V KDU-ČSL propukl naplno vnitrostranický boj. Čunek se chce zbavit Kalouska, Kalousek Čunka. | foto: Michal Klíma, MF DNES

Předsednictvo KDU-ČSL se postavilo za Čunka, navrhlo výměnu Kalouska

  • 1009
KDU-ČSL se postavila za svého předsedu Jiřího Čunka. Předsednictvo, které několik hodin jednalo o změně lidoveckých ministrů, se přiklonilo k jeho návrhu odvolat ministra financí Miroslava Kalouska. Čunek také na pátek svolal oba stranické orgány, které mají o Kalouskově osudu rozhodnout.

Ve vnitrostranickém boji, který se u lidovců naplno rozhořel v souvislosti s plánovanými změnami ve vládě, vede zatím předseda Jiří Čunek. Navrhuje zbavit se svého vnitrostranického oponenta a ministra financí Miroslava Kalouska.

Topolánek žádá odvolání Čunka

Předseda vlády dnes zároveň potvrdil, že chce naopak v kabinetu vyměnit vicepremiéra Čunka. "Pravdou je, že můj návrh na rekonstrukci lidoveckých ministrů padl v tom rozsahu odchodu Jiřího Čunka," řekl novinářům. "Že to vyvolalo určitou odezvu u této strany, to jsem očekával," dodal. 

Vedení lidovců se proto dnes ráno sešlo, aby rozhodlo, zda výměna ministrů proběhne podle Čunkových, či Kalouskových představ. 

Po jednání, které začalo už v půl osmé ráno a trvalo až do jedné hodiny odpoledne, se nakonec předsednictvo postavilo za šéfa strany. "Předsednictvo doporučilo odvolat ministra financí Miroslava Kalouska a pověřilo předsedu strany jednáním s koaličními partnery o dalších změnách ve vládě," oznámil Čunek po jednání. "Situaci považujeme za vážnou," dodal.

Nechtěl ale říci, proč chce Kalouska odvolat. "My jsme nezdůvodňovali proč. Zdůvodňování jistě přijde na pořad jednání celostátního výboru a celostátní konference," uvedl předseda lidovců.

Potvrdil také, že horkým kandidátem na Kalouskovo křeslo je pro KDU-ČSL analytik ČSOB Tomáš Sedláček.

Kalouska rozhodnutí nepřekvapilo

"Nepřekvapilo mne to. Hlavní výtka, která zazněla, byla výtka z úst místopředsedy Juránka, který řekl, že jsem sice vynikající ministr financí pro Českou republiku, ale špatný pro KDU-ČSL," řekl MF DNES Miroslav Kalousek.

"To jen demonstruje problémy v této straně, které si opravdu musí vyřešit sami. Předsednictvo nemá kompetenci provádět změny ve vládě," podotkl k tomu premiér Mirek Topolánek a znovu se za Kalouska postavil a pochválil ho. Připustil ale, že rozepře v KDU-ČSL by mohly vést až k odchodu KDU-ČSL z vlády.

Lidovci rozhodnou v pátek

Křesťanští demokraté se dnes také několik hodin přeli o to, který ze stranických orgánů bude o změnách ministrů rozhodovat. Každý z politiků totiž ovládá jiný - Čunek má většinu v devadesátičlenné celostátní konferenci, Kalousek těsnou většinu v třicetičlenném celostátním výboru.

O změně ve vládě budou nakonec jednat oba stranické orgány. "Předsednictvo mi doporučilo, abych na pátek 9. ledna svolal jednání celostátního výboru a celostátní konference," oznámil dnes Čunek. Výbor začne jednat od 14:00, konference se sejde v 15:30.

analýza

Proč se „zasekla“ obměna vlády

Jednání předsednictva se účastnilo i všech pět lidoveckých ministrů - kromě Čunka a Kalouska i Cyril Svoboda, Vlasta Parkanová a Václav Jehlička. Miroslav Kalousek opustil jednání po několika hodinách, atmosféru v tu chvíli nechtěl komentovat.

Kalousek také odmítl spekulovat o tom, co by se stalo, kdyby jeden z orgánů rozhodl jinak než druhý. "Nebudu o tom spekulovat. Nemám čas, musím předložit do vlády a do parlamentu rozpočet, který reflektuje změněná čísla vlivem hospodářské krize, musím pracovat na nástrojích, které zmírní dopady hospodářské krize na občany. Nemám čas na zástupné problémy, které si proti mne dodatečně vymýšlí někteří politici," řekl Kalousek iDNES.cz.

"Nevěřím, že by Topolánkův návrh na mé odvolání byl míněn vážně." (Jiří Čunek)

Podle ministra pro legislativu Cyrila Svobody by ale v případě, že orgány rozhodnou každý jinak, platila zásada, že rozhodnutí celostátní konference má vyšší hodnotu. Konference je totiž nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

Kdo chtěl koho odvolat dříve?

Mezi lidovci se také šíří informace, že vše ve skutečnosti proběhlo v jiné posloupnosti, než jak zprvu referovala média. Podle některých straníků není pravda, že byl Topolánek připraven odvolat Čunka. K tomuto kroku se prý rozhodl až poté, co s požadavkem na výměnu Kalouska přišel Čunek na koaliční schůzku.

Někdo z Topolánkových lidí pak prý dal vědět Kalouskovi, který je premiérovým spojencem. Kalousek ihned zahájil protiútok a s premiérem se domluvil na odvolání Čunka, což pak bylo prezentováno jako premiérova aktivita.

"Byl to jednoznačně útok na předsedu. Všichni ve straně jsou překvapeni, že se to dostalo tak daleko," řekl iDNES.cz zdroj z KDU-ČSL. Podle něj Kalousek nemluví pravdu, když tvrdí, že se o svém odvolání dozvěděl až v pondělí z médií.

Ostatně i sám Čunek dnes připustil, že to proběhlo jinak. "Ono to v té posloupnosti bylo naopak," řekl šéf lidovců.

To, že byli Kalousek s Topolánkem domluveni, by také vysvětlovalo, proč v pondělí premiér odvolání Kalouska zlehčoval a tvrdil, že o tom neví. Ve skutečnosti o tom vědět musel, když Čunek s tímto požadavkem na jednání lídrů stran přišel. Topolánek ale stojí cele za Kalouskem, kterého považuje za "nejlepšího ministra v historii KDU-ČSL".

"Fakticky byl odstartován puč na našeho předsedu a je mi líto, že se do toho nechal zatáhnout i premiér," řekl Hospodářským novinám místopředseda lidovců David Macek.

Kalousek přesto trvá na tom, že se o svém odvolání dozvěděl až z tisku. Odmítl, že by Topolánkův návrh na Čunkovo odvolání byl až reakcí na Čunkův návrh odvolat jej. "Ti, kdo vám na to mohou dát odpověď, jsou pánové Čunek a Topolánek, kteří o tom spolu mluvili. Protože co se týče mne, tak já jsem se to dozvěděl v pondělí z médií v 9:30, do té doby mi o tom nikdo neřekl ani slovo," řekl Kalousek.

Vyjádření Miroslava Kalouska

"Nepřekvapilo mne to. Hlavní výtka, která zazněla, byla výtka z úst místopředsedy Juránka, který řekl, že jsem sice vynikající ministr financí pro Českou republiku, ale špatný pro KDU-ČSL.

A protože máme v devítičlenném předsednictvu pět členů s takovouto optikou, pak to hlasování nutně muselo dopadnout 5:4. K tomu dodávám, že to je optika, kterou zásadním způsobem odmítám a nebudu nikdy dělat politiku ‚jedno-co-je dobré-pro-Českou-republiku, důležité-co-je-dobré-pro-partaj‘.

Složil jsem nějaký ústavní slib a beru ho vážně. Jsem přesvědčen, že každá politická strana má mít takový program a jeho takové personální naplnění, aby bylo co nejlepší pro Českou republiku. Pokud se předsednictvo domnívá, že tomu tak není, pak chápu, že jim nevyhovuji."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video