Předseda socialistů Jiří Paroubek na jednání širšího vedení ČSSD v Praze. (13. prosince 2008)

Předseda socialistů Jiří Paroubek na jednání širšího vedení ČSSD v Praze. (13. prosince 2008) | foto: Michal Šula, MF DNES

Předsednictví vytěsňuje ČSSD z médií, Paroubek se brání

  • 1403
Předseda ČSSD Jiří Paroubek urputně bojuje o prostor v médiích. Snaží se držet krok s vládou, která kvůli českému předsednictví Radě EU ovládla noviny, televize i internet. Ve snaze ubránit se mediálnímu nezájmu proto vydává jednu tiskovou zprávu za druhou.

Opoziční ČSSD nikdy nešetřila tiskovými konferencemi a tiskovými zprávami. Jejich četností je zvláště pod vedením současného předsedy přímo pověstná. Poslední dobou ale Jiřího Paroubka zastínilo české předsednictví a mediální prostor ovládl premiér Mirek Topolánek a jeho ministři.

České vedení EU, které už od samého počátku muselo řešit složité otázky blízkovýchodního konfliktu a energetické krize, dokonce vedlo k dočasnému vzestupu Topolánkovy popularity. Tím spíše, když se premiér objevuje po boku světových politických špiček nebo je má alespoň na telefonu.

ČSSD se proto snaží, aby nezůstala opodál. Zatímco v lednu minulého roku vydala 28 tiskových zpráv, za letošní leden jich bylo už 52, z toho 28 jich vyprodukoval sám stranický předseda. Leckdy Lidový dům opustí i čtyři tiskové zprávy denně. (Pozn. red. - Jen za dobu napsání tohoto textu dorazily do redakční mailové schránky další tři zprávy a zvýšily tak počet na celkových 55.)

Jánský vršek, sídlo ODS, přitom za leden poskytl jen čtrnáct tiskových zpráv. O to více jich publikují vládní webové stránky k českému předsednictví - za necelé tři týdny více než padesát. Půlroční kormidlování Unie totiž předpokládá tři tisíce různých jednání, která Češi povedou. Na každý den tak připadá 25 schůzek nad rámec běžných politických jednání.

ODS: Paroubek se snaží na sebe upozornit

Sociální demokracie proto znásobila aktivitu a komentuje, co se dá. Mise, poplatky, radar, změny ve vládě, ale i mediální předvolební šťouchance. A když zrovna nápad schází, předseda Paroubek oznámí, že svolá mimořádnou schůzi k tématu, o kterém už jedna mimořádná schůze je.

"Paroubek se na sebe jen snaží upoutat pozornost, protože je rozčilen, že si ho nyní novináři nevšímají," komentoval tehdy pro iDNES.cz Paroubkovy výroky poslanec ODS Marek Benda.

Sociální demokracie ale odmítá, že by ji zmenšený prostor v médiích zneklidňoval.

"Nervózní z toho nejsme. Nicméně jako politická strana samozřejmě chceme prezentovat své názory, aby občané věděli, že jsme stranou aktivní a schopnou řešit problémy občanů," řekl iDNES.cz Ondřej Macura, donedávna vedoucí PR a marketingu strany, nyní povýšený na post mluvčího ČSSD (na jeho místo nastoupil Petr Dimun, který už dříve radil Jiřímu Paroubkovi, třebaže se on od Dimunových výroků často distancoval).

Podle Macury neprodukuje tiskový odbor ČSSD jen reakce na výroky konkurenčních politiků, ale i reakce na aktuální politická témata. "Minulý týden jsme například představili náš program proti krizi, představili jsme také například žalostný stav čerpání z fondů EU, který je způsoben neschopností Topolánkovy vlády," obhajuje počínání své strany Macura.

Paroubek varuje před "langerizací" médií

O tom, že nervozita v ČSSD přesto panuje, svědčí jedna z posledních tiskových zpráv. V ní tiskový mluvčí Ondřej Macura viní vládu z toho, že na propagaci českého předsednictví vyčlenila přes dvě miliardy korun, kterými si prostor v médiích kupuje.

"ČSSD chápe, že se česká média potýkají díky světové ekonomické krizi se snižujícím se příjmem z reklamy. Pokud některému odvětví české ekonomiky Topolánkova vláda tváří v tvář ekonomické krizi vyšla vstříc, pak jsou to česká média," tvrdí Macura.

Nelíbí se mu, že se média zabývají nedávnými výroky středočeského hejtmana Davida Ratha, který si při vysvětlování ekonomických návrhů ČSSD vypomohl příměrem s Adolfem Hitlerem či minulostí lídra kandidátky do eurovoleb Jiřího Havla, který za normalizace vyučoval marxismus-leninismus.

Obou témat se totiž ODS chytila a v pomalu se rozjíždějící předvolební kampani náležitě zužitkovala. ODS a ČSSD si pak přes média vyměnila i řadu ostrých invektiv a v sérii tiskových zpráv se hádaly, kdo se dopustil "fašizoidnějších" výroků a kdo více špiní politickou kulturu v zemi.

"´Langerizace´ médií dosáhla díky penězům na propagaci českého předsednictví svého vrcholu," kritizuje zpráva média a vládní stranu. A sám Jiří Paroubek se do médií pustil i na svém blogu. - čtěte Komentátoři překročili mez slušnosti

Přehnané tiskové zprávy ale chodí i z Jánského vršku. Když například místopředseda strany Ivan Langer v jedné z nich tvrdil, že kvůli Rathovým výrokům ODS zvažuje svolání mimořádné schůze, na které by byl odvolán, dobře věděl, že jde spíše o mediální výrok než reálný popis situace. ODS nemá politickou sílu Ratha z funkcí ve Sněmovně odvolat a svolání mimořádné schůze na toto téma ani nemá ve skutečnosti v úmyslu.

Co vše komentoval Paroubek v lednu

Předseda ČSSD nevynechá jedinou příležitost, aby nepodrobil vládní strany zdrcující kritice. Od počátku roku tak kritizoval například:

- Schwarzenbergovu misi na Blízký východ
- premiérovu snahu ustanovit Národní ekonomickou radu
- změny ve vládě (hned několikrát) a nové ministry
- nedostatky v čerpání evropských fondů
- nespolupráci v přípravě vojenských misí
- aféru Dryml
- Topolánkovo počínání v plynové krizi
- Schwarzenbergovy výroky o americkém radaru
- české předsednictví
- Bílou knihu ministra školství
- Topolánkovo vystoupení v europarlamentu
- útok ODS na lídra eurokandidátky Jiřího Havla
- dožadoval se omluvy od ODS za kritiku Ratha kvůli slovům o Hitlerovi.

Další kritiku si pak vzali na starosti jednotliví stínoví ministři ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video