Nedoporučím ČSSD, aby podpořila Klausovo znovuzvolení, opřel se Paroubek do prezidenta.

Nedoporučím ČSSD, aby podpořila Klausovo znovuzvolení, opřel se Paroubek do prezidenta. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Předseda ČSSD by chtěl šéfovat Sněmovně

  • 2454
Mohlo by se zdát, že porážka Jiřího Paroubka po sedmiměsíčním přetahování o vládu bude v ČSSD osudová. Zatím to ale vypadá tak, že strana po dezerci poslanců Pohanky a Melčáka svého předsedu podrží a že okolnosti, za nichž má nová vláda získat důvěru, Paroubkovi fatálně neublíží.

"Vojsko se semkne kolem svého velitele," míní šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

A podobně pozici Paroubka odhadli i místopředsedové Bohuslav Sobotka a dokonce i Zdeněk Škromach. Přitom právě on ještě loni na podzim tvrdil, že když se sociální demokracie nakonec nedostane do vlády, může to být pro Paroubkovo setrvání v čele strany "smrtící".

Volební sjezd ČSSD přitom je už v březnu. Tvrdý Paroubkův kritik z poslední doby, expremiér Miloš Zeman, ve středu přivítal, že sociální demokracie bude v opozici. Sníží to podle něj riziko, že strana prohraje příští volby.

Melčáka a Pohanku za zrádce nepovažuje, jedině v případě, že by podpořili rovnou daň. O dopadech na sjezd ČSSD nechtěl mluvit. "Nejsem aktivní politik a na sjezd se nechystám," řekl Zeman.

Přitom minulý týden vzkázal ČSSD, že by měla Paroubka vyměnit za nového předsedu, který by reprezentoval moravské regiony. Zemanovu výzvu ke změně v čele strany podpořil třeba právě "odpadlík" Miloš Melčák.

"Některé hlasy říkají, že za tím vším může být Miloš Zeman. Protože vím, že to nejsou žádní političtí Einsteinové, tak někdo musel být za nimi," dumal nad pozadím ztráty dvou poslanců Paroubek. Míní však, že Zemanův vliv na stranu se už trochu přeceňuje.

Nahradí ve funkci Vlčka?
Paroubek MF DNES ve středu potvrdil, že je stále ve hře možnost, že by se jeho strana pro něj pokusila získat pozici předsedy Poslanecké sněmovny. "Určitě ta varianta existuje," řekl Paroubek.

Ve funkci šéfa Sněmovny nyní sedí jeho stranický kolega Miloslav Vlček, ale jen díky dohodě stran ještě z loňského léta, aby po volbách vůbec mohla Sněmovna začít pracovat.

Ve středu museli sociální demokraté vzdát původní plán: zvolit na mimořádné schůzi Sněmovny Vlčka v tajné volbě znovu, aby nemusel rezignovat na svou funkci, když to dříve slíbil. - více zde

Po ztrátě Pohanky a Melčáka sociálním demokratům hned došlo, že zkoušet to nemá vůbec smysl. A jestli teď sociální demokraté skončí definitivně v opozici, byla by podle politiků ČSSD právě funkce předsedy Sněmovny pro Paroubka přiměřenou pozicí jakožto pro šéfa opozice. "Mělo by smysl, aby Vlček odstoupil a byl zvolen Paroubek, pokud k tomu dojde na základě politických dohod," uvedl místopředseda ČSSD Škromach.

Topolánek: Je to možné
Politici ODS připouštějí, že převolení Paroubka do čela Sněmovny místo Vlčka je možné.

Záležet však teď bude hlavně na tom, jak se bude ČSSD chovat, když Topolánkova vláda získá důvěru. "My jsme nikdy nezpochybňovali právo opozice mít předsedu Sněmovny, ale není na to žádný automatický nárok," uvedl premiér Mirek Topolánek.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř řekl MF DNES, že jeho strana si vyhodnotí počínání ČSSD. Hlavně to, zda bude ochotna jednat s vládou o prosazování některých reformních záměrů. A podle toho se ODS zachová.

Ve hře jsou tak nyní tři možnosti. Buď že ve funkci zůstane Vlček, nebo že Paroubkovo zvolení do čela Sněmovny nakonec podpoří i koalice, a do třetice, že se ODS, lidovci a zelení pokusí využít své momentální převahy po dezerci Pohanky s Melčákem a zvolí do čela Sněmovny zástupce koalice.

I když Paroubek tvrdí, že jeho strana se bude chovat jako "tvrdá opozice", podle dalších špiček sociální demokracie se nechystá ČSSD vůči ODS uplatňovat nulovou toleranci a bude ochotna o reformních záměrech vlády vyjednávat. "Osobně budu prosazovat, abychom se na jednání o určitých změnách s vládou podíleli," uvedl Sobotka.

Paroubek se pustil do Klause
Šéf ČSSD Paroubek nepovažuje výsledek sedmiměsíčních jednání o vládě za osobní prohru. Vystoupil přitom tvrdě proti prezidentovi Václavu Klausovi.

Podle Paroubka Klaus způsobil zdlouhavé vyjednávání o vládě. "Po této zkušenosti nebudu moci doporučit sociální demokracii, abychom podpořili jeho znovuzvolení," uvedl ve středu Paroubek.

Přitom v minulých týdnech to vypadalo tak, že si s Klausem velmi rozumí hlavně v tom, že má vzniknout vláda po dohodě ODS a ČSSD. Velmi pravděpodobně sociální demokracie představí vlastního kandidáta na Hrad. Ani Zeman to už asi nebude.

"Nemůže pojímat svůj vztah k sociální demokracii jako osobní pomstu vůči lidem, kteří podle něj způsobili jeho nezvolení prezidentem republiky," uvedl Paroubek.

Až dosud mluvil o Zemanovi jako o dobrém kandidátovi. Koho ČSSD do boje o Hrad vyšle, je nejisté. Paroubek teď tuto ambici nemá, možná až při příští volbě za dalších
pět let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video