Řecký expremiér Alexis Tsipras hlasuje v předčasných parlamentních volbách (20....

Řecký expremiér Alexis Tsipras hlasuje v předčasných parlamentních volbách (20. září 2015) | foto: Reuters

Řecko volí nové poslance, šance Syrizy a konzervativců jsou vyrovnané

  • 2
Řekové od nedělního rána hlasují v předčasných parlamentních volbách. Rozhodují o dalším osudu bývalého premiéra Alexise Tsiprase, který pro Řecko vyjednal podmínky záchranného programu a rezignoval s tím, že potřebuje nový mandát od voličů. Šance jeho strany a konzervativní opozice jsou vyrovnané.

Největším soupeřem Tsiprasovy levicové strany Syriza je konzervativní Nová demokracie (ND) v čele s Evangelosem Meimarakisem. Podle průzkumů veřejného mínění byly šance obou stran před hlasováním prakticky vyrovnané. První odhady výsledků budou k dispozici po osmnácté hodině, kdy se po celém Řecku zavřou volební místnosti.

Žádná ze stran nemá podle předvolebních průzkumů naději získat nadpoloviční většinu v 300členném parlamentu. Vítězná strana tedy bude muset vést jednání o vytvoření vládní koalice.

Ať už ve volbách zvítězí kdokoli, bude jeho úkolem plnit podmínky dohody, kterou Atény uzavřely v červenci s věřiteli a která nařizuje Řecku pokračovat v úsporném programu.

O Řecku nebudou rozhodovat jiní, prohlásil Tsipras

Tsipras po odevzdání svého hlasu řekl, že doufá, že Řekové svou volbou dají mandát „silné vládě“, která vydrží u moci čtyři roky. „Řekové nedovolí, aby o nich rozhodovali jiní. Dají mandát silné vládě, která bude u moci čtyři roky, bude za zemi bojovat v Řecku i v zahraničí, pokročí v nezbytných reformách a rozejde se se starým režimem,“ řekl Tsipras, který volil v aténské čtvrti Kypseli.

Expert: Tsipras v Řecku nemá konkurenci, volby ho posílí

Prezident Prokopis Pavlopulos přišel odevzdat hlas ve čtvrti Psychiko. „Doufám, že dnešní výsledek odůvodní ohromné oběti, které museli přinést Řekové, zejména ti mladí,“ řekl novinářům.

Vůdce proevropské centristické strany Potami Stavros Theodorakis volil na Krétě. Vyzval k hojné účasti a řekl, že by Řekové „měli volit jinak a pohnout se kupředu“. Generální tajemník Komunistické strany Řecka (KKE) Dimitris Kutsumbas, který volil v Aténách, řekl, že „silná KKE vydláždí Řecku budoucnost“.

ND pomohla vyvolalt krizi, Syriza porušila sliby voličům

Tsipras se svou vládou podal demisi 20. srpna poté, co vyjednal podmínky nového záchranného programu s mezinárodními věřiteli. Předčasné volby vypsal s tím, že potřebuje silný mandát, aby mohl realizovat přísná úsporná opatření, jejichž zavedení muselo Řecko slíbit výměnou za schválení záchranného programu. Díky němu by země měla během tří let dostat až 86 miliard eur - v přepočtu 2,3 bilionu korun.

Syriza sklidila vlnu kritiky za porušení slibů, díky nimž se dostala k moci. V lednu voliči dali Tsiprasovi hlas na základě jeho ujišťování, že skoncuje s ekonomickými škrty a tržními reformami spojenými s mezinárodní finanční pomocí. Tsipras nyní prohlašuje, že neměl v okamžiku, kdy Řecku hrozil bankrot, na výběr. A že dal přednost své vlasti před svou stranou.

Důvěra občanů v Novou demokracii ovšem není o mnoho vyšší. Právě tato strana je totiž obviňována, že v dobách, kdy se střídala u vlády se socialisty, zemi do hospodářské krize svým nerozumným utrácením a zadlužováním dovedla. V posledních letech také přijala tvrdé podmínky věřitelů, což vedlo ke zvýšení nezaměstnanosti a daní a ke snížení příjmů všech pracujících vrstev i důchodců.

„Vzhledem k tomu, že převážná většina poslanců řeckého parlamentu schválila třetí záchranný program, není v těchto volbách nic ve hře,“ uvedl politolog Dimitri Sotiropulos. Strany podle něj mají jen velmi malý manévrovací prostor.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video