jejich velké chvíle přicházejí pravidelně vždy koncem roku. Pochopitelně: poslanci rozpočtového výboru mají zásadní vliv na to, jak bude nakonec vypadat klíčový zákon státu: jeho rozpočet. Ministři financí to dobře vědí a také se podle toho chovají.

Předsedou rozpočtového výboru byl zvolen lidovec Miroslav Kalousek. Na významném postu tak střídá další nepřehlédnutelnou postavu sněmovny: Vlastimila Tlustého z ODS, který teď bude Kalouskovým místopředsedou.

Ač političtí rivalové, Tlustý a Kalousek se v mnohém shodnou. Společně například vehementně kritizovali dva roky starý prodej padlé IPB do rukou ČSOB. (Kalousek si tím uvnitř Koalice udělal ještě o něco více nepřátel.) A najdou se i další paralely: Tlustý i Kalousek mají pověst velmi schopných politiků. Někdy snad až moc; žádná podezření se však nakonec nepotvrdila.

Schopnosti se v rozpočtovém výboru vždy hodí. Mezi bývalými ministry financí koluje ponaučení: má-li rozpočet projít hladce, je v něm třeba předem připravit aspoň miliardu, z níž pak "poslanecká elita" plní různá přání svých voličů ve svých obvodech.

Tzv. pozměňovací návrhy rozpočtového výboru se ve sněmovně totiž obvykle přijímají bez komplikací: všichni důvěřují odborníkům. Tlustý tak v minulosti mimo jiné zajistil 25 milionů na opravu divadla ve Slaném, kde žije. Miroslav Kalousek bydlí v Bechyni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video