Jako vítěz z předčasných parlamentních voleb vzešel syn slavného slovinského...

Jako vítěz z předčasných parlamentních voleb vzešel syn slavného slovinského olympionika Miro Cerar se svou stranou (13. července 2014). | foto: AP

Volby ve Slovinsku vyhrála strana, která vznikla před šesti týdny

  • 17
Nedělní předčasné parlamentní volby ve Slovinsku podle očekávání drtivě vyhrála Strana Mira Cerara, která vznikla teprve před šesti týdny. Na druhém místě s velkým odstupem skončila konzervativní Slovinská demokratická strana bývalého dvojnásobného premiéra Janeze Janši.

Slovinská volební komise ještě v neděli v noci po sečtení 99 procent hlasů uvedla, že Strana Mira Cerara (SMC) získala 34,6 procenta hlasů. V devadesátičlenném parlamentu to bude pro stranu profesora ústavního práva z Lublaňské univerzity znamenat zisk 36 mandátů.

Uskupení Mira Cerara, které vzniklo teprve před šesti týdny a nedisponuje ani politickými zkušenostmi, ani jasným programem, porazilo konzervativce bývalého premiéra Janši, který si odpykává dvouletý trest za korupci (o pádu jeho vlády se dočtete zde). Janšiho Slovinská demokratická strana (SDS) obdržela 20,7 procent hlasů a získá tak 21 poslaneckých křesel.

Právník, který se rozhodl zatočit se zkorumpovanou slovinskou politickou scénou, je synem slavného gymnasty Miroslava Cerara. Gymnastkou byla také jeho matka. Po skončení sportovní kariéry se ovšem dala na politiku a v roce 2004 to dotáhla až na ministryni spravedlnosti.

Drtivě politický nováček Miro Cerar porazil také hnutí dosluhující premiérky Alenky Bratušekové. Její strana z voleb odchází se čtyřmi mandáty. Sotva překročila čtyřprocentní volební práh.

Třetí skončila pak skončila Demokratická strana důchodců Slovinska (DeSUS), která si z voleb odnese deset křesel v parlamentu.

Do něj pronikne se šesti mandáty také nově založená volební koalice Sjednocené levice (ZL) a rovněž šest poslaneckých křesel připadne sociálním demokratům. S pěti křesly z voleb odcházejí křesťanští demokraté z Nového Slovinska a zbývající dvě poslanecká křesla jsou vyhrazena pro zástupce italské a maďarské menšiny.

Rozpad původní koaliční vlády složené ze čtyř stran způsobily dubnové volby šéfa strany Pozitivní Slovinsko. V nich premiérka Alenka Bratušeková prohrála s dosavadním starostou Lublaně Zoranem Jankovičem, který je vyšetřován kvůli korupci a se kterým zbylé koaliční strany odmítly spolupracovat.

Slovinsko bývalo považováno za vzorného žáka v eurozóně, ale tuto pověst si pošramotilo po propuknutí hospodářské krize v roce 2008. Kromě recese pocítilo i chronickou politickou nestabilitu. U kormidla moci se během tří let vystřídaly tři vlády. Předchozí parlamentní volby v prosinci 2011 byly také předčasné (více o příčinách pádu této vlády zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video