Karel Schwarzenberg ve volebním štábu TOP 09. (26. října 2013)

Karel Schwarzenberg ve volebním štábu TOP 09. (26. října 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Schwarzenberg přirovnal současnou krizi k době před nástupem Hitlera

  • 264
Zatímco ve Sněmovně se na čtyři posty místopředsedů tlačilo šest kandidátů, na druhém konci Prahy běžela hlubší a závažnější politická debata. V hotelu Corinthia měli přednášku "Krize parlamentarismu" slovenská expremiérka Iveta Radičová, nyní univerzitní profesorka, a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Téma bylo jasné: proč lidé volí extremisty jako naposledy na Slovensku neonacistu Mariana Kotlebu (více čtěte zde), populisty (několikrát během diskuze padlo výslovně jméno Tomio Okamury) a proč Česko i Slovensko čelí prakticky nepřetržité politické krizi.

Karel Schwarzenberg se odvážil dokonce do úvahy, že v Česku jsou jen dvě tradiční politické strany založené na idejích, paradoxně KSČM a KDU-ČSL."Ty ostatní nejsou strany v pravém slova smyslu, ale družiny, jako knížecí družiny Klause, Zemana, Babiše," řekl Schwarzenberg.

Poté se však předseda TOP 09 opět pustil do srovnávání současnosti s nástupem nacismu v 30. letech. "Vítězství stran s nejasným program a silnými osobnostmi nevěstí nic dobrého. Populisté vyhrávají v dobách hospodářské krize. Vyhrávali v 30. letech. Ti naši se jim nerovnají, ale určitá paralela tu je," řekl Schwarzenberg.

TOP 09 už navrhla změny ústavních pravomocí prezidenta, ale Schwarzenberg se k přepsání ústavy přihlásil zatím nejhlasitěji. Chce více vyvážit vzájemnou kontrolu ústavních institucí, aby se mohly lépe kontrolovat.

Volme řešení, ne osoby

Radičová zase volala po lepších úřednících, se kterými si politici nebudou moci dělat, co chtějí. V Česku tuto snahu ztělesňuje nový služební zákon, který čeká na přijetí. Jasné pak bylo varování před stranami, které u nichž si "volič vybírá osobu, a ne řešení, a pak se diví, jaké řešení nabízí," jak řekla doslova Radičová.

Poté jmenovala i ona některé poruchy současné politiky v Česku i na Slovensku: "Výklad ústavy podle vlastního názoru a toho jak se probudím a v jakém stavu se probudím," narážela zjevně na Miloše Zemana Radičová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video