Zvládnout politická jednání a přípravu bude důležité, ale neméně důležité je, aby pro naše občany nezůstalo předsednictví prázdným pojmem, soudí Vondra.

Zvládnout politická jednání a přípravu bude důležité, ale neméně důležité je, aby pro naše občany nezůstalo předsednictví prázdným pojmem, soudí Vondra. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Předsednictví je pro naši zemi dobrý marketing, soudí vicepremiér Vondra

  • 24
Česká republika se 1. ledna ujala předsednictví v Radě Evropské unie. "Předsednictví je pro naši zemi dobrý marketing. Bude se o nás víc psát, což vyvolá větší zájem o naše výrobky či o návštěvu naší země," napsal čtenářům vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra v on-line rozhovoru iDNES.cz.

"Předsednictví je také příležitost leccos ovlivnit. V době ekonomického útlumu je to šance také leccos bohulibého prosadit. Chceme například posílit dopravní a energetické infrastruktury ve střední Evropě," dodal Vondra.

Čtenářka Jana se vicepremiéra ptala na to, kdo rozhodl o tom, že Česká republika bude Unii předsedat v prvním pololetí roku 2009.

"Rozhodlo se to po rozšíření v roce 2004, v té době vládla Špidlova vláda. Kdysi bylo abecední pořadí, pak se hledal nějaký vyvážený systém, aby se střídaly státy větší a menší, severní a jižní, nové a staré. Už tehdy, když Špidlova vláda souhlasila s tím, že to budeme dělat po Francii a před volbami do Evropského parlamentu, jsem si říkal, že hůř to být nemohlo," odpověděl Vondra.

O tom, že předsednictví zvládneme, však nepochybuje. "Možná je lepší začít s malým očekáváním u jiných a pak dobře překvapit, než vyvolat dopředu velké očekávání a pak selhat," doplnil.

odpovědi alexandra vondry najdete zde

Česká republika bude ve funkci předsedající země evropské sedmadvacítky šest měsíců, během této doby bude pro členské státy "hlasem i tváří".

"Říci, že předsednictví je velká šance pro malou zemi, může znít možná pateticky, ale je to tak. Předsednictví představuje pro naši zemi ideální šanci, jak se zviditelnit a dokázat našim kolegům v Evropské unii i ve světě, že se umíme postarat nejen sami o sebe, ale i o ostatní," vysvětlil Vondra.

Jako hlavní úkoly bude mít Česko na bedrech svolávání a řízení zasedání Rady EU. Tu bude také zastupovat při jednáních s ostatními institucemi Unie.

"Po šest měsíců bude Česká republika řídit chod organizace, která zahrnuje téměř půl miliardy Evropanů. Způsob, jakým se tohoto úkolu zhostíme, může na mnoho let ovlivnit naši pověst a postavení," zdůraznil Vondra.

V době předsednictví se v Bruselu, v předsedající zemi i jinde ve světě koná na tři tisíce jednání na různých úrovních, od nejvyšší až po nejnižší. V průměru je tedy třeba zajistit zhruba dvacet pět jednání denně.

VŠE o českém předsednictví EU zde

"Zvládnout politická jednání a přípravu bude důležité, ale neméně důležité je, aby pro naše občany nezůstalo předsednictví prázdným pojmem. Chceme, abyste do toho šli s námi. Evropská unie působí často jako příliš vzdálená běžnému lidskému životu. Předsednictví je příležitostí, kdy si na ni tak trochu bude moci sáhnout každý z nás," dodal Vondra.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video