Česká republika šla cestou skutků namísto slov, hodnotí předsednictví expremiér Topolánek.

Česká republika šla cestou skutků namísto slov, hodnotí předsednictví expremiér Topolánek. | foto: Michal Šula, MF DNES

Předsednictví bylo promarněnou příležitostí, bilancoval Topolánek

  • 42
České předsednictví EU bylo historickou příležitostí, ale zároveň promarněnou. Oslabilo ho svržení vlády na konci března, oznámil expremiér Mirek Topolánek, jehož kabinet předsednictví zahájil. Podle něj ale dosáhlo i úspěchů - například summitu EU s USA v Praze či zabránění protekcionismu.

Podle Topolánka odstartovalo Česko své předsednictví výrazně a dokázalo vyřešit plynovou krizi a přispět k odstartování humanitární pomoci do pásma Gazy po skončení izraelské ofenzivy.

Topolánek oceňuje i to, že se podařilo evropské partnery přesvědčit o tom, že hospodářskou krizi není možné řešit vlastními opatřeními na úkor druhých zemí. Naplnilo se tak prý motto českého předsednictví "Evropa bez bariér".

Úspěchem bylo prý i přijetí nové iniciativy "Východní partnerství", která má sloužit jako nástroj pro posilování vztahů s některými zeměmi bývalého sovětského bloku.

Poté ale podle Topolánka Česko výrazně poškodily opoziční ČSSD a KSČM. "Úspěchy České republiky negativně ovlivnily osobní ambice některých politiků, kteří nezodpovědně vyslovili nedůvěru vládě v polovině předsednictví. Tento krok poznamenal naši zemi v zahraničí na dlouhou dobu. I přes tento handicap české předsednictví dosáhlo především ve své první části nemalých úspěchů," píše se v prohlášení ODS ke končícímu předsednictví.

Topolánek také ocenil práci úřednického kabinetu Jana Fischera, který se podle něj vyrovnal se zbývající částí předsednictví se ctí. "Částečně se tak podařilo umenšit ostudu, kterou si Česká republika udělala shozením vlády," řekl Topolánek.

České předsednictví v číslech

Česká republika byla po Slovinsku teprve druhým postkomunistickým státem, který Unii předsedal. Během předsednictví řídila přes 3 000 zasedání na různých úrovních v České republice, v Bruselu i jinde v Evropě a ve světě. Každý pracovní den se konalo zhruba 25 jednání, která řídili čeští úředníci a diplomaté. V Kongresovém centru Praha proběhlo zhruba 130 jedno až třídenních zasedání, někdy i více během jednoho dne.

V prvním poločase předsednictví proběhlo v Bruselu pod českým vedením 1 130 zasedání pracovních skupin, 18 zasedání Rad ministrů a dvě Evropské rady, z toho jedna neformální. V druhém poločase v Bruselu Česko vedlo 1 128 zasedání pracovních skupin, 17 ministerských Rad a jedna Evropská rada. V České republice se během předsednictví konalo celkem zhruba 350 různých oficiálních zasedání včetně 14 neformálních ministerských Rad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video