Sjezd ČSSD v Brně - Bohuslav Sobotka (18. března 2011)

Sjezd ČSSD v Brně - Bohuslav Sobotka (18. března 2011) | foto: Radek Miča, MAFRA

Nový lídr ČSSD Sobotka: Vládu budeme kritizovat věcně a konstruktivně

  • 355
Bohuslav Sobotka se o víkendu postavil do čela sociální demokracie. A hned avizoval, že plánuje udělat audit stínové vlády a případně i vyměnit některé ministry. Kritika od stínové vlády ČSSD musí být konstruktivní a přinášet alternativy, řekl v on-line rozhovoru iDNES.cz.

Lepší vystupování stínové vlády je také důvod, proč se v ní Sobotka pustil do změn.

"Každou naši kritiku musí doprovázet návrh, jak by problém řešila ČSSD, a náš postup po volbách, pokud povedeme vládu. Říkám tomu programová opozice. Jasné oddělení od vlády, důsledná kritika jejích chyb, ale současně i alternativa v podání ČSSD," vysvětlil čtenářům iDNES.cz nový lídr Sobotka.

Podle Sobotky jeho strana představí plán na změny těch reforem, které budou prosazeny bez dohody s ČSSD. "To se týká mimo jiné obnovení snížené sazby DPH, zrušení poplatků ve zdravotnictví, daňové podpory hypoték a posílení podpory pracujících rodin s dětmi," odpověděl jednomu z prvních tazatelů.

Odpovědi Bohuslava Sobotky najdete zde

Předseda sociální demokracie také chce, aby komunikace ČSSD byla otevřená a vstřícná. Přesto nevylučuje, že bude současnou vládu bedlivě sledovat a její chyby kritizovat.

"ČSSD je hlavní opoziční strana. Je nezbytné, aby plnila svou demokratickou ústavní roli parlamentní opozice. To nemůže být žádná Národní fronta, jako před rokem 1989. Musíme vládu kontrolovat a také kritizovat tam, kde dělá evidentní chyby a přešlapy. Prosazuji věcnou kritiku vlády, založenou na argumentech, ne na osobních urážkách. A myslím, že není nutno hlasovat každý měsíc o nedůvěře vládě. To je nástroj, který musí opozice používat v případech těch největších selhání tak, aby úplně nedevalvoval," vzkázal čtenářům.

Kandidát na prezidenta nemusí být straník

Při případné přímé volbě prezidenta se přiklání k možnosti, že sociální demokracie podpoří "některou z výrazných nezávislých osobností z levého středu či středu, která má šanci získat i širší společenskou podporu". Nechtěl ale čtenářům iDNES.cz prozradit, kdo konkrétní by to mohl být.

Prolomit Bohumínské usnesení, které straně zakazuje vládní spolupráci s komunisty, nehodlá. "Koaliční vláda s KSČM možná není. Komunisté by se měli reformovat, změnit název, vztah k minulosti, EU a NATO," reagoval Sobotka.

Odmítl také výtku čtenáře, který v Sobotkově vyjadřování nevidí "ani náznaky možných řešení určitých politických otázek". "Navrhujeme vlastní koncepce a pohledy, například na stabilizaci zdravotnictví, důchodovou reformu či snižování deficitu," odpověděl předseda a dotyčného tazatele poprosil, aby sledoval výstupy ČSSD pečlivěji.

Nejsme populisté, míní

Například konkrétní řešení důchodové reformy rozdělil na dva kroky. "Za prvé je to stabilizace průběžného systému, zvýšení jeho příjmů z přímých daní, ne z DPH. a za druhé transformace stávajícího systému dobrovolného penzijního připojištění tak, aby do něj více přispívali zaměstnavatelé a zvýšily se i průměrné úložky občanů," dokazoval čtenářům, že ČSSD řešení nabízí.

ČSSD podle něj v letech 1998 až 2006, kdy byla u moci, prokázala, že není populistická strana. "Bylo to jedno z nejlepších období po roce 1989. Mimo jiné jsme dovedli naši zemi do EU i NATO," řekl Sobotka.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video