Jana Nagyová dostávala na Úřadu vlády výrazně vyšší odměny než vrchní ředitelé sekcí za předchozích vlád.

Jana Nagyová dostávala na Úřadu vlády výrazně vyšší odměny než vrchní ředitelé sekcí za předchozích vlád. | foto: Petr Topič, MAFRA

Nagyová dostávala třikrát vyšší odměny než její předchůdci

  • 222
Petr Nečas odměňoval na Úřadu vlády svou podřízenou Janu Nagyovou podstatě velkoryseji, než bylo ve Strakově akademii zvykem. Zatímco premiérova přítelkyně dostávala průměrně milionové roční odměny, ostatní vrchní ředitelé sekcí za předcházejících vlád si přišli maximálně na třetinovou sumu.

Vyplývá to z dat, které v pátek zveřejnil Úřad vlády. Ty uvádějí platy a odměny jeho vedoucích pracovníků z let 2007 až 2009, tedy za vlád Mirka Topolánka a Jana Fischera. Už na začátku srpna úřad poskytl informace za léta 2010 až 2012 (více čtěte zde).

Vrchní ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády Nagyová měla v roce 2011 roční plat 998 280 korun a odměnu 1 220 000. Loni dostala ke stejnému platu odměnu 840 tisíc. Vrchní ředitelé sekcí dostávali statisícové odměny i za Topolánka a Fischera, nejvyšší částka však byla "jen" 293 tisíc.

Lépe odměňován byl za Nečasovy éry i vedoucí úřadu vlády. Jan Novák, který tento post zastával za Topolánka a i Fischera, dostal v roce 2007 odměnu 700 tisíc, o rok později 810 tisíc a v roce 2009 865 tisíc. Jeho nástupce Lubomír Poul si v roce 2011 přišel na 1 158 000 a loni dokonce 1 659 000.

Méně členů vedení, přesto více výdajů

Z údajů Úřadu vlády také vyplývá, že za Nečase jeho vedení prořídlo. Zatímco v roce 2009 bylo v úřadě sedm náměstků a osm vrchních ředitelů sekcí, o tři roky později se počet náměstků snížil na pět a vrchních ředitelů na dva. Státní kase to však přesto neulevilo. V roce 2009 šlo totiž celkem na platy a odměny vedení přibližně 12,6 milionu korun, v roce 2012 to bylo 13,4 milionu.

Úřad zveřejnil platy a odměny vedoucího, náměstků, vládních zmocněnců, státních tajemníků a vrchních ředitelů sekcí. Z tabulek však kromě vedoucího úřadu není zřejmé, k jakým konkrétním postům se uvedené částky vztahují. "Zákon nám nedovoluje ztotožnit jednotlivé pozice s konkrétním jménem," řekl dříve iDNES.cz mluvčí Úřadu vlády Jan Hrubeš.

Současný vedoucí úřadu Radek Augustin, který odměny a platy nechal zveřejnit, pro MF DNES uvedl, že mu byl navržen plat ve výši 91 780 korun, což je tabulkové ohodnocení.

Na nadstandardní odměny Nagyové upozornil loni v lednu deník Insider. Kvůli zveřejnění jejích odměn byl posléze obžalován člen správní rady protikorupčního fondu Karel Randák a někdejší asistentka Nagyové Lenka Pikorová (o soudním líčení čtěte zde).

Z Úřadu vlády Nagyová odešla před dvěma týdny (více čtěte zde). Do rozpuštění Sněmovny krátce působila jako Nečasova poslanecká asistentka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video