Před útoky mohou ochránit speciální psi

Analytikové míní, že poslední teroristické útoky jsou předzvěstí dalších. Bezpečně se nemůže cítit nikdo. Jedním ze způsobů, jak tomuto nebezpečí čelit nebo aspoň předcházet, je výchova speciálních psů, kteří umějí najít výbušniny i zbraně a pomáhat při záchraně lidí.

Také česká armáda má svou veterinární základnu pro výcvik psů. V Grabštejně na Liberecku existuje od roku 1953, ale teprve od poloviny 90. let tam cvičí záchranářské psy a také psy pro vyhledávání zbraní, výbušnin a drog.

Takto vycvičení psi si odbyli svoji premiéru v mírových misích v KFOR. Výbuch etnického násilí minulý týden v Kosovu jen potvrdil důležitost jejich nasazení. Vyhledávají především zbraně a munici, ale na hranicích se Srbskem se využívají i psi vycvičení pro hlídkovou službu. Armádní psi prošli i českými polními nemocnicemi v Afghánistánu a Iráku.

A jak takový výcvik vypadá? Psi musí být povahově klidní a mírní a armáda je vykupuje jako maximálně dvouleté. Než je kynologové odešlou jednotlivým útvarům, prodělají v Grabštejně deseti až dvanáctitýdenní výcvik.

"Instruktor má vzorky nejčastěji používaných nebo nejsnadněji dostupných výbušnin a učí pejska, aby je svým čichem rozpoznal. Vzorky schováváme různě v budovách, automobilech či ve vnějším prostoru a pes má za úkol je nalézt a označit", říká náčelník veterinární služby Aleš Hantsch. Stejným způsobem se cvičí i psi pro vyhledávání drog a dokonce i zbraní. „Ty pes dokáže najít podle charakteristické vůně jejich maziva,“ vysvětluje Hantsh.

Základem úspěšného výcviku je vytvoření silného pouta mezi psovodem a jeho psem, oba musejí pracovat jako tým. Pes se vykupuje pro jednoho psovoda a slouží s ním maximálně šest let, pak odchází do psího důchodu. Znalci tvrdí, že pokud během šesti let vymění pes svého psovoda, může to výrazně snížit jeho výkonnost.

Šéf veterinární základny tvrdí, že v Grabštejně vychovávají psy pro hledání drog či zbraní. Rozhodně popírá informace, které se objevily v médiích a z nichž vyplývalo, že by se v Grabštejně měla cvičit agresivní, bojová plemena určená k likvidaci nepřátel. "Schvaluji metodiku výcviku, takže o tom bych musel něco vědět", říká Aleš Hantsch a zdůrazňuje, že něco takového by navíc bylo v rozporu se zákonem na ochranu zvířat. Odmítá také, že by se o Grabštejně uvažovalo jako o výcvikovém kynologickém středisku NATO. "Žádný český kynologický Top Gun se nechystá," poznamenává Hantsch s úsměvem.

Česká veterinární základna však už nyní spolupracuje i s aliančními jednotkami. Na grabštejnské kynology se obrátili například odborníci z výcvikového střediska Lackland v americkém Texasu, kteří chtějí v nejbližší době zavítat do České republiky. "Bude to báječná příležitost vyměnit si zkušenosti. Ukáží nám, jak pracují oni, a my jim nabídneme naše možnosti," věří Hantsch.


Video