Socialisté si sice sami zakazují přímou vládní koalici s komunisty takzvaným Bohumínským usnesením, ale o tu ani nestojí. Spíše chtějí vytvořit vlastní jednobarevný kabinet tolerovaný KSČM.

Socialisté si sice sami zakazují přímou vládní koalici s komunisty takzvaným Bohumínským usnesením, ale o tu ani nestojí. Spíše chtějí vytvořit vlastní jednobarevný kabinet tolerovaný KSČM. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Předčasné volby: sestaví Paroubek vládu tolerovanou komunisty?

  • 1121
Současné preference ukazují, že Jiří Paroubek má velkou šanci vyhrát předčasné sněmovní volby. S kým se ČSSD spojí? Pokud by volby dopadly stejným výsledkem jako březnový průzkum agentury STEM, měli by na vybranou. Nejreálněji nyní vypadá menšinová vláda tolerovaná komunisty.

Je listopad 2009, v Trůním sále na Pražském hradě za fanfár nastupuje čestná stráž. V předvečer oslav dvaceti let od pádu komunistického režimu jmenuje prezident Václav Klaus novým premiérem Jiřího Paroubka.

Lídr ČSSD už měsíc po vítězství v předčasných volbách dokončil jednání o vládě. Socialisté sami vytvoří menšinový kabinet tolerovaný komunisty. Ti oplátkou za podporu dostanou post šéfa Poslanecké sněmovny pro Vojtěcha Filipa. Fikce, nebo reálná předpověď letošního podzimu?

Pragmatik Paroubek po zkušenostech s nejrůznějšími zrádci a přeběhlíky bude chtít pohodlnou většinu. S komunisty by nyní podle STEM měli dohromady 117 křesel ve dvousetčlenné Sněmovně. O takovou sílu se ještě žádná česká vláda opřít nemohla.

Jak dopadnou volby?

Infografika: jakou vládu mohou sestavit socialisté

Vždyť komunisté už nevadí

ČSSD by se ani moc nemusela bát reakcí veřejnosti či antikomunistických demonstrací. "Lidí, kterým vadí návrat komunistů k moci, velmi rychle ubývá," připomíná Jan Herzmann z Factum Invenio. To si sociální demokraté už ověřili, veřejnost víceméně "přešla" to, že se ve čtyřech krajích spolčila s KSČM.

Socialisté si sice sami zakazují přímou vládní koalici s komunisty takzvaným Bohumínským usnesením, ale o tu ani nestojí. Spíše chtějí vytvořit vlastní jednobarevný kabinet tolerovaný KSČM.

Jak dopadnou volby?

Podle tipů MF DNES

60 % ČSSD + KSČM (117 křesel)
Sociální demokracie sama vytvoří menšinovou vládu a nechá se tolerovat komunisty. Varianta, již zkouší ve Středočeském kraji hejtman David Rath a pochvaluje si ji.

30 % ČSSD + KDU-ČSL + SZ (106 křesel)
Obě menší středové strany se dostanou do Sněmovny, a pokud s nimi bude mít Jiří Paroubek dostatečnou většinu křesel (nikoliv o jeden dva hlasy), vytvoří koaliční vládu.

10 % ČSSD + ODS (161 křesel)
Velkou koalici lídři obou stran nyní naprosto vylučují. Donutit k ní by je mohlo další prohloubení hospodářské krize. Obě strany by nesly náklady za potřebná nepopulární opatření.

Poznámka: Přepočet křesel vychází z březnového průzkumu preferencí agentury STEM, 1 276 respondentů

Udělat to mohli už po volbách v roce 2002, kdy dvojice levicových stran měla dohromady 111 hlasů. Jenže tehdy stál v čele ČSSD antikomunista Vladimír Špidla, který dal přednost koalici s lidovci a unionisty s nejtěsnější možnou většinou 101 hlasů.

Dnešní šéf sociální demokracie Jiří Paroubek to tehdy kritizoval jako "snahu o revizi výsledků voleb". A jako lepší řešení zmínil právě kabinet s podporou komunistů.

Takovému řešení dnes dává přednost dokonce i liberální křídlo v ČSSD. "Koaliční vládu s komunisty a ODS nevytvoříme, to mohu vyloučit. Zbývá menšinová vláda sociální demokracie tolerovaná jinými stranami včetně KSČM," říká první místopředseda Bohuslav Sobotka.

"Další možností je koalice s lidovci a zelenými. Velmi bude záležet na vývoji v těchto dvou menších středových stranách. Pokud posílí pravicové tendence reprezentované pány Bursíkem a Kalouskem, bude spolupráce velmi obtížná," dodává Sobotka.

Životnost vlády: 1,5 roku

Vláda ČSSD, lidovců a zelených jistě závisí i na tom, kolik by měli dohromady křesel. Po všech Kottech, Vrbících nebo Melčácích už nikdo moc nechce riskovat křehkou většinu o jeden dva hlasy, kdy osud vlády záleží na tom, jak se který poslanec vyspí.

"Životnost" křehké vlády je v průměru půldruhého roku. Vždyť od roku 1996, tedy za pouhých 13 let, už mělo Česko devět vlád. Opakované potíže s těsnými výsledky chtěla ODS řešit změnou volebního zákona, ale neshodla se s ostatními jak.

Zatímco Jiřímu Paroubkovi může být díky komunistům úplně jedno, zda lidovci a zelení uspějí, ODS je na tom závislá. "Není ani tak důležité, že vyhrajeme. Spíš jak, o kolik a s kým bude možné po volbách spolupracovat," říká Mirek Topolánek.

Zelení jsou v ohrožení

Povinně předvídá výhru, ale i překvapivý triumf mu může být k ničemu, když se do Sněmovny nedostanou nějací spojenci, zelení a lidovci. Paroubek s komunisty by měl dohromady víc.

Ohroženi jsou především zelení, jimž vážně hrozí, že nepřekonají pětiprocentní hranici nezbytnou pro vstup do Sněmovny. Naopak u lidovců se politologové i sociologové shodují, že nakonec i přes nynější potíže uspějí. "Přece jen je to tradiční strana s dlouholetou tradicí, jež dokáže zmobilizovat své voliče," míní politolog Tomáš Lebeda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video