Nová družice zkvalitní předpověď počasí. Ilustrační foto.

Nová družice zkvalitní předpověď počasí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Předpověď počasí zpřesní nová družice

  • 3
Kdo chce už v úterý vědět, jaké počasí bude o víkendu, nebude už brzy odkázán jen na mlhavé výhledy z dosavadních zpráv o počasí. Nová evropská družice Metop totiž už v polovině tohoto roku umožní pohled do mnohem vzdálenější budoucnosti než dosud.

"Nová družice umožní přesnější a dlouhodobější předpověď počasí," řekl o Metopu (Meteorological operational polar satellite) Uwe Minne, ředitel pozemní stanice ve Friedrichshafenu, který leží na německém břehu Bodamského jezera.

"Dosud mohli meteorologové počasí poměrně přesně předpovídat na tři dny, v budoucnu to bude pět dní," vysvětluje německý expert.

První meteorologickou družici nové generace vynese na oběžnou dráhu koncem června z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu raketa Sojuz.

Metop bude doplňkem současných družic typu Meteosat i jejich nástupkyň MSG. Všechny tři typy vesmírných meteorologických stanic přitom vyrobil evropský koncern EADS Astrium. Po vypršení své pětileté životnosti bude Metop v roce 2010, potažmo 2015, nahrazen novou družicí stejného typu.

Podle mluvčího německé meteorologické služby ve Frankfurtu nad Mohanem Uwe Kirscheho se zvýší počet "trefených" předpovědí. Zázraky prý ale očekávat nelze. Při dramatičtějším vývoji povětrnostní situace, kdy jde o to určit, zda bude pršet, či nikoli, se přesnost dlouhodobějších předpovědí sníží.

Oběžná dráha Metopu se bude od ostatních družic lišit
To, že Metop dokáže víc než jeho předchůdci, bude dáno hlavně jeho odlišnou oběžnou dráhou. Satelity Meteosat, které do našich domácností každý večer dodávají družicové snímky, "obíhají" kolem Země nad rovníkem ve výšce 36 tisíc kilometrů. Vzhledem k rotaci planety ale tyto geostacionární družice svou polohu vůči svému vztažnému bodu na Zemi nemění.

"Například na Evropu se družice dívá úkosem," vysvětluje Minne. Metop se naproti tomu bude pohybovat ve výšce 820 kilometrů na oběžnici kolem severního a jižního pólu. K obletu Země bude potřebovat pouhých 100 minut.

Metop bude schopen měřit teplotu, vlhkost vzduchu, sílu větru i teplotu moří; bdít bude i nad oceány.

"Čím více těchto fyzikálních parametrů má meteorolog k dispozici, tím lepší bude jeho předpověď," těší se Minne.

"Přesnější předpovědi se přitom budou hodit v mnoha odvětvích lidské činnosti a mnohdy ušetří i peníze. Elektrárny se budou moci na očekávaný příchod chladnějšího počasí včas připravit zvýšením výkonu, hospodští budou vědět, zda otevřít zahrádku," nastínil Minne.

Družice o hmotnosti 4300 kilogramů bude získané údaje zasílat při každém obletu pozemní stanici. Z centrály Evropské organizace pro využívání meteorologických družic (Eumetsat) v německém Darmstadtu se pak data zašlou odběratelům, tedy jednotlivým národním meteorologickým organizacím v 18 zemích. Přidruženým členem organizace je od roku 1994 také Česká republika.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video