Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ředitelka Probační a mediační služby...

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková varovali před narůstající zadlužeností českých domácností. (22.9.2016) | foto: ČTK

Češi se půjček nebojí, dluží 1,3 bilionu. Dluh je zlý pán, varují úřady

  • 213
Ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační služba se rozhodly upozornit na rizika půjček. České domácnosti jsou nyní zadluženy 1,3 bilionu korun, půjčku má každý třetí člověk, uvedly v souvislosti s chystanou změnou insolvenčního zákona. Ta má více lidem zpřístupnit institut oddlužení, stále však platí, že nejlepší je ho nepotřebovat.

„Lidé se sice nebojí půjčovat si, ale to ještě neznamená, že s těmi půjčkami umí pracovat. Dluh je dobrý sluha, ale zlý pán,“ uvedl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jen za první pololetí letošního roku se zadluženost zvýšila o 51 miliard korun v oblasti nových spotřebitelských půjček, z toho zhruba 80 procent jsou hypotéky. Celkově Češi dluží více než 1,3 bilionu korun.

Největší chybou dlužníků, kteří nemají na splátky, je podle ministra neochota problém řešit včas. „Před problémy se neschováte. Dřív nebo později propuknou, a když je nechají být, přichází exekuce,“ varoval ministr. Také nevhodné řešení pomocí přeúvěrování může znamenat katastrofu v podobě dluhové pasti.

Ministerstvo spravedlnosti proto připravilo novelu insolvenčního zákona, která oproti dosavadní zákonné úpravě umožní oddlužení více lidí. Jak ale upozornil Pelikán, oddlužení zůstává krušnou záležitostí, a lidé by se proto měli snažit se do této situace vůbec nedostat.

V současnosti na oddlužení dosáhnou jen ti lidé, kteří jsou schopni během pěti let splatit nejméně 30 procent svého dluhu. To je podle Pelikána nefér vůči lidem, kteří se o možnosti oddlužení dozvěděli později a dluhy jim zatím narostly tak, že nejsou schopni zmíněnou část dluhu uhradit.

Podle novely by proto hranice 30 procent pro oddlužení padla. Dlužník by ale splácel sedm let a hlídal by ho insolvenční správce. Ten by mimo jiné sledoval, zda má dlužník skutečně snahu své závazky vypořádat, zda skutečně pracuje či intenzivně shání práci a podobně.

Jak upozornil ministr spravedlnosti, někteří insolvenční správci již nyní s dlužníky pracují, jiní ale svou roli berou formálně. Stát má přitom jen omezené možnosti, jak insolvenční správce kontrolovat. I to by měla vyřešit novela. Návrhem se zabývá Poslanecká sněmovna, respektive ústavně-právní výbor.

Kromě toho ministerstvo spravedlnosti přichystalo i druhou novelu insolvenčního zákona, která mimo jiné zavádí opatření proti šikanózním insolvenčním návrhům. Například tím, že zpoplatňuje návrh na insolvenci, který se podává k soudu.

Probační služba pomáhá zadluženým vězňům

Zadluženosti se věnuje také Probační a mediační služba (PMS). „Devadesát sedm procent lidí, kteří se vracejí z výkonu trestu, mají dluhy,“ uvedla ředitelka PMS Andrea Matoušková. Velmi často jsou to částky pohybující se v desetitisících korun. Často jim dluhy vznikly proto, že musejí zaplatit újmu obětem svých trestných činů.

„Snažíme se, aby se pachatel stal zodpovědný a převzal odpovědnost za škody, které způsobil obětem,“ vysvětlila Matoušková. Práce s pachateli a jejich motivování ke splácení dluhů tak nepřímo pomáhá i obětem.

PMS spolupracuje s různými společnostmi, které nabízejí poradenství, a se seriózními poskytovateli půjček. Před pěti lety vznikla Aliance proti dluhům. V současné době spouští kampaň Jak se zbavit dluhů, která má upozornit na riziko půjček.

Bezplatná protidluhová poradna funguje při PMS v Jihočeském kraji od ledna letošního roku. „Od ledna naší poradnou prošlo přibližně osmdesát klientů. Není neobvyklé, že se k nám dostaví celé rodiny, které jsou dluhovou pastí postiženy,“ uvedl ředitel českobudějovické pobočky PMS Martin Pilný.

„Většina klientů má dluhy z bývalého způsobu života, z bývalého chování,“ doplnil. Plánuje spolupráci s věznicí v Českých Budějovicích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video