Italský novinář Daniele Mastrogiacomo

Italský novinář Daniele Mastrogiacomo | foto: Profimedia.cz

Přede mnou mu uřízli hlavu, říká Ital zajatý Talibanem

  • 67
Odfouknutí Daniela Mastrogiacoma bylo tak silné, že ho museli zaslechnout až v dalekém Římě. Italský novinář totiž během čtrnáctidenního zajetí poznal, že povstalci z afghánského Talibanu si v surovostech nijak nezadají se svými muslimskými "bratry“ v Iráku.

Musel třeba ze vzdálenosti pár metrů přihlížet, jak fanatici podřízli krk jeho místnímu řidiči. Proto, když mu věznitelé sdělili, že je volný, reportér listu La Repubblica pochopil, že se znovu narodil.

Během zajetí se bál. Hodně se bál, byl hluboce zoufalý. Dokonce na videozáznamu prosil italského premiéra Romana Prodiho, aby učinil možné i nemožné pro jeho vysvobození.

Teď přijdu na řadu já, třásl jsem se
Neznamená to, že Daniele Mastrogiacomo je nějaký zbabělec. Ke strachu, v jeho postavení navíc zcela přirozenému, měl tisíce důvodů. Všeho schopným únoscům byl vydán na milost a nemilost.

"Jeden z talibanských strážců podřízl našemu řidiči krk přímo před mýma očima,“ vyprávěl novinář italské televizní stanici TG3 už v bezpečí nemocnice. "Bylo to něco příšerného, třásl jsem se po celém těle. Myslel jsem, že vzápětí přijdu na řadu já,“ dodal.

"Kat zařval: ‚Ve jménu islámu tě odsuzujeme k smrti.‘ Pak nebožáka srazil na kolena do písku a odřízl mu hlavu,“ vyprávěl. "Po činu si klidně otřel nůž o oděv a odešel. Tělo pak i s oddělenou hlavou hodili do řeky.“

Výměnou za talibanské vůdce
Jak přesně došlo k novinářovu propuštění, není zatím příliš jasné. Romano Prodi se pouze nechal slyšet, že vysvobození novináře nebylo "vůbec jednoduché“. Jisté je tak jen to, že Mastrogiacomo se v afghánské metropoli Kábulu objevil v úterý a vzápětí odletěl domů.

Nejspíš se věc měla takhle: afghánské úřady po dohodě s Italy nejprve propustily pět významných talibanských velitelů včetně bratra mully Dadulláha, jednoho z vůdců povstaleckého hnutí. Výměnou za to pak Taliban nechal běžet Mastrogiacoma. Agentuře Reuters tuto "transakci“ potvrdil satelitním telefonem sám brutalitou proslulý Dadulláh.

Novinářův řidič takové štěstí neměl. Fanatici ho zavraždili údajně proto, že ho považovali za špiona, kterého řídí zahraniční jednotky, tedy vojáci NATO. Osud novinářova tlumočníka, který byl rovněž zajat, je neznámý.

"Jsem velmi šťastný, všem vám děkuji. Věděl jsem, že mě Itálie podporuje, a to bylo mou útěchou v těch nejzoufalejších okamžicích, kdy jsem se bál, že budu co nevidět zabit,“ uvedl dvaapadesátiletý Mastrogiacomo, otec dvou dětí.

Jeho únosci byli neustále v pohybu. "Spal jsem v patnácti různých vězeních, která byla malá jako ovčí salaš. Nohy a ruce jsem měl stále spoutané a nutili mě k mnohakilometrovým pochodům pouští,“ uvedl novinář, který měl zkušenost nejen z Afghánistánu, ale i z Íránu, Iráku a dalších rizikových zemí.

Taliban, který Itala unesl 6. března v jižní provincii Hílmand, když se pokoušel získat rozhovor s jedním z jeho vůdců, původně za jeho osvobození požadoval datum odchodu italských vojáků z Afghánistánu. To Řím odmítl.

Teroristé mají novou energii
Taliban, který byl svržen spojeneckou operací už před šesti lety, v poslední době znovu v Afghánistánu nabírá dech a ožívá. S počínajícím jarem chystá ofenzivu proti vládním silám i zahraničním jednotkám, navíc po vzoru iráckých povstalců stále častěji sahá k únosům a sebevražedným atentátům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video